Η Παρί έχασε με 3-1 με τον Alban Lafont να βάζει στοπ σε κάθε ευκαιρία για γκολ!!

Η Παρί Σεν Ζερμέν έχασε στο πρωτάθλημα για μόλις δεύτερη φορά φέτος, καθώς η Ναντ επωφελήθηκε από ένα εξαιρετικό πρώτο 45λεπτο και ανέτρεψε την πρωτοπόρο. Η ομάδα του Mauricio Pochettino – αήττητη στη Ligue 1 από τον Οκτώβριο – έμεινε πίσω στο σκορ από ένα έξυπνο τελείωμα του Randal Kolo Muani στο 4 μόλις λεπτό της αναμέτρησης.

Ο τερματοφύλακας της Ναντ, Alban Lafont, ήταν σε δαιμονιώδη φόρμα όλο το βράδυ και έκανε σημαντικές αποκρούσεις, αλλά προηγουμένως ο Quentin Merlin έπιασε ένα απίστευτο σουτ μόλις το 16 της αναμέτρησης, αιφνιδιάζοντας απόλυτα τον Νάβας!! ενώ στην συνέχεια ο Σάιμον και ο Μπλάς θα χάσουν δύο ακόμα ευκαιρείες προσπαθώντας να διευρήνουν τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Μεγάλα εύσημα πρέπει να δοθούν στον τερματοφύλακα Λαφόν, ο οποίος αρνήθηκε τον Λιονέλ Μέσι στο 1-0, τον Κιλιάν Εμπαπέ στο 2-0 και στη συνέχεια στάθηκε όρθιος για να σώσει και να κρατήσει άλλη μια προσπάθεια του Νεϊμάρ, όταν ο επιθετικός είχε μια απίστευτη ευκαιρεία για να σκοράρει πριν από την ανάπαυλα.

Αυτή η αστοχία του Νεϊμάρ τιμωρήθηκε περαιτέρω όταν μετά απο σέντρα η κεφαλιά του Καστελέτο θα βρεί το χέρι του Wijnaldum, επιτρέποντας στον Blas να ανοίξει ένα προβάδισμα τριών τερμάτων στην ανάπαυλα, με τον ρέφερι να ζητά την βοήθεια του VAR πριν ο Μπλάς πετύχει το 3-0 της Ναντ.

Ο Μέσι – που πραγματοποίησε την 800ή εμφάνιση στην καριέρα του σε σύλλογο – τροφοδότησε εκπληκτικά με μία ασιστ πάρε βάλε τον Νεϊμάρ στην ανάπτυξη του γκολ της PSG δύο λεπτά μετά την ανάπαυλα με τον βραζιλιάνο να ”χορεύει” στην κυριολεξία την άμυνα της Ναντ πατυχαίνοντας ίσως το πιο όμορφο γκολ της βραδιάς. Και εκεί που φάνηκε ότι θα αποκτούσε δυναμική το ματς με τον Ντένις Αππία να ανατρέπει τον Mbappe στην περιοχή, με τον Νευμάρ να μην δίνει βάσει στον εκπληκτικό Λαφόν ο οποίος είπε όχι στο κάκιστο εκτελεσμένα πέναλτιτου Βραζιλιάνου που θεώρησε ότι θα εκθέσει τον κίπερ της Ναντ με την εκτέλεση αλλά καφετέρια ….. ( έχει αποκρούσει τα τρία από τα τέσσερα τελευταία πέναλτι που έχουν καταλογιστέι στην Ναντ στη Ligue 1.)

Ο Mbappe έχασε άλλη μια υπέροχη ευκαιρία όταν μια χαλαρή μπάλα έπεσε στο δρόμο του επτά μέτρα μακριά και ο Lafont ήταν και πάλι σε ετοιμότητα για να απομακρύνει ένα καθυστερημένο χτύπημα του Julian Draxler. Η Ναντ κάνει άλμα από τη 10η στην πέμπτη θέση της Ligue 1, ενώ η Μαρσέιγ μπορεί να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή της PSG στους 10 βαθμούς αν νικήσει την Κυριακή την Κλερμόν στην έδρα της.