Η Ρεάλ στο +7, αναμένοντας την Σεβίλλη, χωρίς όμως να ικανοποιήσει.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε με κόπο στη νίκη επί της μαχητικής Αλαβές και ανέβηκε επτά βαθμούς στην κορυφή της La Liga. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι δεν κατάφερε να δημιουργήσει καμία ξεκάθαρη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έσπασε το αδιέξοδο στο 63ο λεπτό με το σουτ του Μάρκο Ασένσιο.

Οι οπαδοί των γηπεδούχων έδειξαν τη δυσαρέσκειά τους για μεγάλο μέρος του αγώνα, αλλά ο Vinicius Jr. πέτυχε και δεύτερο γκολ από κοντά μετά από μια έξυπνη ομαδική κίνηση. Ο Καρίμ Μπενζεμά μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι στις καθυστερήσεις για το τρίτο της Ρεάλ κλέινοντας έτσι το ματς το 3-0.

Η Αλαβές θα έπρεπε να είχε πάρει το προβάδισμα, αλλά ο Τζέισον στο 26 λεπτό χτύπησε άτσαλα την ευκαιρέια που του παρουσιαστηκε μετα απο λάθος της άμυνας της Ρεάλ στέλνοντας εντελώς άουτ μία ανεπανάληπτη ευκαιρεία ενώ στο 52 ο Ρόχα θα βρεθέι προ κενης εστίας αλλά θα σημαδέχει και αυτός λάθος προ κενής εστίας.

Αν η Αλαβές είχε εκμεταλλευτεί αυτή την ευκαιρία, θα είχε εξοργίσει ακόμη περισσότερο το ήδη ανήσυχο κοινό του Μπερναμπέου. Οι οπαδοί των γηπεδούχων σφύριζαν δυνατά καθώς οι παίκτες αποχωρούσαν στο ημίχρονο μετά από ένα κακό πρώτο διάστημα.

Αλλά όταν ο Ασένσιο έβαλε ένα εκπληκτικό πρώτο γκολ, ο Ισπανός διεθνής έβαλε το δάχτυλό του στα χείλη του προτρέποντας τον κόσμο να στηρίξει την ομάδα και όχι να την χλευάσει.

Ο Μπενζεμά θα χάσει την ευκαιρεία να σκοράρει όταν θα στείλει την μπάλα στο δοκάρι,μετά απο εκπληκτική ασιστ του Βινίσιους αλλά ο δεύτερος λίγα λεπτά αργότερα θα συνεργαστεί εκπληκτικά με το Μπενζεμά, θα αλλάξουν με κινηματογαφικό τρόπο την μπάλα την περιοχή της Αλαβές και θα σκοράρει κάνοντας το 2-0 στο ματς. Η Ρεάλ θα ολοκληρώσει το ματς όταν μετά απο κερδισμένο πέναλτι ο Μπενζεμά θα ευστοχήσει γράφοντας το 3-0.

Η Ρεάλ έχασε την Τρίτη τον πρώτο αγώνα για τους 16 του Champions League με την Παρί Σεν Ζερμέν και θα δει το πλεονέκτημά της στην κορυφή να μειώνεται και πάλι στους τέσσερις βαθμούς, αν η δεύτερη Σεβίλλη κερδίσει την Εσπανιόλ την Κυριακή.