Η Σενεγάλη νίκησε την Αίγυπτο στα πέναλτι και στέφθηκε για πρώτη φορά πρωταθλήτρια στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής!

Ήταν ο πέμπτος από τους τελευταίους 11 τελικούς του AFCON που οδηγήθηκε στην παράταση μετά από ισοπαλία 0-0 στα 90 λεπτά και ο πέμπτος από αυτούς που κρίθηκε στα πέναλτι. Ο Edouard Mendy πραγματοποίησε την κρίσιμη απόκρουση για να δώσει τη δυνατότητα στον Mane να το κερδίσει. Ο Μοχάμεντ Σαλάχ δεν εκτέλεσε καν πέναλτι.

Άμεση ήταν η δράση στο παιχνίδι, όταν το ξέσπασμα του Σαλίου Σισέ στην περιοχή είχε ως αποτέλεσμα το πρόωρο πέναλτι, καθώς ανατράπηκε απερίσκεπτα από τον Μοχάμεντ Αμπντελμονέμ. Όμως το πέναλτι του Μανέ ήταν κακό, πολύ κοντά στον τερματοφύλακα της Αιγύπτου Γκαμπάσκι, ο οποίος έδιωξε με άνεση την μπάλα.

Χωρίς να πτοηθεί από την αστοχία, η Σενεγάλη έκανε τις περισσότερες επιθέσεις από νωρίς. Ο Ismaila Sarr έβγαλε μερικές επικίνδυνες μπάλες στην περιοχή, ενώ ο Salah στην άλλη άκρη ήταν σε μεγάλο βαθμό θεατής, καθώς τα πρώτα 25 λεπτά πέρασαν γρήγορα.

Όταν ο Σαλάχ ενεργοποιήθηκε, μια αδέξια ντρίμπλα ακολουθήθηκε από ένα χαλαρό σουτ που έδιωξε εύκολα ο Edouard Mendy. Το σχέδιο της Αιγύπτου όταν έβγαινε μπροστά φάνηκε να είναι σε μεγάλο βαθμό αφιερωμένο στο να βρει τον παίκτη της Λίβερπουλ, αλλά η Σενεγάλη τον είχε ως επί το πλείστον καλά μαρκαρισμένο.

Ο Σαλάχ είχε την καλύτερη ευκαιρία της Αιγύπτου στο πρώτο ημίχρονο στα τελευταία στάδια, φέρνοντας μια κορυφαία απόκρουση από τον Μεντί. Ο Cheikou Kouyate έβαλε τον Gabaski να τρελαθεί στην άλλη άκρη με ένα χαμηλό σουτ που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο Γκαμπάσκι ήταν και πάλι σε δράση στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, παίρνοντας δύο φορές με γενναιότητα την μπάλα από το δάχτυλο του Φαμάρα Ντιεντιού, αλλά και από τον Μανέ μέσα στα έξι μέτρα.

Με τη Σενεγάλη να μην εκμεταλλεύεται τις ευκαιρίες της, η Αίγυπτος έγινε πιο δυνατή, αν και ο αριθμός των καθαρών ευκαιριών για τις δύο πλευρές στέρεψε καθώς ο χρόνος κυλούσε προς το 90.

Ο Γκαμπάσκι συνέχισε τους ηρωισμούς του τόσο στην παράταση αλλά και κατά την διάρκεια των πέναλτι αλλά δεν ήταν αρκετός για να στερήσει το κύπελλο απο την Σενεγάλη, ο Μανέ στο τελευταίο πέναλτι ευστόχησε και τελείωσε το ματς δίνοντας την νίκη στην Σενεγάλη, η οποία για πρώτη φορά στην ιστορία της διοργάνωσης κατακτά τον τρόπαιο!!