Η Τότεναμ έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα με την νίκη της επί της Σίτι! Χάρι Κέιν εσύ Σούπερ Σταρ!!! Al Jazeera

Σε ένα πρωτάθλημα που η Τότεμαν στα τελευταία 3 παιχνίδια έχει τρεις ήττες απο Τσέλσι, Σαουθαμπτον και Γουλφς, όλοι περίμεναν ένα όμορφο απόγευμα με την Σίτι των τελευταίων μηνών να παίρνει δύσκολα η έυκολα το τρίποντο…. όμως όλοι παραβλέπουν κάτι, παρακολουθείτε το καλύτερο πρωτάθλημα στον κόσμο, όχι για τους πάικτες μόνο αλλά και τον πακτωλό των εκκατομυρίων που ρίχνουν οι ομάδες, πολύ περισσότερο όμως για το ότι τπτ δεν είναι δεδομένο, τπτ δεν έιναι σίγουρο και άλλωστε όπως πρόσφατα ο Πεπ δήλωσε, η Σίτι δεν έχει πάρει κάνενα πρωτάθλημα στην Αγγλία, όπως πολλοί θέλουν να της κάνουν απονομή πριν καλά καλά το πάρει.

Η Τότεναμ χθες το βράδυ πραγματοποίησε μία απο τις καλύτερες εμφανίζεις της απο τότε που ο Κόντε ανάλαβε τα ηνία της ομάδας,  προκαλώντας αναστάτωση στην Σίτι αλλά και δίνοντας ελπίδες στην Λίβερπουλ η οποία με ένα ματς λιγότερο βρίσκεται 3 πόντους πίσω απο την πρωτοπόσο Σίτι. Η ήττα σοκ ένα από τα σοκ της σεζόν, καθώς άφησε άναυδη την πρωταθλήτρια Μάντσεστερ Σίτι και επικράτησε με 3-2 στο Etihad Stadium.

Ο Χάρι Κέιν – που το όνομα του συνδέεται έντονα το τελευταίο διάστημα με την επικείμενη μετακίνηση του στη Σίτι το καλοκαίρι – σκόραρε τρείς φορές με το ένα να ακυρώνεται ως οφσαιντ απο το VAR, δίνωντας μία προσωπική παράσταση μπροστά τους φίλους και των δύο ομάδων!

Οι Spurs πήραν προβάδισμα στο τέταρτο λεπτό, όταν ο Kane έστρωσε τον Son Heung-min στην πλάτη ης άμυνας της Σίτι με τον Νοτιοκορεάτη να σερβίρει στον Dejan Kulusevski, με τον τελευταίο προ κενής εστίας να κάνει εύκολα το 0-1 παγώνοντας το Εντιχατ!

Ο Ζοάο Κανσέλο λίγο αργότερα έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά το σουτ που έκανε πήρε μία ελαφριά καμπύλη περνώντας ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι των Spers. Επόμενος στη σειρά για να σημαδέψει την εστία των Σπερς ήταν ο Ιλκάι Γκουντογκάν, βρίσκοντας το δοκάρι παρά το γεγονός ότι η μπάλα παγιδεύτηκε κάτω από τα πόδια του καθώς σούταρε.

Ο Cancelo έκοψε άλλη μια ευκαιρία πριν το σουτ του Foden αποκρουστεί από τις κνήμες του Ben Davies, ενώ μια σέντρα-σουτ του Kevin De Bruyne έπεσε στην αγκαλιά του Lloris.

Η Τότεναμ φάνηκε απειλητική στην αντεπίθεση, με τον Κέιν να πασάρει ξανά στον Σον και τον Έμερσον να σουτάρει πάνω από την εστία της Σίτι. Και εκεί που η Τότεναμ έψαχνε για το 2 γκολ η Σίτι βρήκε την ισοφάριση λίγο μετά το μισάωρο, όταν ο Lloris δεν μπλόκαρε σωστά μία εύκολη σέντρα, δίνωντας στο πιάτο πάσα πάρε βάλε στον Gundogan ο οποίος δεν έχασε στιγμή την ευκαιρείας γράφοντας το 1-1 !

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν στο ματς, αλλά τα Σπερς ήταν πολύ καλά στημένοι, κλείνωτας τους χώρους στην Σίτι. Ο Σον μετά το ημίχρονο απείλησε και πάλι στην κόντρα μετά απο μπαλιά του Κέιν, αλλά μαρκαριζόμενος καλά από τους αμυντικούς της Σίτι, σούταρε κατευθείαν στην αγκαλιά του Έντερσον.

Η Τότεναμ δεν άργησε ξανά να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, όταν η άψογη σέντρα του Son πήγε συστημένη στον πρωταγνωνιστή της βραδιάς Χάρι Κέιν με τον τελευταίο να κάνει ένα εκπληκτικό τελείωμα-πλασέ στέλνωντας την μπάλα στην δεξιά πάνω γωνία του Εντερσον γραφωντας το 1-2 και τρελάινοντας του οπαδούς των Spers μέσα στο Εντιχατ!!

Τα Σπιρούνια στάθηκαν άτυχα που δεν αύξησαν τον δείκτη του σκορ σε 1-3 λίγο αργότερα, όταν ο Son βρήκε τον Kane για άλλη μια φορά, αλλά ο Ederson έκανε μια σπουδαία απόκρουση για να αρνηθεί στον αρχηγό της Αγγλίας το δεύτερτο πρωσοπικό του γκολ στον αγώνα.

Ο Lloris εξιλεώθηκε για το προηγούμενο λάθος του, κάνοντας μια κορυφαία απόκρουση στην προσπάθεια του Gundogan από απόσταση, ενώ ο Bernardo Silva εμποδίστηκε να χτυπήσει την μπάλα καθαρά σε πολλές περιπτώσεις από τον Cristian Romero.

Ο Κέιν ήταν σε μεγάλη βραδιά και 20 λεπτά πριν τη λήξη του ματς έστειλε και πάλι την μπάλα στα δίχτυα, όμως μετά από εκτενή έλεγχο του VAR, το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ σε βάρος του Κουλουσέφσκι.

Εκμεταλλευόμενη από αυτή την απόφαση, η Σίτι έφτασε ξανά κοντά στην ισοφάριση με τον Κανσέλο, αναγκάζοντας τον Lloris σε μια ακόμη απόκρουση, με τις καθυστερήσεις να πλησιάζουν, η Σίτι ζήτησε πέναλτι σε χέρι κατά του Ρομέρο, με τον VAR να συμφωνεί και προς στιγμήν να σώσουν την κατάσταση απο μία ήττα σοκ! Ο Mahrez πλάσαρε ωραία στην οροφή των διχτύων, κάνοντας το 2-2 και δίνοντας προς στιγμήν την ισοπαλία στην Σίτι, χωρίς όμως να υπολογίζουν τον απιστευτο Χάρι Κέιν!!!

Και όπως ανέφερα παραπάνω το δράμα δεν είχε τελειώσει εκεί. Η ψηλοκρεμαστή σέντρα του Κουλουσέφσκι βαθιά μέσα στα επτά λεπτά των καθυστερήσεων βρήκε τον Κέιν, ο οποίος με κεφαλια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Έντερσον για να πάρει τη νίκη τρελάινοντας τα Σπιρούνια, στέλνοντας στον ψυχιατρείο τους Πολίτες .!!!!