Ηχηρό στραπάτσο της Αταλάντα απο την Ρόμα Ι Al Jazeera

Το ματς είχε πολύ ενδιαφέρον απο μεριάς Ολυμπιακού μιας και το ματς του Europa League δεν είναι και μακριά με τους Ερυθρόλευκους να βλέπουν ότι η Αταλάντα δεν φαντάζει και ως το μεγαθήριο για την π΄ροκριση στους 16 του Europa League. Η εικόνα των ιταλών είναι πολύ συγκεκριμένη και το τιμ του Ολυμπιακού θα πρέπει να δουλέψει πάρα πολύ έξυπνα ώστε να κλέψει την πρόκριση.

Και στα δύο παιχνίδια που έχω παρακολουθήσει την Αταλάντα το μελανό της σημείο είναι η άμυνα της. Η παιδική χαρά λειτουργεί καλύτερα …. αν αναλογιστέι κανείς ότι δεν μπορείς αν θέλεις να χτυπήσεις το πρωτάθλημα Ιταλίας να πάιζεις με τόσο ψηλά την άμυνα σου! και αναφέρομαι στο 2 γκολ που δέχτηκε η εικόνα της άμυνας ήταν 1 αμυντικός στην μέση του γηπέδου να τρώει την αντεπίθεση η οποία τελικώς μετουσιώθηκε σε γκολ.

Ο Μάρτινς θα πρέπει να βρει φόρμουλα για τον Ολυμπιακό ώστε να παίξει όπως η γάτα με το ποντίκι, κάτι που έκανε και ο Μουρίνιο χθές, φύλαξε καλά τον κώλο του και χτύπησε στις αντεπιθέσεις με την Ρόμα να μην έχει κερδίσει κόρνερ σε όλο το ματς αλλά να πετυχαίνει 4 γκολ σε 5 ευκαιρίες με στόχο το τέρμα απο τα συνολικά 8 σουτ που πραγματοποιήσε η Ρόμα σε 95 λεπτά παιχνιδιου!!!

Στο ματς τώρα ο Τάμι Άμπραχαμ σκόραρε δύο φορές μαζί με τον Άγγλο Κρις Σμόλινγκ και τον Ζανιόλο, οι οποίοι έδωσαν στη Ρόμα μια εντυπωσιακή νίκη στη Serie A επί της Αταλάντα. Ο Άμπραχαμ σκόραρε μετά από μόλις 57 δευτερόλεπτα σε μία φάση για τρίσποντες ενω  έβαλε και το τέταρτο γκολ της Ρόμα για να φτάσει τα 12 στη σεζόν.

Ο Smalling μετέτρεψε ένα έξυπνο τελείωμα στο πίσω δοκάρι, ενώ ο μέσος Nicolo Zaniolo είχε βάλει τη Ρόμα μπροστά με 2-0. Το αυτογκόλ του Bryan Cristante πριν από το ημίχρονο μείωσε για την Αταλάντα, σε μία δεύτερη τρίσποντη στο παινχίδι, με την ίδια να ισοφαρίζει με τον  κεντρικός αμυντικό της Χοσέ Λουίς Παλομίνο αλλά το γκολ του ακυρώθηκε καθότι βρισκόταν σε θέση οφσαιτ. Κι’ εκεί που η Αταλάντα πίεζε για την ισοφάριση ο Σμόλινγκ έδωσε τέλος στα όνειρα, σκοράροντας τέσσερα λεπτά αργότερα.