ΙΔΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟ , ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΕΛΟΣ…DRAZEN

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ 69-81

Εκνευριστικά άστοχος ο Παναθηναϊκός κυρίως στα σουτ τριών πόντων-8/28 στο ματς-δεν κατάφερε να πάρει την νίκη και να χτίσει ένα σερί μετά το διπλό στο Μιλάνο κόντρα στην Αρμάνι. Πολύ κακό παιχνίδι επιθετικά κυρίως , προσπάθησε με ένα καλό επτάλεπτο να κλέψει το ματς απέναντι σε μια Ζαλγκίρις που ήταν αρκετά εύστοχη αλλά κυρίως έκανε στο παρκέ τα βασικά σωστά.

Δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς το ματς για τον Παναθηναϊκό καθώς βρέθηκε ήδη στο πρώτο δεκάλεπτο 12 πόντους πίσω με την πενιχρή συγκομιδή των 12 πόντων στην επίθεση στην πρώτη περίοδο (12-24 το σκορ).Πολύ χαλαρός και στην άμυνα άφησε όλα τα ελεύθερα σουτ στους φιλοξενούμενους όπου είναι μια ομάδα που εκμεταλλεύεται τα περιφερειακά σουτ.

Μόλις 1 φάουλ έκανε ο Παναθηναϊκός στην πρώτη περίοδο και έξι συνολικά στο ημίχρονο αποτυπώνοντας και στην πράξη ότι δεν μπήκε με διάθεση να παλέψει κάθε κατοχή στο παιχνίδι. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με δέκα πόντους 33-43 χωρίς οι Λιθουανοί να έχουν πάει καθόλου στην γραμμή των ελευθέρων βολών.

Εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο από τον Γκριγκόνις όπου σε 20λεπτά είχε 18 πόντους με 3/3 δίποντα και 4/5 τρίποντα μη μπορώντας οι πράσινοι να βρουν λύση στο μαρκάρισμα του .Συνολικά τελείωσαν με 9/13 τρίποντα το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ενώ ο Παναθηναϊκός είχε βρει στόχο μόλις σε 2 τρίποντα.

Στην τρίτη περίοδο για ένα επτάλεπτο οι πράσινοι τα έκαναν όλα σωστά .Ισοφάρισαν το ματς σε 50-50 αφού οι Παπαγιάννης & Παπαπέτρου στην άμυνα ήταν απροσπέλαστοι ενώ επιτέλους βρήκαν και εύστοχα σουτ από την περιφέρεια .

Στο κρίσιμο όμως σημείο όπου έπρεπε να προσπεράσουν στο σκορ είχαν 1/7 τρίποντα ενώ η αλλαγή του Παπαγιάννη ήταν καθοριστική αφού το εκμεταλλεύτηκε η Ζαλκγίρις και με ένα γρήγορο 10-0 έκλεισε το δεκάλεπτο με 60-50 μπροστά στο σκορ. Κομβικός σε αυτό το σημείο για τους φιλοξενούμενους ο Ρούμπιτ κυρίως στο επιθετικό κομμάτι.

Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν την διαφορά στο +15 και ο Παναθηναϊκός έκανε μια τελική αντεπίθεση με μπροστάρη τον Παπαγιάννη και μείωσε μέχρι τους πέντε πόντους. Πάλι όμως βρήκανε λύσεις αυτή την φορά μέσα από την ρακέτα οι Λιθουανοί και καθάρισαν το ματς φτάνοντας στο τελικό 69-81.

Στα ατομικά στατιστικά κρατάει την νέα καλή εμφάνιση του Παπαγιάννη με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ , το πρώτο ημίχρονο από τον Μήτογλου και την φιλότιμη προσπάθεια στο σύνολο του αγώνα από τον Παπαπέτρου που τελείωσε το ματς με 10 πόντους και 4 ασίστ και αρκετά κουρασμένος. Για την Ζαλγκίρις πρωταγωνιστής ο Γκριγκόνις με 24 πόντους και 6 ριμπάουντ. Σημαντικός ο  Ρούμπιτ όπου σε 16,5 λεπτά πέτυχε 8 πόντους και κατέβασε 8 ριμπάουντ.

Στο 4-8 το ρεκόρ του Παναθηναϊκού όπου σήμερα θεώρησε ότι είχε ένα εύκολο ματς και πλήρωσε το αδύναμο ξεκίνημα του. Πρακτικά βοήθησε την Ζαλγκίρις να πιστέψει στην νίκη και να την πάρει τελικά. Δύσκολη η συνέχεια αφού ουσιαστικά δεν εξαργύρωσε το διπλό στο Μιλάνο και έδειξε ότι δεν έχει την απαιτούμενη διάρκεια μέσα στο παιχνίδι. Με 7 λεπτά καλού μπάσκετ δεν κερδίζεις τα ματς.