Ίντερ Λάτσιο 2-1 Οι Nerazzurri και πάλι στην κορυφή της Serie A

Η Ίντερ επέστρεψε στην κορυφή της Serie A με μια δύσκολη νίκη 2-1 στην έδρα της επί της Λάτσιο το βράδυ της Κυριακής. Στον εναρκτήριο αγώνα της για το 2022, ο οποίος καθυστέρησε μετά τη συνάντηση με την Μπολόνια μεσοβδόμαδα που δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ, η Ίντερ κυκλοφόρησε την μπάλα παρά την αναμονή 18 ημερών για την επιστροφή της στο γήπεδο.

Ο Λαουτάρο Μαρτίνεθ είχε την μπάλα στα δίχτυα στο 17ο λεπτό, αλλά στερήθηκε το 12ο γκολ της σεζόν από ένα οφσάιντ που εντόπισε το VAR. Έχοντας εγκλωβίσει τη Λάτσιο στο δικό της μισό για μεγάλα διαστήματα, η Ίντερ αύξησε την πίεση, καθώς ο Stefan de Vrij και ο Lautaro έφτασαν ξανά κοντά.

Ο Αλεσάντρο Μπαστόνι αποδείχθηκε η λύση με το εκπληκτικό γκολ που πέτυχε απο πολύ εξω απο την μεγάλη περιοχή της Λάτσιο, ο κεντρικός αμυντικός της Ίντερ πέρασε ένα εκπλητκικό σου με σφάλτσο που λεν κι οι μορφωμένοι απο τα 25 μέτρα μέσα από ένα συγκεντρωμένο πλήθος αμυντικών στην δεξιά κάτω γωνία στέλνοντας το άγχος μακρία απο το Σαν Σίρο.

Ωστόσο, η Ίντερ εν χάρηκε και πολύ τους  πανηγυρισμούς της, καθώς ο Τσίρο Ιμόμπιλε αμέσως με την σέντρα ισοφάρισε για την Λάτσιο εντελώς αντίθετα με την εξέλιξη του παιχνιδιού. Εκμεταλλευόμενος ένα ομαδικό μπλακ άουτ των αμυντικών της Ιντερ. De Vrij και Milan Skriniar, ο αρχηγός των φιλοξενούμενων μπηκε στην φάση, κέρδισε την μονομαχία απο τους κεντρικούς αμυντικούς και κερδίζοντας την μονομαζία με τον κίπερ, έστειλε την μπάλα σε κενή εστία γράφοντας το 1-1!

Η Λάτσιο ανήβηκε μετά την επίτευξη του γκολ ωστόσο, η Ίντερ, παίζοντας με σιγουριά και χωρίς βιασύνη, παρέμεινε στο υπομονετικό passing game της και μετά απο ένα γέμισμα στην περιοχή ο Skriniar πετάχτηκε και έστειλε με κεφαλιά στα δίχτυα την μπάλα στο 67ο λεπτό, μετά απο μία  σέντρα του Bastoni γράφοντας το τελικό 2-1

Οι φιλοξενούμενοι ταλαιπωρήθηκαν μέχρι το τελικό σφύριγμα, αλλά δεν μπόρεσαν να εμποδίσουν την Ίντερ να επεκτείνει το νικηφόρο σερί της σε οκτώ παιχνίδια πρωταθλήματος.