Ιωνικάρα για φίλημα, με ανατροπή μέσα στην Τρίπολη !!!

Στοπ στις συνεχόμενες νίκες του Αστέρας Τρίπολης από την αρχή του νέου χρόνου έβαλε ο Ιωνικός. Οι Νικαιώτες αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ μετά απο το γκολ του Καπίγια στο 6΄ λεπτό , η ομάδα της Νεάπολης έκανε την αντροπή και πήρε ένα σπουδαίο διπλό μέσα στο «Θόδωρος Κολοκοτρώνης», για την 23η αγωνιστική της Super League, κάνοντας ένα σπουδαίο άλμα για την παραμονή τους στην κατηγορία. Ο Αοσμαν με πέναλτι στο 63΄, ο Λένις στο 67΄ και ο Μάναλης στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων «υπέγραψαν» την ανατροπή των νεοφώτιστων, πριν διαμορφώσει το τελικό σκορ στην εκπνοή ο Κρέσπι για την αρκαδική ομάδα, που γνώρισε την πρώτη ήττα της μετά από πέντε διαδοχικές νίκες.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 6ο λεπτό. Ο Σίτο «χόρεψε» από αριστερά τον Ματσούκα και γύρισε στον Ριέρα, το σουτ του τελευταίου ήταν αδύναμο, αλλά ο Καπίγια πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή άνοιξε το σκορ. Ο Αστέρας έχασε την ευκαιρεία να αυξήσει τον δείκτη του σκορ, αλλά ο Χουτεσιώτης απέκρουσε το σουτ του Σονί (10΄) και ο Καπίγια είδε τη δική του προσπάθεια να περνάει δίπλα από την εστία στο 12΄.  Ο Ιωνικός σταδιακά ισορρόπησε το παιχνίδι και είχε την ευακαιρέια να ισοφαρίσει λίγο πριν το ημίχρονο, αλλά η κεφαλιά του Ρομαό έφυγε μόλις άουτ.

Η φάση του αγώνα έγινε στο 58ο λεπτό, ο Λένις σε τετ-α-τετ με τον Τσιφτσή  έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, όμως σπρώχτηκε από τον Καστάνιος και ο διαιτητής Κουμπαράκης αρχικά παρότι δεν καταλόγισε κάποια παράβαση, μετά από επανεξέταση του VAR υπέδειξε πέναλτι και απέβαλε τον αμυντικό του Αστέρα. H φάση ήταν καθοριστική για την νίκη του Ιωνικού μιας και άλλαξε τις ισορροπίες. Ο Αοσμαν ευστόχησε από την άσπρη βούλα και ισοφάρισε το ματς στο 63 λεπτό. Ο Αστέρας με πάικτη λιγότερο και πριν προλάβει καλά καλά να ανασυνταχθεί δέχτηκε αι δεύτερο απανωτό πλήγμα μιας και ο Ιωνικός ολοκλήρωσε την ανατροπή, με τον Αοσμαν να βγάζει εξαιρετική κάθετη στον Λένις και τον Κολομβιανό να «γράφει» το 1-2 και τους φίλους του Αστέρα ν δείχνουν το φιλόξενο π΄ροσωπο τους με τα αντικείμενα να πέφτουν βροχή στον αγωνιστικό χώρο και συγκεκριμένα στους παγκίτες του Ιωνικού!!

Mε δέκα παίκτες πλέον ο Αστέρας κυνήγησε για την ισοφάριση, αλλά δεν είχε την τύχη με το μέρος του όταν στο 89΄ λεπτό μετά απο σουτ του Κρέσπι από το ύψος της περιοχής η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Τελικά, στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάναλης έφυγε μόνος του στην κόντρα, πέρασε και τον Τσιφτσή και «σφράγισε» τη νίκη του Ιωνικού, παρότι δύο λεπτά αργότερα οι Αρκάδες βρήκαν δεύτερο γκολ, με σουτ του Κρέσπι, που κόντραρε σε αμυνόμενο και άλλαξε πορεία, ξεγελώντας τον Χουτεσιώτη.