Ήταν ανώτερος αλλά… |Jago 1914!

Το ντέρμπι στο Οακα ήταν το παιχνίδι που τράβηξε τα βλέμματα όλων, τόσο για αγωνιστικούς αλλα και για εξωαγωνιστικους λόγους. Το κλίμα ήταν περίεργο λόγω του μη ορισμού ξένου διαιτητή από την Κ. Ε. Δ.  όπως όφειλε σε ένα παιχνίδι που παίζουν ομάδες που θα διεκδικήσουν τους ίδιους στόχους και είναι της ίδιας δυναμικής.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Μαντζιο να ξεκινα με τους ίδιους 11 που παρεταξε στο τελευταίο παιχνίδι. Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο πρώτο 10λεπτο πιέζοντας ψηλά έχοντας κάποιες καλές στιγμές με τον Μανταλο και τον Ανσαριφαντ. Μετά το νωθρο ξεκίνημα ο ΑΡΗΣ βρήκε τα πατήματα του και είχε καλές στιγμές τόσο με τον Μπερτογλιο οσο και με τον Γκαμα. Κόντρα στην ροή του παιχνιδιού η Ένωση προηγήθηκε με τον Μητογλου μετά από εκτέλεση φαουλ και αδράνεια της αμυνας των φιλοξενουμενων. Ο ΑΡΗΣ απαντησσε στο γκολ της ΑΕΚ με την κεφαλια του Μπραμπετς να βρίσκει στο κάθετο δοκάρι. Ο ΑΡΗΣ συνέχισε να πιέζει χωρίς ωστόσο να φτάσει σε κάποια αξιόλογη τελική, έχοντας όμως έντονα παράπονα για μια φάση όπου ο Ρεφερι αρνήθηκε να δείξει δεύτερη κίτρινη στον Ροτα, ενώ ο Γιαννικης προχώρησε σε αλλαγή για να προφυλάξει τον παίχτη του από την αποβολη Στο 35ο λεπτό η Ένωση κέρδισε πεναλντυ με τον Μανταλο να το κερδίζει και να είναι και ο εκτελεστής. Ένα πεναλντυ που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών στον πάγκο των φιλοξενουμενων. Το ημίχρονο έκλεισε με ένα 2-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο ΑΡΗΣ συνέχισε την πίεση ψηλά ωστόσο η Ένωση έκλεινε καλά τους χώρους. Στο 71ο λεπτό η αποβολη του Μητογλου μετά από τσεκάρισμα στο ΒΑΡ από τον Ρεφερι αλλάζοντας την αρχική του απόφαση για απλή κίτρινη κάρτα, αλλαξε τις ισορροπιες. Στο 74ο λεπτό ο ΑΡΗΣ κατάφερε να σκοραρει με τον Γκαρσία μετά από πολύ ωραία σέντρα του Σουντγκρεν. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να ισοφαρισουν με τον Μισελεν να διωχνει πάνω στην γραμμή την προσπάθεια του Καμαρα. Ο επιθετικός μονόλογος και η πίεση συνεχίστηκε για τον ΑΡΗ χάνοντας ευκαιρίες τοσο με τον Μαντσίνι και τον Ιτουρμπε, αλλά με αποκορύφωμα την τελευταία φάση του αγώνα με τον Σάσα να στέλνει την μπάλα άουτ μέσα από την μικρή περιοχή, ενώ βρέθηκε μόνος. Το παιχνίδι έληξε με την ΑΕΚ να φτανει σε μια νίκη δια πυρός και σιδήρου, ενώ ο ΑΡΗΣ να δικαιωνεται εν μερη για την προκατάληψη που είχε απεναντι στον ορισμό του Ρεφερι.

Ο Ματεο Γκαρσία έκανε ίσως το καλύτερο παιχνίδι του με την φανέλα του ΑΡΗ για φέτος, δείχνοντας ουσιαστικός και βοηθώντας πολύ και στο ανασταλτικό κομμάτι.

Σε ένα παιχνιδι δύο εκ των κορυφαίων ομαδων της λίγκας, ο ΑΡΗΣ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο τόσο πριν, αλλά πολύ περισσότερο και μετά την αποβολή, χωρίς ωστόσο να πάρει κάτι βαθμολογικα από το παιχνίδι. Πλήρωσε για μια ακόμα φορά την αστοχία του στις καλές στιγμές που είχε. Θετικό πάντως στον τρόπο παιχνιδιού εκτός  ροής  αγώνα, είναι η βελτιωση στην δημιουργία φάσεων από στατικές εκτελέσεις, κάτι όπου μετά την διακοπή φάνηκε να έχει δουλευτεί εντατικά στην ομάδα. Μοναδική στιγμή αδυναμίας ήταν στο 1ο γκολ της ΑΕΚ όπου αδρανήσε όλη άμυνα.

Ο ΑΡΗΣ κρατάει την καλή εμφάνιση από το συγκεκριμένο παιχνίδι έχοντας βέβαια και πολλά παράπονα για τις αποφάσεις του Ρεφερι κάνοντας λόγο για δικαιωση της ομάδας σε ότι αφορά την απαίτηση για ξένο διαιτητή. Επόμενο παιχνίδι στην έδρα του αξιόμαχου Βόλου με ζητούμενο μόνο την νίκη ώστε να ανέβει κι άλλο στην βαθμολογία.