Ήττα… Χρυσάφι! – Ο Τζες

Στη πρόβα τζενεράλε, πριν την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό για τα ημιτελικά του κυπέλλου, ο Π.Α.Σ. γνώρισε την ήττα από τον ΟΦΗ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν βαθμολογική ανάσα στη μάχη που δίνουν για τη παραμονή στη κατηγορία.

Μακριά έμεινε από το καλό του εαυτό ο “Άγιαξ της Ηπείρου”, και έδειξε να έχει το μυαλό του στο ραντεβού με την ιστορία και την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό τη Τετάρτη. Πολλοί παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη δε βρέθηκαν και στη καλύτερη τους μέρα και μετά από δύο back to back λάθη του αρχηγού της ομάδας, Γιάννη Κάργα, η ομάδα του Π.Α.Σ. γνώρισε την ήττα στο Θ. Βαρδινογιάννης. Οι Κρητικοί δεν είχαν επιλογή από το να βγουν μπροστά και να διεκδικήσουν οτιδήποτε από τη σημερινή αναμέτρηση. Μεγάλο τροχοπέδη για τον κ. Νιόπλια  ήταν η αρκετές απουσίες λόγω της… επιδημίας τραυματισμών που έχει χτυπήσει φέτος την ομάδα του ΟΦΗ.

Η πρώτη μεγάλη στιγμή ήρθε από τους γηπεδούχους όταν σε μια φάση διαρκείας η μπάλα μετά από κόντρα στην άμυνα του Π.Α.Σ. στρώθηκε στον Σαρδινέρο προ κενού τέρματος, αλλά με τον Πέρσμαν να λέει όχι στο σουτ του Ισπανού επιθετικού. Ο Π.Α.Σ. είχε σε κακή μέρα τα κεντρικά του χαφ, και ο ΟΦΗ με πίεση ψηλά δυσκόλεψε αρκετά την ανάπτυξη των φιλοξενούμενων υποχρεώνοντας τους πολλές φορές να “πουλήσουν” τη μπάλα χωρίς ωστόσο να δημιουργηθούν ευκαιρίες για τους γηπεδούχους. Κόντρα στη ροή του αγώνα και δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Π.Α.Σ. εκδήλωσε επίθεση από τα αριστερά, και ο Πέρσμαν με σέντρα βρήκε τον αφύλακτο Καρτάλη ο οποίος δε κατάφερε να νικήσει τον Γουότερμαν, αλλά ο Παμλίδης παίρνοντας το “ριμπάουντ” έγραψε το 0-1 για τους ηπειρώτες, στέλνοντας έτσι τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο όπως και αναμένονταν ο ΟΦΗ ανέβασε τις γραμμές και τη πίεση στην ομάδα του Π.Α.Σ.. Στο 52ο λεπτό ο πολύ καλός σήμερα Σαρδινέρο, εκμεταλλεύτηκε το κακό κοντρόλ του Κάργα και με εξαιρετικό πλασέ κρέμασε τον Λοντίγκιν για το 1-1. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 58ο λεπτό ο άτυχος, σήμερα Κάργας σε μια εναέρια διεκδίκηση θα κάνει χέρι, στέλνοντας τον Σολίς στην άσπρη βούλα ο οποίος θα κάνει την ανατροπή για την ομάδα του ΟΦΗ. Στη συνέχεια οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια έμειναν πίσω από τη μπάλα προσπαθώντας να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ παρά τη πίεση των φιλοξενούμενων.

Στατιστικά και μόνο να το δει κανείς κάποια στιγμή θα έμπαινε ένα “φρένο” στη ξέφρενη πορεία που κάνει το τελευταίο διάστημα ο Π.Α.Σ., και προσωπικά θεωρώ πως ήρθε στη κατάλληλη στιγμή. Τις επόμενες μέρες καλείται να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό για τα ημιτελικά του κυπέλλου, και ο δρόμος για το όνειρο των ηπειρωτών μόνο εύκολος δε θα είναι. Η ομάδα του κ. Γιαννίκη καλείται να διορθώσει τα όποια λάθη και αδυναμίες έδειξε σήμερα, και να εμφανιστεί έτοιμη τη Τετάρτη στο ραντεβού που έκλεισε… με την ιστορία.