Ηττα με ροτέισον, ήττα και χωρίς ροτέισον – SERPICO

Ούτε και στο δεύτερο παιχνίδι και με όλους τους βασικούς του κατάφερε ο Δικέφαλος του Βορρά να κερδίσει τούς Ούγγρους. Ποτέ στο ποδόσφαιρο δεν κέρδισε ομάδα που απλά έχει την κατοχή, ελέγχει τον αγώνα έχει την πρωτοβουλία,αλλά από φάσεις για γκολ μηδέν. Πάντα το γκολ μετράει. Έτσι και ο ΠΑΟΚ γύρω γύρω η μπάλα και ευκαιρίες τίποτα,  ανούσια κατοχή. Η Βίντι αρκετά πίσω έμεινε απλά να δίνει χώρο στον Δικέφαλο και να αμύνεται. Τα πράγματα άλλαξαν στο Β ημίχρονο οι Ούγγροι βγήκαν πιο μπροστά άρχισαν να πιέζουν περισσότερο, και να απειλούν.

Στο 50 λεπτό από λάθος κοντά στο κέντρο του γηπέδου από τον Βερνμπλουμ , υποδειγματική επίθεση τής ΒΙΝΤΙ άνοιξαν με τρείς μπαλιές την άμυνα του ΠΑΟΚ και με εκπληκτική κεφαλιά ανάμεσα σε τρεις παίκτες του ΠΑΟΚ ο Μιλανοβ έκανε το 1-0. Ο Δικέφαλος πάγωσε,αγχώθηκε για λίγο και πάλι όμως δεν έφτασε ποτέ σωστά στην περιοχή των Ούγγρων. Καμία μεγάλη φάση, καμία τελική που να πάει σωστά για το ΓΚΟΛ. Στημένη σωστά οι άμυνα των Ούγγρων καθάριζε κάθε φάση υποψιας5 για γκολ. Έτσι πέρναγε η ώρα την πίεση για τον ΠΑΟΚ να αυξάνεται και χωρίς καθαρό μυαλό απλά σπαταλουσε τον χρόνο.

Έριξε Όλα τα όπλα μέσα στο γήπεδο ο Λουτσεσκου τίποτα όμως δεν άλλαζε. Κάτι ανάποδα ψαλίδια μόνο έτσι για να κάνει καμιά σωστή φάση. Πίεσε ουσιαστικά τα τελευταία 7-8 λεπτά δίχως να μπαίνει ορθολογικά στην περιοχή . Σέντρες για το πουθενά και ανάποδα ψαλιδακια. Και έτσι ήρθε φυσιολογικά η ήττα ,που τον βάζει σε μπελάδες στον όμιλο και αφηνει χωρίς κάποιο βαθμό την Ελλάδα στην Ευρωπαϊκή βαθμολογία. Δικαιολογίες τώρα δεν υπάρχουν. Λιγότερες κουβέντες και πιό πολύ δουλειά ΚΎΡΙΟΙ του ΠΑΟΚ ,αυτο έχω να πω εγώ.

Βίντι (Νίκολιτς): Κόβαστσικ, Φιόλα, Γιουχάζ, Βινίσιους, Στοπίρα, Νεγκό, Χάτζιτς, Πάτκαϊ, Μιλάνοβ (57′ Νικόλοφ), Χούσζτι (66′ Κόβακς), Σέποβιτς (77′ Χότζιτς).

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Βέρνμπλουμ, Ελ Καντουρί (63′ Ακπόμ), Σάχοβ, Ζαμπά (70′ Ουάρντα), Πρίγιοβιτς, Λημνιός (60′ Μπίσεσβαρ).