Ηττήθηκε στην Ολλανδία και τώρα τρέχει Ι Club1926

Σε ένα περίεργο, στην εξέλιξη του, παιχνίδι στην Ολλανδία ο ΠΑΟΚ έχασε τελικά με 3-2. Αν και το παιχνίδι ξεκίνησε με την ελληνική ομάδα να προηγείται με 0-2 στο 13ο μόλις λεπτό το τελικό αποτέλεσμα θεωρώ ότι είναι πολύ δίκαιο.

Ο Πάμπλο Γκαρσία ξεκίνησε τον αγώνα με το αγαπημένο του, ειδικά σε μεγάλα παιχνίδια,  4-3-3 προσπαθώντας έτσι να κλείσει χώρους και να έχει τον έλεγχο του ρυθμού, κάτι που κατάφερε μόνο στο πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού. Η χρησιμοποιήσει   του εικοσάχρονου Χάρη Τσιγγάρα στο αρχικό σχήμα αποτέλεσε έκπληξη για τους περισσότερους, καθώς ήταν η πρώτη του συμμέτοχή στην ενδεκάδα, σε ένα πολύ δύσκολο και απαιτητικό παιχνίδι.

Ο  νεαρός  χαφ νομίζω ότι ατομικά δικαίωσε τον προπονητή του καθώς βοήθησε και ανασταλτικά, και παίρνοντας την πρώτη πάσα από την άμυνα για να ξεκινήσει παιχνίδι από πίσω. Η κίτρινη κάρτα που δέχθηκε πριν το δεκάλεπτο ελάχιστα επηρέασε την απόδοσή του. Η άλλη έκπληξη στην ενδεκάδα ήταν η συμμέτοχή του Αντόνιο Τσόλακ, που αν και φιλότιμος δεν μπόρεσε να βοηθήσει ουσιαστικά την ομάδα για ακόμη μια φορά. Με την έναρξη του παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ μπήκε με πίεση ψηλά προσπαθώντας να οδηγήσει τους Ολλανδούς σε λάθη και να χαλάσει την ανάπτυξη του παιχνιδιού τους.

Αυτήν η πίεση απέφερε καρπούς μόλις στο 7΄’ που ο Ροντρίγκο Σοάρες με μια καλή σέντρα έφερε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής το σουτ που επιχείρησε από εκεί ο Τζόλης κόντραρε πάνω στον Βαρέλα και κατέληξε στα δίχτυα βάζοντας τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ. Το πρώτο καμπανάκι χτύπησε λίγα λεπτά αργότερα με το εύκολο γκολ που δέχθηκε, άσχετα αν αυτό ακυρώθηκε, κακώς σαν οφ σαιντ. Το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ είναι έργο τέχνης, με την ντρίπλα του Ζίφκοβιτς ,την απευθείας πάσα του Σβαμπ και το καταπληκτικό άμεσο τελείωμα του Τζόλη.

Ο Aυστριακός κατέγραψε ακόμη μία ασίστ και ο 18χρονος ακόμη ένα γκολ. Από αυτό το σημείο και μετά ο ΠΑΟΚ εξαφανίστηκε από το γήπεδο χωρίς να κάνει  ούτε τα αυτονόητα να κρατήσει μπάλα και να κλείσει τους χώρους. Δέχθηκε αφόρητη πίεση κυρίως από την πλευρά του Κρέσπο. Ο Ισπανός έδειξε ότι απέναντι σε γρήγορες και τεχνικές ομάδες δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στα πλάγια και δεν μπορεί να βοηθήσει ούτε επιθετικά. Η μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ χάθηκε στο 40΄’ όταν μετά από κλέψιμο του Ελ Καντουρί έφυγαν 4 παίκτες του απέναντι σε 1 αλλά η κακή επιλογή πάσας του Μαροκινού την χαράμισε.

Εάν σ εκείνο το σημείο γινόταν το 1-3 δεν υπήρχε γυρισμός για τους Ολλανδούς. Ο ΠΑΟΚ δυστύχησε χθες να έχει πολλούς κομβικούς παίκτες σε κακή μέρα. Ο Ζίφκοβιτς στο τέρμα, ο Κρέσπο και ο Τσόλακ δεν βοήθησαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Ο Σβαμπ και ο Καντουρί από ένα σημείο και μετά έχασαν το κέντρο κουράστηκαν και είχαν κακές επιλογές. Οι αλλαγές δεν βοήθησαν την ομάδα και φυσιολογικά ήρθε η ήττα.

Οι διακριθέντες του ΠΑΟΚ χθες ήταν καταρχάς ο Αντρίγια Ζιφκοβιτς που και χθες ήταν καταπληκτικός κάνοντας την Ολλανδική άμυνα να δείχνει ζαλισμένη σε πολλά σημεία και προσθέτοντας πολλά στιγμιότυπα στα προσωπικά του βίντεο. Ο Χρήστος Τζόλης για ακόμη μια φορά σκόραρε αλλά και ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις στην επίθεση του ΠΑΟΚ. Ο Φερνάντο Βαρέλα θα μπορούσε να συνδυάσει τα χθεσινά του γενέθλια με νίκη και γκολ, αλλά και πολλές καίριες επεμβάσεις στην άμυνα που απέτρεψαν πολλές ευκαιρίες των Ολλανδών.

Ο Ροντρίγκο έκανε ένα καλό παιχνίδι και του πιστώνεται και το κερδισμένο πλάγιο και η σέντρα που απέφερε το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ. Και φυσικά ο Θεοχάρης Τσιγγάρας έκανε ένα πολύ καλό ατομικά παιχνίδι με πολλά κλεψίματα και σωστές πάσες που σε καμία περίπτωση δεν θύμιζε παίκτη που έκανε το ντεμπούτο σε βασικό σχήμα. Το παιχνίδι άνοιξε από νωρίς και φαινόταν ότι ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να ακολουθήσει σε αυτό το τέμπο η Αιντχοφεν τον πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα πετυχαίνοντας 2 γκολ στο ξεκίνημα  του δευτέρου ημιχρόνου.

Προβληματισμός δεν πρέπει να υπάρχει καθώς μιλάμε για ποδόσφαιρο και η ήττα είναι ένα από τα πιθανά αποτελέσματα. Το ρόστερ αξιολογείται καθημερινά και θα δούμε τι προσθήκες θα χρειαστούν καθώς σε ένα μήνα ανοίγει η μεταγραφική περίοδος. Ο όμιλος παραμένει ανοιχτός και ο ΠΑΟΚ μπορεί να βγει ακόμη και πρώτος. Κρατάει την τύχη στα χέρια του καθώς με δυο νίκες απέναντι στην Ομόνοια και την Γρανάδα περνάει σίγουρα στην επόμενη φάση και υπό προϋποθέσεις  μπορεί να τερματίσει και πρώτος. Η επόμενη αγωνιστική είναι πολύ κρίσιμη και θα μας δείξει τι ακριβώς θα χρειάζεται ο ΠΑΟΚ στο παιχνίδι με τους Ισπανούς στην Τούμπα την τελευταία αγωνιστική. Προσωπικά πιστεύω ότι η πρώτη θέση δίνει καλύτερες προοπτικές διάκρισης αλλά  προτεραιότητα τώρα είναι η πρόκριση.

Υ.Γ Όταν το ποδόσφαιρο παίζεται μέσα στους αγωνιστικούς χώρους και τα λάθη είναι ανθρώπινα κανένας δεν διαμαρτύρεται εκτός από αυτούς που έμαθαν να κερδίζουν με κάθε τροπο.