Κακός, άνευρος και ηττημένος – Ο Τζες

Την ήττα γνώρισε η ομάδα της Ηπείρου από τον ΠΑΟΚ στην “εντός” έδρας αναμέτρηση τους, για την 22η αγωνιστική της Super League. Ο Π.Α.Σ. σε μια κακή μέρα γνώρισε την ήττα από έναν ΠΑΟΚ που δεν εντυπωσίασε μεν, αλλά πήρε το πολυπόθητο αποτέλεσμα.

Άνευρη και χωρίς καθαρό μυαλό, η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη έδωσε μια απ’ τις χειρότερες παραστάσεις της στο φετινό πρωτάθλημα. Εν όψει και του αγώνα κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό τη προσεχή Πέμπτη, ο Αργύρης Γιαννίκης ανακάτεψε τη τράπουλα χωρίς όμως να επιβεβαιωθεί για τις επιλογές του. Σε πολύ κακή μέρα οι Μπρένερ και Οικονομόπουλος με τον τελευταίο να έχει παραχωρήσει δύο(!) πέναλτι στην ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία. Πολύ κακή η λειτουργία και στο κέντρο της ηπειρωτικής ομάδας με κακές άμυνες και ελάχιστα πετυχημένα κατεβάσματα.

Ο ΠΑΟΚ από νωρίς είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, με πολύ καλούς τους Τζόλη και Ουάρντα, που με την “υπερκινητικότητα” τους δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην άμυνα του Π.Α.Σ. Στο 21ο λεπτό ο Βιερίνια είχε την ευκαιρία να σκοράρει από την άσπρη βούλα, σε πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του ΠΑΟΚ από τον Οικονομόπουλο, αλλά ο αρχηγός του δικεφάλου έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ. Στην επανάληψη και στο 52ο λεπτό ο Ζίβκοβιτσ εκμεταλλευόμενος την κακή αμυντική λειτουργία του Π.Α.Σ. με ωραίο σουτ νίκησε τον Λοντίγκιν και έγραψε το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα και στο 62ο ο Τζόλης κέρδισε ένα ακόμα πέναλτι για το δικέφαλο του βορρά, ύστερα από ανατροπή που δέχτηκε από τον Οικονομόπουλο. Αυτή τη φορά ο Ζβαμπ από την άσπρη βούλα ευστόχησε για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία και έγραψε το τελικό 0-2.

Δίκαιο αποτέλεσμα φυσικά,  με τον Π.Α.Σ. να προβληματίζει έντονα με την εικόνα του, εν όψει πάντα και του κρίσιμου παιχνιδιού με το Παναθηναϊκό για το κύπελλο Ελλάδος. Μπορεί να διορθωθεί η εικόνα αυτή μέχρι την αναμέτρηση της Πέμπτης;