Κέρδισε αλλά προβλημάτισε και πάλι! |Jago 1914!

Σε μια δύσκολη έδρα που παραδοσιακά δυσκολεύεται ο ΑΡΗΣ καλουνταν να επιστρέψει στις νίκες ώστε να αναρριχηθεί στον βαθμολογικο πίνακα , αλλά να κάνει και μια πειστική εμφάνιση ώστε να δείξει ότι η ομάδα βρίσκει τον δρόμο της.

Ο Άκης Μαντζιος είδε να επιστρέφουν πολλοί από τους παίχτες που είχαν θέματα τραυματισμών, εκτός του Σακιτς και των τιμωρημενων λόγω πειθαρχικού Σάσα και Μπεναλουαν. Έτσι λοιπόν ξεκίνησε με τον Κουεστα στον άσσο, Φαμπιανο και Μπραμπετς το κεντρικό αμυντικό δίδυμο, Σουντγκρεν στο δεξί άκρο της άμυνας και Γκανεα αριστερά, Ματιγια και Τζενγκο οι δύο κοφτές, Καμαρα στην επίθεση και πίσω του ο Μπερτογλιο, ενώ στα άκρα της επίθεσης Γκάμα και Μαντσίνι.

Το παιχνιδι ξεκίνησε με ρυθμό, με τον ΆΡΗ να χάνει σπουδαία ευκαιρία με τον Μπερτογλιο μόλις στο 6ο λεπτό,με την κεφαλια που επιχείρησε να περνάει ελάχιστα άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι της Λαμίας. Στο 14ο λεπτό ένα σουτ με καλες προϋποθέσεις από τον ίδιο παίχτη μετά από στρώσιμο του Καμαρα αλλά η εκτέλεση ήταν κάκιστη. Στο 37ο λεπτο η Λαμία έμεινε με 10 παίχτες λόγω αντικανονικής προβολής του Ελευθεριάδη πάνω στον Σουντγκρεν. Ο Κουμπαρακης έδειξε απευθείας την κόκκινη στον παίχτη της Λαμίας. Στο 42ο λεπτό ο Γκαραβελης απομάκρυνε σουτ του Μαντσίνι από κλειστή γωνία, ίσως όμως ο παίχτης του ΑΡΗ να μην έκανε την καλύτερη επιλογή καθώς ο Καμαρα έκανε κίνηση στο 1ο δοκάρι σχεδόν μόνος.Η Λαμία είχε μια καλή φάση στο 1ο ημίχρονο στο 18ο λεπτό  με τον Μανουσο να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον Κουεστα αποκρούει. Το ημίχρονο έκλεισε με τις ομαδες να μην πετυχαίνουν κάποιο τέρμα.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΆΡΗ να βρίσκει την λύση στο 50ο λεπτό, από ένα κόρνερ και τον Μπραμπετς να πηδαει ψηλότερα από όλους, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Γκαραβελη. Στο 61ο λεπτό η τοπική ομαδα έχασε τεράστια ευκαιρία να φτάσει στην ισοφάριση παρόλο το αριθμητικό μειονέκτημα. Μετά από λάθος του Ματιγια, ο Νουνιες σούταρε από μακριά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Καραμανος δεν κατάφερε να σκοραρει με κενό τέρμα. Στο 67ο λεπτό ο Γκαραβελης έκανε την απόκρουση τιυ αγώνα καθώς σε σουτ του Γκάμα λίγο έξω από την μικρή περιοχή, πετάχτηκε στην γωνία του και απέκρουσε σε κόρνερ. Μετά την εισοδο Εντιαγε, Γκαρσία και Ιτουρμπε ο ΑΡΗΣ ήταν πιο απειλητικός χωρίς ωστόσο να φτάσει σε κάποια αξιόλογη τελική εκτός μια φάση όπου ο αμυντικός της Λαμίας πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Ιτουρμπε ο οποίος βρισκόταν σε πλεονεκτική θεση. Γενικά η ομάδα του ΑΡΗ διαχειριστήκε το παιχνιδι μετά το 70ο λεπτό πάρα κοιτούσε να βάλει ένα δεύτερο τέρμα ώστε να τελειώσει το ματς. Το παιχνίδι τελείωσε με τον ΆΡΗ να παίρνει τους 3 πολύτιμους βαθμούς που θα του δώσουν κυρίως ηρεμία ενοψη της δύσκολης συνέχειας.

Πολυτιμότερος παίχτης των κιτρινόμαυρων ο Μπερτογλιο όπου εκτός του ότι ήταν ιδιαίτερα κινητικός στο δημιουργικό κομμάτι, ήταν συνεπής και στα αμυντικά του καθήκοντα δείχνοντας μεγάλη διάθεση και θέληση. Στο ύψος της και η τετράδα της αμυνας μαζί με τον Κουεστα, με εξαίρεση κάποιες στιγμές την αριστερή μεριά με τον Γκανεα κυρίως στα αμυντικά του καθήκοντα, είχε όμως να εξουδετέρωσει και τον πολύ κινητικο Μανουσο. Σίγουρα αδύναμος κρίκος ο Ματιγια όπου εκτός της δυναμικής που χάνει ο ΑΡΗΣ στα χαφ, έκανε και πολλά εύκολα λάθη βάζοντας την άμυνα σε κίνδυνο. Επίσης πολλά εύκολα λάθη και από τον Μαντσίνι όπου χαλούσε πολλές επιθετικές ενέργειες που προσπαθούσε να βγαλει ο ΑΡΗΣ.

Άλλη μια αγωνιστική όπου η ομάδα του ΑΡΗ προβλημάτισε κυρίως στο επιθετικό σκέλος. Απέναντι σε μια Λαμία όπου δεν κλείστηκε όπως άλλες χρονιές, ο ΑΡΗΣ δυσκολευονταν να παράγει κλασσικές ευκαιρίες ακόμα και με παιχτη παραπάνω για μεγάλο χρονικό διάστημα. Μοναδικές στιγμές που ίσως είδαμε κάτι από τις δυνατότητες του υπάρχοντος υλικού ήταν μετα την εισοδο Γκαρσία, Εντιαγε και Ιτουρμπε όπου φάνηκε ότι η ομάδα απέκτησε παραπάνω φαντασία στο παιχνίδι της κάνοντας κάποιους ωραίους συνδυασμούς. Σίγουρα αρνητική εντύπωση προκαλεί και το γεγονός ότι η ομάδα του ΑΡΗ δεν κυνήγησε πιο δυναμικά ένα 2ο τέρμα ώστε να τελειώσει το ματς, παρά αρκέστηκε στο να κάνει διαχείριση του σκορ, με ότι ρισκο αυτό περιέχει στο ρευστό 1-0.

Με ένα – 6 στην πλάτη και άγνωστο ακόμα αν θα το έχει μέχρι το τέλος της τελικής βαθμολογίας, σίγουρα οι 3 βαθμοί έδωσαν την ουσία στην ομάδα του Άκη Μαντζιου και του χάρισαν ηρεμία για αυτήν την εβδομάδα που θα διανύσουμε μεχρι το επόμενο παιχνίδι. Αν δεν παρουσιαστεί βελτίωση όμως άμεσα ,υπάρχει κίνδυνος να χαθούν και άλλοι βαθμοί με θεωρητικά εύκολους αντιπάλους και η επίτευξη των στόχων να απομακρύνθει.