Κερδίζει τά παιχνίδια, αλλά περισσότερο κερδίζει τίς καρδιές μας. SERPICO

ΕΛΛΑΔΑ- ΦΙΛΑΝΔΙΑ 2-1.

Νίκη καί με ανατροπή. Έκανε καί με την Φινλανδία πολύ καλή εμφάνιση ή Εθνική μας χωρίς νά επηρεαστεί από το γκολ τών Φιλανδών πού την υποχρέωσε αυτήν την φορά νά κυνηγήσει το σκορ. Δεν τά παράτησε, πίεσε ακόμα περισσότερο και στο τέλος δικαιώθηκε. Κόντρα στην ροή του αγώνα οι Φιλανδοι πήραν κεφάλι στο 27″ λεπτό όταν σε κακή εκτίμηση ό Σταφυλιδη σέρβιρε στον Πουκι καί μόνος απέναντι στον Βλαχοδημο άνοιξε το σκορ για τούς φιλοξενούμενους. Μέχρι τότε ή Ελληνική ομάδα είχε τόν έλεγχο καί πίεζε συνεχώς για το γκολ.

Τρεξίματα , ωραία κυκλοφορία τής μπάλας καί πολύ μεγάλη όρεξη από όλα τά παιδιά. Πρώτοι στην μπάλα χωρίς νά αφήνουν τούς Φιλανδους νά κάνουν παιχνίδι. Έχω ξαναγράψει ότι τέτοιες νίκες για μία νέα Εθνική είναι παρακαταθήκη για το μέλλον.

Σίγουρα είπαμε θά μετρηθουμε στο μέλον με μεγάλες ομάδες καί με βαθμολογικό ενδιαφέρον , αλλά θά είναι άδικο για ότι μέχρι σήμερα μας προσφέρουν αυτά τά παιδιά. Θέλουν στήριξη καί υπομονή. Τουλάχιστον μας δίνουν ελπίδα για κάτι καλύτερο από ότι βλέπαμε μέχρι πρόσφατα.

Ξεκίνημα ιδανικό για τούς διεθνείς μας πού με το καλημέρα στο 47″ λεπτό φέρνει τόν αγώνα στα ίσα με τόν πολύ καλό καί σήμερα Μάνταλο. Η Εθνική δεν αρκείται σε αυτό το γκολ καί με ψυχολογία στα ύψη τρέχει τόν αγώνα καί ανεβάζει ακόμα περισσότερο την απόδοση της. Από τά πλάγια με Μπακασετα, Λημνιό , από την μία με τόν Γιαννούλη , Παυλίδη, το κέντρο μας νά δουλεύει άριστα, όλες οι γραμμές κοντά με καλές καί γρήγορες επιστροφές καί πρεσινκ σέ όλο το γήπεδο δημιουργεί πάλι μεγάλες ευκαιρίες αλλά καί πάλι δεν τις τελειώνει.

Δεν τά παρατάει όμως καί δικαιώνεται με τόν Γαλανόπουλο στο 70″ λεπτό , γιατί πραγματικά μέχρι ή ρουφιάνα ή μπάλα δεν μας ήθελε. 2-1 λοιπόν με ανατροπή. Καί πάλι όμως δεν ικανοποιείται ψάχνει καί τρίτο γκολ πού πραγματικά δεν έγινε παρά τίς απίστευτες ευκαιρίες πού φτιάξαμε. Σέ όλο αυτό τό ξέσπασμα όι Φιλανδοι έχουν με τον Πουκι μια πολύ καλή φάση για γκολ και τίποτα το καλύτερο.

Σφυροκόπημα από παντού για τούς Έλληνες παίκτες. Τό ματς έληξε με ακόμα μία νίκη πού μας ικανοποίησε για ότι καί σήμερα μας έδωσε ή Εθνική μας. Τό τρένο εντάξει χάθηκε , αλλά τό μέλλον όπως είδαμε σήμερα μας κάνει να είμαστε αισιόδοξοι. Μπράβο σέ όλα τα παιδιά. Όλοι ήταν καί σήμερα πολύ καλοί καί σοβαροί ό καθένας στον ρόλο του.