ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ-ΑΡΩΜΑ ΕΥΡΩΠΗΣ | DRAZEN

Ο Κολοσσός έχει ρεκόρ 14-8 και βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας στην Basket League.Στο παρκέ παρουσιάζει ένα μπάσκετ με αρχές , με τον coach Καντζούρη να έχει χτίσει μια ομάδα με όλη τη σημασία της λέξης.

Ο Κολοσσός είναι ομάδα με ξεκάθαρους ρόλους, όπου κατάφερε και ανακάλυψε λαβράκια σχετικά με τους ξένους παίχτες που ήρθαν φέτος.

Επίσης οι Ροδίτες δείχνουν να μπορούν να παίρνουν τη νίκη ακόμα και εάν δεν βρίσκονται σε καλή μέρα. Μεγάλος στόχος πλέον είναι η είσοδος αρχικά στην τετράδα και μετά η συμμετοχή στις Ευρωπαϊκές διοργάνωσεις.

Το roster του Κολοσσού φέτος παρουσιάζει εξαιρετικό ενδιαφέρον.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας είναι ο Jordan Floyd . Ο εκρηκτικός guard με το σκοράρισμα του μπορεί και ξεκλειδώνει στην επίθεση αρκετά φετινά ματς του Κολοσσού.

Σε 18 αγώνες έως τώρα , καταγράφει 13,7 πόντους μ.ο. , μοιράζει 1,9 ασίστ , με 36,7% στο τρίποντο σε 3,2 προσπάθειες ανά ματς και όλα αυτά σε 21,1 λεπτά συμμετοχής.

Ο 25χρονος έπαιζε στην Ορλαντίνα (Ιταλία) όπου υπήρξε σπουδαίος σκόρερ. Έως τώρα επιβεβαιώνει τις συστάσεις που τον ακολουθούσαν στην καριέρα του.

Φυσικά υπάρχει και ο Kenny Williams, ο οποίος σε 20 ματς , σημειώνει 13,1 πόντους με 3,7 ριμπάουντ αλλά και 2,2 ασίστ στα 32,1 λεπτά συμμετοχής , τα περισσότερα από κάθε άλλον παίχτη της ομάδας. Εξαιρετικός σουτέρ με 37,8% σε 7,4 προσπάθειες ανά ματς.

Ο Williams , στα 25 του χρόνια , έχει θητεία στην G-League και η μοναδική του εμπειρία στην Ευρώπη ήταν το πέρασμα του από τη Χερτσλίγια στο Ισραήλ.

Την τριάδα των Αμερικάνων κλείνει ο Shonn Miller, όπου σημειώνει μετρά 11,6 πόντους μ.ο. ενώ μαζεύει 6, 2 ριμπάουντ , με 0,9 τάπες σε 25,1 λεπτά που πατάει στο παρκέ-στα 16 ματς που έχει αγωνιστεί-.

Στο roster βρίσκουμε και τον Stefan Pot.O Κροάτης, 28 ετών , έχει τεράστια συνεισφορά στην πορεία της ομάδας. Σημειώνει 8,3 πόντους μ.ο. ενώ μοιράζει 4,8 ασίστ σε 22,5 λεπτά συμμετοχής στα 21 ματς όπου έχει αγωνιστεί.

Ο Pot είναι αρκετά έμπειρος (Παρτίζαν, Ιγκόκεα, Πλοϊέστι) και πλέον έχει αναλάβει και τον ρόλο του τραυματία Ξανθόπουλου.

Ο Stefan Momirov είναι η συμπάθεια μου από την ομάδα. Μάλιστα είναι και το παράδειγμα ότι στην ηλικία του δεν έχουμε αντίστοιχο Έλληνα σουτέρ με τέτοια μηχανική.

Ο 22χρονος Σέρβος guard , κάνει αρκετές δουλειές στο παρκέ εκτός του θανατηφόρου σουτ που διαθέτει. Σημειώνει -σε 21 ματς -7,1 πόντους , μοιράζει 1,2 ασίστ, μαζεύει 3,4 ριμπάουντ , πραγματοποίει 1 κλέψιμο σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Πέρσι έπαιζε στην Mega του Μίσκο Ραζνάτοβιτς ενώ έχει αγωνιστεί και στην FMP.  Ομάδες δηλαδή που λειτουργούν με αναπτυξιακό μοντέλο.

Την εξάδα των ξένων κλείνει ο γνωστός Kim Tillie. Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού και της Μπασκόνια έχει σημαντικές παραστάσεις.

Στα 34 του πλέον και σε 17 ματς σημειώνει 8,9 πόντους μ.ο. , με 6,1 ριμπάουντ , στα 24,8 λεπτά που βρίσκεται στο παρκέ. Χρήσιμος και ποιοτικός.

Στους Έλληνες βρίσκουμε τον Μαργαρίτη , στα 39 του παρακαλώ. Σε 21 ματς , σημειώνει 6,7 πόντους σε 19,1 λεπτά συμμετοχής και με 42,5% στο τρίποντο -σε 1,9 προσπάθειες ανά ματς-.

Υπάρχει ο Ξανθόπουλος στα 37 του -έως και τον τραυματισμό του που θα τον αφήσει εκτός όλη τη σεζόν- όπου σημείωνε 4,2 πόντους μ.ο. , με 4,9 ασίστ σε 20,2 λεπτά συμμετοχής.

Οι Χατζηδάκης , Σλαφτσάκης & Μπιλλής έρχονται από τον πάγκο και δίνουν βάθος και μέγεθος στην ομάδα.

Ο coach Καντζούρης συνδυάζει το συγκεκριμένο σύνολο παικτών εξαιρετικά. Ο coach έπειτα από σχεδόν 20 χρόνια ως βοηθός (σε ΑΕΚ, Άρη, Ζαλγκίρις , Ούνικς & Μπάμπεργκ,) παρουσιάζει μια ομάδα που αποδίδει και ελκυστικό μπάσκετ αλλά πάνω από όλα έχει αρχές στο παιχνίδι της.

Εν κατακλείδι , ο Κολοσσός θα είναι σίγουρα στα playoffs και είναι κοντά στην υπέρβαση για την τετράδα. Η φετινή ομάδα είναι η καλύτερη των τελευταίων χρόνων που μας έχουν παρουσιάσει οι Ροδίτες.

Από τις καλύτερες άμυνες του πρωταθλήματος παίζει στην επίθεση απελευθερωμένα και ελκυστικά. Η συνέχεια στο παρκέ.