Κρέμασε τον κόσμο της ο Δικέφαλος Ι Ο ΤΙΓΡΗΣ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τον αγώνα μουδιασμένη και στη πρώτη επίθεση του Ολυμπιακού μετά από κόρνερ και απόκρουση των αμυντικών η μπάλα έφτασε στον Ακιμπού Καμάρα έξω από την περιοχή ο οποίος έπιασε μονοκόμματο σουτ και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Στάνκοβιτς γράφοντας το 0-1.

Μετά την ψυχολογία προσπάθησε να αντεπιτεθεί και στο 14ο λεπτό μετά από σέντρα του Μάνταλου ο Αραούχο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού γράφοντας το 1-1 μετά απο την έξοδο του Μεσολογγίου απο τον Βαλτσικ. Στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή της, πίεσε τον Ολυμπιακό κερδίζοντας αλλεπάλληλα κόρνερ χωρίς όμως να δημιουργήσει τις κατάλληλες προυποθέσεις για να πετύχει το πολυπόθητο γκολ.
Και ενώ φαινόταν ότι έλεγχε τον αγώνα σε μια μπροστινή μπαλιά του Λάλα, ο Ελ Αραμπι έφυγε μόνος του, ο Μισελεν προσπάθησε να τον ανακόψει ανεπιτυχώς, με τον Ελ Αραμπι τελικώς να πλασάρει τον Στάνκοβιτς γράφοντας το 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αμραμπατ μπήκε αλλαγή στη θέση του υστέρησαντος Γκαρσία και η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα προσπαθώντας να ισοφαρίσει, όμως στο 70ο λεπτό ο Μωχαμεντί γύρισε απρόσεκτα πίσω την μπάλα με αποτέλεσμα να την κερδίσει ο Ελ Αραμπι που καιροφυλακτουσε και αφού απέφυγε τον εξερχόμενο Στάνκοβιτς την έστειλε στα δίχτυα γράφοντας το 1-3. Το γκολ αυτό ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα αποσυντόνησε την ΑΕΚ με αποτέλεσμα στο επόμενο λεπτό να κινδυνέψει να φάει και τέταρτο γκολ όταν σε σουτ του Ακιμπου Καμάρα αρχικά απέκρουσε ο Στάνκοβιτς και στη συνέχεια σε σουτ του ίδιου παίκτη η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και συνέχεια απέκρουσαν οι αμυντικοί.

Η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της και σε σέντρα του εισελθόντα Ανσαριφαρ, ο Αραούχο με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού γράφοντας το 2-3, τρυπώντας πρώτα τον Βάλτσικ και εν συνεχέια τα δίχτυα. Μετά από αυτό η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της είχε ένα σουτ του Αμραμπατ που τελευταία στιγμή απέκρουσε με το πόδι ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, αλλά πάρα τις προσπάθειες της για ισοφάριση το σκορ δεν άλλαξε και ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από το ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ έχασε τον αγώνα από σοβαρά λάθη των αμυντικών της τα οποία διαμόρφωσαν το σκορ υπέρ του Ολυμπιακού διότι σε αντίθετη περίπτωση αν δεν γινόντουσαν αυτά τα λάθη η ΑΕΚ αν δεν κέρδιζε, θα ερχόταν ισόπαλη!!!! αλλά δυστυχώς στο ποδόσφαιρο με τα ΑΝ δεν κέρδισε κανείς. Ο Διαιτητής γενικά δεν έκανε λάθη, είχαμε μια καλή διαιτησία και η μόνη φάση που μπορεί να ειπωθεί κάτι είναι το σπρώξιμο του Μασούρα στο 1-1, κάτι ‘ομως που ελέγθηκε απο το VAR.