Κύπελλο Εθνών Αφρικής 2021 2η Αγωνιστική

Η διοργάνωση του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής 2021 συνεχίστηκε τη Δευτέρα, με τον Β’ και τον Γ’ όμιλο να ξεκινούν τη δεύτερη ημέρα της διοργάνωσης. Η Σενεγάλη, η Γκάνα, το Μαρόκο και η Γκαμπόν ήταν μεταξύ αυτών που αγωνίστηκαν στα τέσσερα παιχνίδια της ημέρας. Ακολουθεί μια ματιά στο πώς εξελίχθηκαν τα πράγματα…

Όμιλος Β

Σενεγάλη 1-0 Ζιμπάμπουε

Το φαβορί του τουρνουά, η Σενεγάλη, αναγκάστηκε να περιμένει μέχρι το 97ο λεπτό για να πετύχει την ανατροπή απέναντι σε μια ομάδα της Ζιμπάμπουε που βρίσκεται πάνω από 100 θέσεις κάτω από αυτήν στην κατάταξη της FIFA. Ήταν ένα πέναλτι από το αστέρι της Λίβερπουλ, τον Sadio Mane, που έκανε τελικά τη μικρή διαφορά.

Η Σενεγάλη είχε χάσει νωρίτερα πλήθος ευκαιριών, έχοντας φουντώσει την εστία της Ζιμπάμπουε με προσπάθειες, αλλά σε μεγάλο βαθμό αποτυγχάνοντας να δοκιμάσει τον τερματοφύλακα Πέτρος Μχάρι.

Γουινέα 1-0 Μαλάουι

Σε άλλο παιχνίδι του Β ομίλου, η Γουινέα κέρδισε επίσης το πρώτο της παιχνίδι στο τουρνουά με νίκη 1-0. Ο Issiaga Sylla, ο οποίος παίζει ποδόσφαιρο στη Ligue 2 για λογαριασμό της Τουλούζ, πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου.

Η Γουινέα αντιμετωπίζει στη συνέχεια τη Σενεγάλη και θα ελπίζει σε ένα θετικό αποτέλεσμα που θα σφραγίσει την πρόωρη πρόκρισή της στα νοκ άουτ παιχνίδια, αφού είδε τα “λιοντάρια της Τεράνγκα” να αγωνίζονται εκπληκτικά.

Γ’ όμιλος

Μαρόκο 1-0 Γκάνα

Το Μαρόκο πήρε τους 3 βαθμούς στην αναμέτρηση μεταξύ των δύο ισχυρών του Γ’ ομίλου, αν και η αναμέτρηση κρίθηκε μόνο στις καθυστερήσεις από τον πρώην εξτρέμ της Σαουθάμπτον, Sofiane Boufal.

Η Γκάνα, παρά την ήττα της στο ”ντέρμπι” του ομίλου, η πρόκριση της στον επόμενο γύρο βρίσκεται ακόμα σταθερά στα χέρια της, καθώς απομένουν τα δύο πιο ευνοϊκά παιχνίδια στον όμιλο με Κομόρες και Γλαμπόν.

Κομόρες 0-1 Γκαμπόν

Ακόμα και χωρίς το όνομα του αστέρα και αρχηγού Pierre-Emerick Aubameyang, η Γκαμπόν είχε αρκετά στοιχεία για να ξεπεράσει τις Κομόρες, η οποία αγωνίστηκε στο πρώτο παιχνίδι της σε μεγάλο τουρνουά.

Ένα γκολ στο 16ο λεπτό από τον επιθετικό της Al-Arabi Aaron Boupendza , ήταν το τέταρτο παιχνίδι της ημέρας που ολοκληρώθηκε με σκορ 1-0, και το πέμπτο στη σειρά συνολικά, συμπεριλαμβανομένης της νίκης του Πράσινου Ακρωτηρίου επί της Αιθιοπίας στον Α όμιλο το βράδυ της Κυριακής.