ΛΑΜΙΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-3. Τον πρόδωσε η άμυνα …..

Ένα πολύ ωραίο ματς παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο τής Λαμίας. Σε ένα πολύ δύσκολο αγωνιστικό χώρο καί οι δύο ομάδες πρόσφεραν γκολ καί θέαμα. Με αρκετές αλλαγές ο Ολυμπιακός στην σύνθεση του μπήκε καλά στο ματς αλλά καί η Λαμία έδειξε διάθεση να παίξει ανοιχτά καί να βάλει δύσκολα στους Πειραιώτες. Ένα όχι δύσκολο σουτ στο 9′ λεπτό από τον Τσούκαλο τής Λαμίας , ο Χουτεσιώτης δεν εκτιμά σωστά την φάση , λάθος και 1-0 , για την Λαμία. Ο Ολυμπιακός αντιδρά αμέσως καί μετά από όμορφη σέντρα του Σολδάνο ο Ντίας κάνει τό 1-1. Όμορφη εκτέλεση από τον νεαποκτηθέντα παίκτη του Ολυμπιακού.

Στο 20′ λεπτό ο Σολδάνο καί πάλι με το κεφάλι σέρβιρει στον Χασάν καί αυτός κάνει άσχημο τελείωμα ανενόχλητος καί η μπάλα στην εξέδρα. Το ματς έχει ρυθμό, είναι ανοικτό και βγαίνουν φάσεις καί απο τίς δύο ομάδες. Στο 29′ λεπτό ο Μασούρας νικιέται από τον γκολκίπερ τής Λαμίας σε τετατετ. Λίγα λεπτά αργότερα ο Ντίας δεν μπορεί να νικήσει τον κηπερ της Λαμίας. Καί στις δύο φάσεις ο Σολδανο σέρβιρε με τό κεφάλι έξυπνα . Στο 31′ λεπτό μετά από πλάγια σέντρα ο Μπουχαλακις σαν Σεντερ φορ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιωτη.2-1. Το ημίχρονο κλείνει με αυτό το σκορ παρά τίς κάποιες προσπάθειες του Ολυμπιακού να κάνει και άλλο γκολ.

Στο 50′ λεπτό πάσα στην περιοχή της Λαμίας καί σωστά πλασαρισμένος ο Σολδάνο γίνεται σκόρερ καί 2-2. Η μπάλα πάει πάνω κάτω παρά το δύσκολο τερέν. Στο 61’λεπτο πάλι κεφαλιά πάσα τού Σολδάνο καί ο Χασάν αυτή την φορά σκοράρει.2-3. Ο Ολυμπιακός δεν είναι συγκεντρωμένος και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Τσούκαλος καί πάλι μέσα από την μικρή περιοχή φέρνει το ματς στα ίσα.3-3. Κακή αντίδραση από την άμυνα του Ολυμπιακού στον χρόνο πού απομένει μέχρι την λήξη του αγώνα γίνονται φάσεις καί από τις δύο ομάδες, αλλά γκολ δεν μπαίνει. Ο Θρύλος πιέζει αλλά η άμυνα τής Λαμίας αντιδρά σωστά. Η Λαμία είχε μία δύο καλές στιγμές αλλά ο Χουτεσιώτης αντιδρά σωστά. Μεγάλο κέρδος για τον Ολυμπιακό η εμφάνιση των δύο νέων παικτών, Σολδάνο καί Ντίας.  Έδειξαν πολύ καλά στοιχεία καί σκόραραν. Θα τούς δούμε στην συνέχεια. Μπράβο και στην ομάδα τής Λαμίας που έδωσε πολύ καλά στοιχεία καί αυτή με το καλό καί ανοικτό ποδόσφαιρο πού έπαιξε.

Ραντεβού λοιπόν για της δύο ομάδες στην Ρεβάνς στο Καραϊσκάκη.