LIVERPOOL και το Super Cup για πάρτη της LIVERPOOLΙΑΝΟΣ

Σε ένα συγκλονιστικό ματς, έναν υπέροχο τελικό, με τον Αντριαν να αποκρούει το πέναλτι του Αμπραχαμ η Λίβερπουλ επικράτησε 5-4 της Τσέλσι στα πέναλτι (1-1 η κανονική διάρκεια, 2-2 η παράταση) και κατέκτησε το ευρωπαϊκό σούπερ καπ, στην αγαπημένη της…Πόλη.

Αν κάποιος άνοιγε την τηλεόρασή του και έβλεπε τα πρώτα 15 λεπτά στον τελικό του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ, θα έβγαζε το λανθασμένο συμπέρασμα, ότι το Λίβερπουλ – Τσέλσι έχει ήδη νικητή. Οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο της Vodafone Arena με το… μαχαίρι στα δόντια και περιόρισαν την αντίπαλό τους σε ρόλο κομπάρσου.

Τα πράγματα είχαν άκρως διαφορετική εξέλιξη.

Η Τσέλσι ήταν αυτή που σκόραρε πρώτη με τον Ζιρού (0-1). Oι Κόκκινοι ισοφάρισαν με τον Μανέ (1-1) και πήραν τα ηνία του αγώνα… στην παράταση και πάλι με τον Σενεγαλέζο (2-1). Όμως οι Μπλε είχαν απάντηση. Ο Ζορζίνιο από την άσπρη βούλα έφερε και πάλι στα ίσα το ματς (2-2). Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, το σκορ δεν άλλαξε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί, ο Αντριάν απέκρουσε το τελευταίο του Άμπραχαμ και η Λίβερπουλ κατέκτησε το ευρωπαϊκό σούπερ καπ!

Πάμε στο ματς.
Μετά το πρώτο… κόκκινο κύμα, που γρήγορα καταλάγιασε, οι Μπλε πήραν τα γκεμια του αγώνα και η υπεροχή τους δεν άργησε να μετουσιωθεί σε γκολ. Οι Πέδρο και Πούλισιτς προκαλούσαν συνέχεια προβλήματα στην άμυνα των Reds. Στο 22′ ο Ισπανός από πλάγια θέση εντός περιοχής σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αντριάν. Στο 32′ και πάλι ο Πέδρο έβγαλε τρομερή κάθετη στην περιοχή προς τον Κόβασιτς, όμως ο ο διχτυωτός της Λίβερπουλ επενέβη εξαιρετικά κρατώντας το μηδέν.

Τέσσερα λεπτά αργότερα δεν μπόρεσε όμως να νικήσει τον Ζιρού. Ο Πούλισιτς έκανε εξαιρετική προσπάθεια με την μπάλα στα πόδια, από κεντρικά προς τα δεξιά, με διαγώνια πάσα courier τροφοδότησε τον διεθνή Γάλλο κι εκείνος από αριστερά εντός περιοχής, νίκησε τον Αντριάν για το 1-0 της ομάδας του.

Τα δεδομένα άλλαξαν άρδην στο δευτερο προγραμα.

Η Liverpool ήταν και πάλι αυτη που μπήκε φουριόζα. Βρήκε μάλιστα το μπακλαβωτο της ισοφάρισης, δύο λεπτά μετά την σέντρα στο δεύτερο μισό. Ο Φιρμίνο που μόλις είχε μπει στο ματς, βγήκε στην περιοχή, τσίμπησε την μπάλα προ του Κέπα, κι έδωσε έτοιμο γκολ στον Μανέ που απλώς έσπρωξε την μπάλα στην κηρήθρα για το 1-1 των Reds

Η συνέχεια, από άποψη ρυθμού, δεν ήταν ανάλογη. Υπήρχε όμως μια τεράστια διπλή ευκαιρία (διπλή απόκρουση του Κέπα) για τη Λίβερπουλ που θα μπορούσε να καθορίσει το ματς.

Στο 75′ ο Σαλάχ δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στο κλουβί , ο Φαν Ντάικ στη δεύτερη προσπάθεια μετά την αρχική απόκρουση του Κέπα, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με τον Βάσκο κίπερ να βάζει εκ νέου το χέρι του πραγματοποιώντας μια σπουδαία διπλή απόκρουση. Στα εναπομείναντα λεπτά, το σκορ δεν άλλαξε κι έτσι μοιραία οδηγηθήκαμε στην παράταση.

Στο 95′ ο Μανέ πήρε την μπάλα από αριστερά, έδωσε στον Φιρμίνο, ο Βραζιλιάνος γύρισε στον Σενεγαλέζο στην περιοχή ο οποίος νίκησε τον Κέπα και έδωσε προβάδισμα στους Reds (2-1).

Όμως η χαρά για τη Λίβερπουλ κράτησε μόλις τέσσερα λεπτά. Μέχρι την ανατροπή του Άμπραχαμ από τον Άντριαν. Η ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα και ο Ζορζίνιο δεν λάθεψε φέρνοντας εκ νέου το ματς στα ίσα (2-2). Έκτοτε, νικητής ήταν η κούραση με το δεύτερο 15λεπτο της παράτασης να μην βγάζει νικητή.

Τα πέναλτι ήταν μονόδρομος, με τον Αντριαν όπως προείπαμε με πιάνει το χτυπημα του Αμπραχάμ και η Liverpool γίνεται νικήτρια και στο Super Cup. Και μετά από το μεγάλο Δισκοπότηρο να βάζει άλλο ένα στο ράφι της μικρότερο αυτή τη φορά.

Liverpool – Chelsea (2-2, 5-4 πεν) Highlights – Super Cup – 14/8/2019 | COSMOTE SPORT