Λίβερπουλ Γουέστ Χαμ 1-0: Χέμ: Oι Reds διατηρούν την πίεση του τίτλου

Η Λίβερπουλ μείωσε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι στην Premier League στους τρεις βαθμούς μετά την αγχωτική νίκη με 1-0 στην έδρα της Γουέστ Χαμ.

Οι γηπεδούχοι πρέπει να πίστεψαν ότι θα περάσουν ένα άνετο απόγευμα, αφού έκοψαν τα “σφυριά” κατά βούληση από νωρίς, αλλά οι παίκτες του Ντέιβιντ Μόγιες αντιστάθηκαν και έκαναν το παιχνίδι ανταγωνιστικό στο Άνφιλντ.

Οι Reds θα έπρεπε να είχαν πάρει το προβάδισμα μέσα στο πρώτο λεπτό. Ο Nikola Vlasic υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ για τη West Ham και ο Trent Alexander-Arnold έπαιξε γρήγορα βγάζωντας μία μακρινή μπαλιά στον χώρο στον Mohamed Salah, αλλά ο Lukasz Fabianski ήταν εκεί για να αρνηθεί στον Αιγύπτιο το γκολ.

Οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ συνέχισαν να ασκούν πίεση από νωρίς, με τον Σαλάχ να κάνει άλλο ένα σουτ άουτ, αφού το αρχικό χτύπημα του Λουίς Ντίαζ χτύπησε τον Κρεγκ Ντώσον στο πρόσωπο.

Από την άλλη πλευρά, ο Michail Antonio ξέφυγε δύο φορές από τον Ibrahima Konate και τον Virgil van Dijk για να πυροβολήσει προς την εστία, με δύο σουτ να τραυματίζουν τις παλάμες του Alisson στις πρώτες αλλαγές.

Αλλά η Λίβερπουλ πήρε το προβάδισμα στο 27′, όταν το σουτ του Alexander-Arnold αναπήδησε στο δρόμο του Sadio Mane με τον τελευταίο να σκοράρει εύκολα προ κενής, γκολ που επικυρώθηκε μετά απο έλεγχο του VAR για οφσάιντ εναντίον του Σενεγαλέζου.

Η Γουέστ Χαμ προσπάθησε να σκοράρει με κάποιο τρόπο από μια αναμπουμπούλα στο τέρμα της Λίβερπουλ με τον Alexander-Arnold να γλιτώνει την λόμπα του Ισπανού Φορναλς πάνω από τον Alisson απομακρύνθηκε με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να βρουν δίχτυα.

Ένα καχύποπτο δεύτερο ημίχρονο απέφερε τελικά μια ευκαιρία μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, όταν ο Ντίαζ μετά απο ένα μακρινό σούτ έξω απο την περιοχή της Γουέστ Χαμ έστειλε την μπάλα να περάσει λίγο έξω απο το αριστερό Γ της εστίας του Φαμπιάσκι προτού δύο εξουθενωτικά χτυπήματα του Σαλάχ περάσουν στα χέρια του Φαμπιάνσκι.