Λίβερπουλ Norwich City 3-1: Οι Κόκκινοι πλησιάζουν επικίνδυνα την κορυφή!!!

Η Λίβερπουλ με έντονο ροτέισον έκανε την ανατροπή, καθώς το απόγευμα του Σαββάτου έφτασε στη νίκη με 3-1 στην έδρα της επί της Νόριτς Σίτι που βρίσκεται σε τροχιά υποβιβασμού στην Premier League. Ο Γιούργκεν Κλοπ έκανε επτά αλλαγές σε σχέση με την ομάδα που νίκησε 2-0 την Ίντερ στο Champions League τρεις ημέρες νωρίτερα.

Η Λίβερπουλ έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι σε μια ανθεκτική ομάδα της Νόριτς και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για τον τίτλο στην Premier League με την όγδοη διαδοχική νίκη της σε όλες τις διοργανώσεις.

Οι “κόκκινοι” είχαν απειλήσει αμέτρητες φορές την εστία της Νόριτς, αλλά ζαλίστηκαν λίγα λεπτά μετά την ανάπαυλα, όταν το σουτ του Μίλοτ Ράσικα κόντραρε ξεγελώντας τον Άλισον βάζωντας τα “καναρίνια” μπροστά στο σκορ δίνοντας τους ελπίδες για την πρώτη νίκη στο Άνφιλντ μετά από 28 ολόκληρα χρόνια.

Ο προπονητής της Λίβερπουλ Γιούργκεν Κλοπ, ο οποίος έκανε επτά αλλαγές σε σχέση με την ομάδα που κέρδισε μεσοβδόμαδα την Ίντερ Μιλάνο στο Champions League, παρενέβη για να κάνει πιο επιθετικό το σχήμα του και με τις αλλαγές στο 62′ μέσα σε τέσσερα λεπτά η ομάδα του είχε γυρίσει το παιχνίδι φέρνωντας τις καρδιές όλων των φίλων της Λίβερπουλ στην θέση τους.

Ο Sadio Mane έκανε ένα ακροβατικό ανάποδο ψαλίδι μετά απο την κεφαλιά πάσα του Κωνσταντίνου Τσιμίκα και τον Mohamed Salah να δίνει μία δική του παράσταση κάνοντας άνω κάτω την άμυνα και τον τερματοφύλακα της Νόριτς , πλασάροντας σαν σε προπόνηση με το 2-1 να φέρνει τις καρδιές όλων στην θέση τους.

Το 17ο γκολ του Σαλάχ στο πρωτάθλημα ήταν το 150ό του σε όλες τις διοργανώσεις για τη Λίβερπουλ – κάνοντάς τον έναν από τους μόλις 10 πάικτες που φτάνουν αυτόν τον αριθμό για τον σύλλογο – και ο Λουίς Ντίαζ πρόσθεσε το πρώτο του από τότε που ήρθε από την Πόρτο με ένα ωραίο, ψιλοκομμένο τελείωμα για να σφραγίσει τη νίκη.

Η ομάδα του Κλοπ πλησίασε στους έξι βαθμούς την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι, η οποία αργότερα έχασε 3-2 από την Τότεναμ, ενώ οι Κόκκινοι έχουν και ένα παιχνίδι λιγότερο για την συνέχεια του πρωταθλήματος που μόλις πήρε φωτιά!!!