Λυών PSG 1-1 Οι Παριζιάνοι πήραν άλλον έναν απογοητευτικό βαθμό

Η Παρί Σεν Ζερμέν στηρίχθηκε και πάλι σε ένα γκολ στις καθυστερήσεις για να αποσπάσει ένα αποτέλεσμα στη Ligue 1 το βράδυ της Κυριακής, αποσπώντας μια βαρετή ισοπαλία 1-1 από τη Λιόν.

Το τέρμα του Thilo Kehrer στο 75ο λεπτό ήταν αρκετό για να σώσει έναν βαθμό για τους φιλοξενούμενους, αλλά το γνωστό θέμα της έλλειψης συλλογικής συνοχής έβγαλε για άλλη μια φορά το σημαντικό πρόβλημα για τη ομάδα του Mauricio Pochettino που είναι γεμάτη αστέρια, και εστιάζεται σε δυσαρμονία στα μετόπισθεν.

Και η πρώιμη αμυντική ολιγωρία της PSG τιμωρήθηκε από τους γηπεδούχους, καθώς οι παίκτες του Πέτερ Μποζ προηγήθηκαν μόλις στο όγδοο λεπτό. Αφού ο Houssem Aouar σπατάλησε μια ευκαιρία τετ-α-τετ , ο Lucas Paqueta δεν έκανε λάθος στην ίδια περίπτωση, καθώς έβγαλε με δεξιοτεχνία την εκπληκτική ψηλοκρεμαστή πάσα του Bruno Guimaraes και έστειλε την μπάλα στο μπακλαβωτό!

Καθώς η ένταση του παιχνιδιού της Λυών μειωνόταν προς τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο, η PSG έφτασεα κοντά στην ισοφάριση λίγο πριν το ημίχρονο, καθώς ο Kylian Mbappe έβγαλε μια υπέροχη προσπάθεια που έφυγε ελάχιστα δίπλα από το εξωτερικό δοκάρι.

Και οι δύο πλευρές θα έπρεπε να έχουν βρει το δρόμο προς τα δίχτυα μέσα στα πρώτα 15 λεπτά της επανάληψης, με τον Mauro Icardi να χάνει μια χρυσή ευκαιρία μπροστά από την εστία από μια άψογη πάσα δώρο του Nuno Mendes.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι μετά την αλλαγή σχήματος μετά την ανάπαυλα. Η αλλαγή στη μεσαία γραμμή επέτρεψε στους Παριζιάνους να έχουν περισσότερο έλεγχο της κατοχής και, αν και μόλις και μετά βίας άξιζε την ισοφάριση, ο αναπληρωματικός Kehrer κατάφερε να βρει μία ευκαιρέια στα 15 λεπτά που απέμεναν και να στείλει την μπλάλα  την εστία του Anthony Lopes της Λυών.

Η ομάδα του Ποκετίνο θα μπορούσε να είχε προηγηθεί λίγα λεπτά αργότερα, με τον Mbappe να σημαδεύει το εξωτερικό δοκάρι με ένα υπέροχο γυριστό ελεύθερο σουτ από την αριστερή πλευρά. Τελικά, όμως, η ατυχία του Γάλλου μπροστά στο τέρμα αντανακλούσε στην άκρως απογοητευτική εμφάνιση της Παρί στο ματς.

Η ισοπαλία φέρνει την PSG 11 βαθμούς μακριά από την κορυφή της γαλλικής πρώτης κατηγορίας, αν και δεν εμπνέει καμία εμπιστοσύνη για το έπαθλο που πραγματικά κυνηγάει.