Man-ούσος of the Match, και ανατροπή για την Λαμία !!!

Η Λαμία κατάφερε να κάνει την ανατροπή της αγωνιστικής σε ένα συναρπαστικό ματς πετυχαίνοντας μία σημαντική εντός έδρας νίκη απέναντι στον ΟΦΗ με 2-1. Ο άνθρωπος του ματς!!ποιος άλλος απο τον Γιώργο Μανούσο, ο οποίος δεν ξεκίνησε στο μάτς αλλά μπήκε ώς αλλάγη στο 63΄ λεπτό και με 2 προσωικά του γκολ στο 83΄ και στο 87΄, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Ο ΟΦΗ είχε προηγηθεί στο ματς με γκολ στο π΄ρωτο ημίχρονο με τον Τσιλιανίδη( 33 λεπτό ).

Οι ομάδες μπήκαν στο ματς προσέχοντας τις κινήσεις τους και χωρίς να ρισκάρουν περισσότερο απόσο πρέπει. Η πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 27΄ από τους φιλοξενούμενους, όταν ο Τοράλ έβγαλε τη σέντρα στην πλάτη της άμυνας, αλλά το σουτ του Λάμπρου πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία της Λαμίας. Ο ΟΦΗ ότι δεν κατέφερε στην προγηούμενη φάση το πέτυχε λίγο αργότερα στο (33΄) πάιρνοντας κεφάλι στο ματς όταν μετά από ωραία συνεργασία και σουτ του Γκαγέγκος, η μπάλα κόντραρε στον Μπεχεράνο και ο Κοσμάς Τσιλιανίδης την έστειλε στα δίχτυα. Ο Κόρακας Τσακαλίδης ακύρωσε το γκολ αρχικά ως επιθετικό φάουλ του σκόρερ στον Μαρτίνεθ, αλλά στη συνέχεια είδε την φάση στο VAR και άλλαξε την απόφαση του.

Στο Β ημιχρόνιο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 47΄ η κεφαλιά του Τοράλ μετά από σέντρα του Γκαγέγκος πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Σαράνοφ. Τρια λεπτά αργότερα (50΄) ήταν η σειρά της Λαμίας να χάσει μεγάλη ευκαιρία, όταν το σουτ του Μαρτίνεθ από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος με καλή κυκλοφορία της μπάλας και στο 61΄ έχασαν την ευκαιρία του αγώνα να σφραγίσουν την νίκη, όταν μετά από φοβερή κάθετη του Τσιλιανίδη στον Ντουρμισάι, ο τελευταίος μόνος απέναντι στον Σαράνοφ δεν κατάφερε να στείλει στην μπάλα στα δίχτυα. Και εκεί είναι που ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου λειτουργεί υποδειγματικά και μας θυμίζει πως ”όταν χάνεις ευκαιρείες, θα φάς γκολ!”

Με την αλλαγή του Μανούσου η Λαμία έκανε την ολική ανατροπή κόντρα στην εικόνα του ματς καθώς μέσα σε 3 λεπτά αλλά πριν έστειλε προειδοποιητικό μνμ στον ΟΦΗ, με τον Καμάου να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής να ακυρώνει το τέρμα καθώς ο σκόρερ ήταν οφσάιντ.

Η συνέχεια ήταν καταστροφική για τον ΟΦΗ και εκπληκτική για την ΛΑΜΙΑ μιας και στο  83, οι γηπεδούχοι κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν  με τον άνθρωπο του ματς, Μανούσο, που εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Αραμπούλι για να «γράψει» το 1-1, ενώ στην συνέχεια στο 87′, μετά από λάθος του Καμάου, ο Μανούσος απο το ύψος της περιοχής σκόραρε δις, δίνωντας μία εκπληκτική νίκη στην Λαμία και 3 υπερπολύτικους βαθμούς.