Μαν Σίτι Μπρέντφορντ 2-0, τα λάθη της Μπρέντφορντ χάρισαν τη νίκη στην Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι επέστρεψε στις νίκες στην Premier League το βράδυ της Τετάρτης, κερδίζοντας την Μπρέντφορντ στο στάδιο “Έτιχαντ”, με τα λάθη των φιλοξενούμενων να καθορίζουν τελικά το παιχνίδι.

Ο Ριγιάντ Μαχρέζ σκόραρε από το σημείο του πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Κέβιν Ντε Μπρούιν με πλαγιοκόπημα στο τελευταίο 20λεπτο διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

Η Σίτι έλεγχε πλήρως την κατοχή της μπάλας, περιορίζοντας τις Μέλισσες σε φευγαλέες αντεπιθέσεις. Αλλά πέρασε σχεδόν μισή ώρα παιχνιδιού για να κάνουν κάτι ουσιαστικό οι πρωταθλητές και πρωτοπόροι της Premier League και να δοκιμάσουν τον Ντέιβιντ Ράγια στην εστία της Μπρέντφορντ.

Ο Ισπανός κατέβηκε χαμηλά για να απομακρύνει την μπάλα και να εμποδίσει τον Ραχίμ Στέρλινγκ να κάνει εύκολη κεφαλιά, πριν ο Ζοάο Κανσέλο στείλει το ριμπάουντ ψηλά και άουτ. Λίγο αργότερα, μια ακροβατική προσπάθεια του Στέρλινγκ πέρασε άουτ. Ο Aymeric Laporte έβγαλε επίσης μια καλή ευκαιρία ελάχιστα άουτ.

Το πρώτο σουτ στον στόχο ανήκε στην Μπρέντφορντ, αν και ήταν μια εξουθενωτική κεφαλιά του Φρανκ Ονιέκα. Ο Ρίκο Χένρι είχε μια καλύτερη ευκαιρία λίγο πριν το ημίχρονο, με τον Έντερσον να βουτάει γενναία στα πόδια του.

Το πέναλτι ήρθε σε κακή στιγμή για την Μπρέντφορντ, μόλις λίγα λεπτά πριν από το ημίχρονο και αναιρούσε όλη την πολύ καλή δουλειά που είχε κάνει μέχρι τότε. Ο Mads Roerslev παρασύρθηκε σε μια αδέξια διεκδίκηση του Sterling και ο Mahrez δεν έκανε λάθος για το 16ο γκολ του στη σεζόν.

Ο Κανσέλο παραλίγο να διπλασιάσει το προβάδισμα της Σίτι, όταν η τρελή του κούρσα και το χαμηλό του σουτ συνοδεύτηκαν από μια καλή απόκρουση του Ράγια. Δυστυχώς για τον τερματοφύλακα της Μπρέντφορντ, το λάθος του ήταν αυτό που χάρισε στη Σίτι το φονικό δεύτερο γκολ, περνώντας κατευθείαν στον Στέρλινγκ, το σουτ του οποίου αναπήδησε στον ευγνώμονα Ντε Μπρούιν.

Το 2-0 πίσω στο σκορ φάνηκε να βγάζει τη μαχητικότητα από την Μπρέντφορντ, ενώ η Σίτι άρχισε να κάνει πολύ πιο επικίνδυνες σέντρες απ’ ό,τι νωρίτερα. Ο Κανσέλο ανάγκασε τον Ράγια σε μια χαμηλή απόκρουση πριν το τέλος, με τους πρωταθλητές να μπορούν να τελειώσουν το παιχνίδι.