Μαν Σίτι, Τσέλσι και Άρσεναλ μοίρασαν γιορτινά γκολ!!!

Το Boxing Day έμελε να είναι εφιαλτικό για πολλές ομάδες με το σκορ να γράφει επικίνδυνα σε πολλές των περιπτώσεων πολλά τέρματα …. Κάποιοι αμυντικοί μπορεί να το παράκαναν με τις εορταστικές λιχουδιές, καθώς την Κυριακή παρακολουθήσαμε μια σειρά από παιχνίδια με υψηλό σκορ – ακόμη και αν χάσαμε τρεις αγώνες από τα ξεσπάσματα του Κόβιντ-19.

Τα τέσσερα παιχνίδια των 3 μ.μ. που απέμειναν μας χάρισαν συνολικά 22 γκολ, πριν το παιχνίδι Άστον Βίλα – Τσέλσι προσφέρει άλλα τέσσερα. Η αυλαία έπεσε με το Μπράιτον – Μπρέντφορντ στις 20:00, το οποίο έληξε με μια συγκριτικά στεγνή νίκη των γηπεδούχων με 2-0.

Ας Δούμε όμως πώς εξελίχθηκε όλη η δράση της εορταστικής μέρας για την Premier League.

Μαν Σίτι 6-3 Λέστερ

Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε με το δεξί από ένα θρίλερ εννέα τερμάτων, επικρατώντας με 6-3 της Λέστερ Σίτι και διατηρώντας το μαξιλάρι της στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι Σίτιζενς ήταν απόλυτα αδίστακτοι από την αρχή, τρέχοντας σε ένα προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων χάρη στα χτυπήματα των Kevin De Bruyne, Riyad Mahrez, Ilkay Gundogan και Raheem Sterling. Οι ταλαιπωρημένες από τραυματισμούς “αλεπούδες” όμως ανέκαμψαν καλά μετά από αυτό, διαμορφώνοντας απίστευτα το 4-3 με τρία γκολ σε μόλις 10 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ωστόσο, δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή, με τους Aymeric Laporte και Sterling να σκοράρουν πριν το τέλος και να ολοκληρώνουν ένα αξέχαστο απόγευμα.

Norwich 0-5 Arsenal

Η Άρσεναλ συνέχισε την εντυπωσιακή πρόσφατη φόρμα της, φτάνοντας σε μια επιβλητική νίκη με 5-0 επί της  Νόριτς στο Carrow Road.

Ο Μπουκάγιο Σάκα έβαλε την ομάδα του νωρίς μπροστά στο σκορ και από εκεί και πέρα ήταν απλή υπόθεση για τους “κανονιέρηδες” με τον Μάρτιν Όντεγκααρντ να εντυπωσιάζει ιδιαίτερα.

Ο KIeran Tierney διπλασίασε το πλεονέκτημα των φιλοξενούμενων λίγο πριν την ανάπαυλα και οι Saka, Alexandre Lacazette και Emile Smith Rowe σκόραραν στο δεύτερο ημίχρονο για να σφραγίσουν ένα εντυπωσιακό τρίποντο.

Τότεναμ 3-0 Κρίσταλ Πάλας

Η ανάκαμψη της Τότεναμ υπό τον νέο προπονητή Αντόνιο Κόντε συνεχίστηκε, καθώς πήρε άνετη νίκη με 3-0 επί της Κρίσταλ Πάλας.

Οι “αετοί” είχαν επιχειρήσει να αναβληθεί η αναμέτρηση λόγω της επιδημίας κοροναϊού στις τάξεις τους. Ωστόσο, το παιχνίδι συνεχίστηκε και τα “σπιρούνια” να εξασφάλιζουν τους τρεις βαθμούς χάρη στα γκολ των Χάρι Κέιν, Λούκας Μόουρα και Σον Χεουνγκ Μιν.

Τα γρήγορα χτυπήματα των Κέιν και Λούκας έδωσαν ώθηση στους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο και η αποβολή του Γουίλφριντ Ζάχα εξασφαλίζοντας τους την νίκη. Ο Son στη συνέχεια διαμόρφωσε το τελικό 3-0 16 λεπτά πριν από τη λήξη.

Άστον Βίλα 1-3 Τσέλσι

Η είσοδος του Ρομέλου Λουκάκου στο ημίχρονο ενέπνευσε την Τσέλσι στη νίκη-ανατροπή απέναντι στην Άστον Βίλα.

Η Βίλα είχε προηγηθεί υπό περίεργες συνθήκες, όταν ο Reece James έκανε το αυτογκόλ μετά απο μια σέντρα δίπλα από τον ίδιο του τον τερματοφύλακα. Ωστόσο, οι Μπλε ισοφάρισαν από το σημείο του πέναλτι με τον Τζορτζίνιο, αφού ο Κάλουμ Χάντσον-Οντόι υπέπεσε σε αδέξιο φάουλ μέσα στην περιοχή από τον Μάτι Κας.

Με το σκορ στα ίσα στο ημίχρονο, η Τσέλσι έβαλε τον Λουκάκου και σύντομα έβαλε μπροστά την ομάδα του, πριν κερδίσει ένα δεύτερο πέναλτι που επέτρεψε στον Τζορτζίνιο να θέσει το παιχνίδι πέρα από κάθε αμφιβολία.