MANCHESTER UNITED (Ο ΚΑΤΗΦΟΡΟΣ)

Παραγωγή Αφοί Glazer. Πρωταγωνιστές Ten Hag και οι συνήθεις ύποπτοι!…..

Αρχίζω με την διοίκηση που είναι η μόνιμη πηγή του κακού. Σαν τον Μάμρα ένα πράγμα! Υπάρχει Αμερικανός που να ξέρει από τόπι; Ο μόνος που ξέρει από μπάλα και ΖΕΙ στην Αμερική είναι απ’ την Αγγλία και τον λένε Beckham..!! Μεγάλη υπόθεση να σκαμπάζει ο πρόεδρος της ομάδας από μπάλα. Δες τον Abramovich και την Chelsea που για μισό αιώνα ήταν στα αζήτητα και τους άλλαξε την ιστορία. Πάμε παρακάτω!
Δεν το κρύβω ότι πέρυσι απ’ το μισό τής σεζόν και μετά ήμουν ένας απ’ τους υποστηρικτές του Ten Hag. Έβλεπα βαθιά στο τούνελ λίγο φως με την συνολική εικόνα της ομάδας. Έλεγες ρε παιδί μου πως αν κινηθεί η ομάδα έξυπνα στο μεταγραφικό παζάρι θα είναι έτοιμη για το επόμενο βήμα του χρόνου. Και σκάει φέτος η κατρακύλα.. Όταν ακούς τον προπονητή να τα χώνει σε διαιτητές και παίχτες σημαίνει πως τα πράγματα είναι σκούρα. Νόμος!!! Και για ποια διαιτησία μιλάς κύριε Ten Hag που για να πάρεις αποτέλεσμα απ’ την Wolves την έσφαξες μες το Old Trafford?? Σου φταίει η διαιτησία όταν μου βάζεις αριστερό μπακ τον Dalot;;; Αυτός ρε δεν κάνει ούτε για δεξιά στον πάγκο! Ενδεικτικά θα πω ότι στην συγκεκριμένη θέση στα μπακ ο τελευταίος που άξιζε να φοράει την φανέλα της United ήταν ο Evra το 2014.. Εννιά χρόνια πριν. Απελπίστηκα γαμ@ την τρέλα μου. Πάμε τώρα στα χθεσινά !!
Το πλάνο της ομάδας απ’ το πρώτο λεπτό ήταν η πίεση ψηλά με ένταση στο πρεσινγκ κυρίως στα στόπερ της Bayern που δεν είναι καλοί με την μπάλα στα πόδια. Έπιασε το σχέδιο και στο τέταρτο λεπτό του αγώνα πήγε να γίνει η ζημιά με την μπαλιά του Eriksen στον Pellistri με τον Davies να τον προλαβαίνει πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα! Στη συνέχεια της φάσης ο Eriksen σουταρε απ’ την κλειστή γωνία με τον Ulreich να αποκρούει σε κόρνερ!! Γενικά το ματς μέχρι το 28 πρώτο λεπτό ήταν ισορροπημένο. Και εκεί γίνεται η γκάφα του ματς! Μετά από σουτ της πλάκας του Sane , ο τερματοφύλακας απ’ το Καμερούν κάνει λάθος υπολογισμό στην προσπάθειά του να μπλοκάρει την μπάλα με αποτέλεσμα να του γλιστρήσει και να καταλήξει στα δίχτυα.. Τέσσερα λεπτά αργότερα στο 32 χτύπημα δεύτερο! Παίρνει την μπάλα ο Musiala απ’ τα αριστερά σχεδόν από το κέντρο πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του με τους αμυντικούς της United να μοιάζουν ανήμποροι.. Ειδικά τον Dalot τον έβαλε για ύπνο. Γύρισμα ακριβείας στον αφύλακτο Gnabry και 2-0 . Η Bayern στη συνέχεια πήρε τα ηνία του αγώνα με το σουτ του Gnabry να περνάει ξυστά από το δοκάρι και κάπως έτσι τελείωσε το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο η Bayern έπαιζε κορόιδο μέχρι το 70 και είχε τη κατοχή δική της. Εκεί βγαίνει η συνεργασία του Rashford και του Hojlund με τον τελευταίο να κάνει το γυριστό σουτ με την μπάλα να βρίσκει και στον αμυντικό της Bayern πριν μπει γκολ. Για λίγο κράτησαν οι όποιες ελπίδες των Άγγλων αφού τρία λεπτά αργότερα η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Eriksen μες την περιοχή και ο διαιτητής σε συνεννόηση με το Var δείχνει άσπρη βούλα. Harry Kane και 3-1! Το γήπεδο κατηφόρισε με την Bayern να έχει τον πλήρη έλεγχο κάνοντας την μια ευκαιρία μετά την άλλη μέχρι να έρθει ο Casemiro απ’ το πουθενά στο 88 να κάνει το 3-2 για την United ! Στο 92 μια απ’ τις αλλαγές του Lev ο δεκαοχτάχρονος Mathys Tel με πλασέ από κοντά κάνει το 4-2! Και κάπου εκεί στα χασομέρια ο Casemiro από φάουλ του Fernandes διαμόρφωσε το τελικό σκορ με κεφαλιά σε 4-3 κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι στα χαρτιά..
Το σκορ δεν αντιπροσωπεύει την εικόνα των δύο ομάδων στο χορτάρι. Πολύ καλύτερη η Bayern με ποιοτικότερους παίχτες. Στο μόνο που λέει την αλήθεια είναι ότι και οι δύο πίσω είναι για τα μπάζα..!!

ΥΓ: Τι παιχταράς είναι αυτός Ο Musiala; Δώσε μου μάτια να τον βλέπω! Είκοσι χρονών..