Με Κουεστα να “πετάει” στο Περιστερι ο ΑΡΗΣ πήρε το τρίποντο! |Jago1914!

Δεύτερη έξοδος στο λεκανοπέδιο για  τον ΆΡΗ, αυτήν την φορά όμως τον βρήκε νικητή και μάλιστα με εμφατικό τρόπο μέσα στην έδρα του Ατρομητου με σκορ 1-3.

Ο Μαντζιος ξεκίνησε τον αγώνα με τους τρεις χαφ-κοφτές που δοκίμασε στο 2ο ημίχρονο με τον Παναθηναϊκό. Έδειξε να ταιριάζει το σχήμα αυτό, στον τρόπο παιχνιδιού της ομάδας και να δίνει παραπάνω ενέργεια μέσα στο τερεν.

Κάτι τέτοιο φάνηκε και στην αρχή του παιχνιδιού, αλλά και σχεδόν σε όλη την διάρκεια που τα τρία αυτά χαφ συνυπηρχαν. Τόσο το περσινό δίδυμο Σάσα και Τζενγκο, αλλά και η προσθήκη του Εντιαγε βοήθησαν ώστε ο ΑΡΗΣ να κλέβει πολλές μπάλες στον χώρο του κέντρου και να βγαίνει γρήγορα στην κόντρα.

Κάπως έτσι προήλθε το 1ο και 3ο γκολ του ΑΡΗ με σκόρερ τους Μαντσίνι και Ματεο Γκαρσία αντίστοιχα. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους φιλοξενούμενους όπου είχαν ευκαιρίες να πετύχουν και 2ο τέρμα. Αντί αυτού όμως δέχθηκαν την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου, σε μια φάση που αδρανήσαν κυρίως οι 2 κεντρικοί αμυντικοί.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα των κιτρινομαυρων να έχει έντονη δυσαρέσκεια για μια φάση όπου μπάλα βρίσκει εμφανως το χέρι του Κ. Παπαδόπουλου. Ο Ρεφερι έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι μετά από έλεγχο της φάσης στο ΒΑΡ θεωρώντας ότι δεν υπήρχε πρόθεση καθώς πρώτα χτύπησε στο πόδι του αμυνομενου. Στα επόμενα λεπτά όμως ο Ρεφερι δεν μπόρεσε να αρνηθεί αυτήν την φορά το πεναλντυ στον ΑΡΗ μετά από χέρι του Κουλούρι. Ο Γκάμα εκετελσε από την άσπρη βούλα και έβαλε ξανά την ομάδα του οδηγό στο ματς. Το ασφυκτικό πρεσινγκ από τους παίχτες του ΑΡΗ συνεχίστηκε, αυτήν την φορά κλέβοντας την μπάλα ο Γκαρσία στον χώρο του κέντρου και μετά από πολύ ωραία κουρσα σχεδόν στο μισό γήπεδο, πλάσαρε ιδανικά για να γράψει το 1-3. Άλλη μια δύσκολη φάση για τον Ρεφερι με τον Δεληζηση να σώζει πάνω στην γραμμή και τον Ρεφερι να μην καταλογιζει ούτε κάποια παράβαση, ούτε γκολ καθώς κάτι τετοιο δεν φάνηκε να συμβαίνει, χρειάστηκε όμως πάλι να διακοπεί ο αγώνας και να ελέγξει ο ίδιος την φάση μεσω του ΒΑΡ. Το παιχνίδι έληξε με τον ΆΡΗ να ζευγαρωνει τις νίκες του.

Καλυτερος παίχτης για τους νικητές ο Κουεστα που κράτησε την ομάδα του σε κρισιμα σημεία του αγώνα με εξαιρετικές αποκρούσεις. Πολύ καλοί οι Καμαρα και Γκανεα που για ακόμα ένα παιχνίδι έδειξε σταθερότητα στην άμυνα. Στο ύψος τους ή τριάδα των χαφ του ΑΡΗ. Πολύ κακό παιχνίδι από τους 2 κεντρικούς αμυντικούς και κυρίως από τον Φαμπιανο με πολλά αβίαστα λάθη,βέβαια αποχώρησε στο ημίχρονο τραύματιας.

Η επιλογή του Μαντζιου για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι να στηριχθεί στον περσινό κορμό της ομάδας έδειξε να τον δικαιώνει. Βέβαια υπάρχει δρόμος ακόμα ώστε να πούμε ότι βλέπουμε την ομάδα να ειναι σε κατασταση να δημιουργεί πολλές φάσεις στα αντίπαλα καρέ. Απλά έδειξε σαφή βελτίωση για 2ο συνεχόμενο  παιχνδι, μετά τις μέτριες έως πολύ κακές εμφανίσεις τις 2 πρώτες αγωνιστικες. Ο Καμαρα μας έδειξε για ακόμα ένα παιχνιδι ότι δεν είναι το κλασσικό φορ, αλλά ένας παίχτης που θα θέλει κάθε φορ να έχει δίπλα του, καθως κάνει τα πάντα από το κέντρο και μπροστά. Επόμενος αντίπαλος Απόλλων Σμύρνης  στο Κλεάνθης Βικελιδης.