Με Μπενζεμά η βασίλισσα οδεύει προς το θρόνο | Ο Τζες

Σε ένα χορταστικό από άποψη θεάματος παιχνίδι, η Ρεάλ με οδηγό τον Μπενζεμά επικράτησε της Τσέλσι με 1-3, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα εν όψη της ρεβάνς. Η Ρεάλ εκμεταλλευόμενη κάθε αδυναμία των γηπεδούχων έκανε το καθήκον της και καλείται πλέον να διαχειριστεί το υπέρ της αποτέλεσμα.

Παρόλο που η Τσέλσι κατείχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων για το μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, έδειξε πως η άμυνα της δεν αποτελεί και το πιο δυνατό της όπλο. Από τις πρώτες επιθέσεις της η Ρεάλ, εκμεταλλεύτηκε τη ταχύτητα του Βινίσιους ο οποίος κέρδισε κατά κράτος τον Κρίστενσεν εκθέτοντας έτσι την άμυνα των Λονδρέζων και  βρέθηκε από νωρίς να πατά περιοχή. Η αστάθεια αυτή δεν έδειξε να διορθώνεται και έτσι στο 2ο’ σε μια εξαιρετική κούρσα του ο Βραζιλιάνος σέντραρε και  ο Μπενζεμά με κεφαλιά – κανονιά έγραψε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Τρία λεπτά μετά το πρώτο μούδιασμα, πάλι  ο συνήθης ύποπτος εξέθεσε την άμυνα των γηπεδούχων και με ακόμη μια εξαιρετική κεφαλιά έγραψε το 0-2 προσθέτοντας περισσότερο άγχος στα πόδια των παικτών του Τούχελ.

Οι παίκτες του Αντσελότι εκμεταλλεύτηκαν υποδειγματικά με τη ταχύτητα τους την αμυντική αστάθεια των γηπεδούχων, βγαίνοντας συνεχώς στη πλάτη της αντίπαλης άμυνας. Στη συνέχεια η Τσέλσι βρήκε τα πατήματά της, και επιχείρησε κυρίως με σέντρες από τα πλάγια να απειλήσει την άμυνα της Ρεάλ.  Στο 40ο λεπτό μετά από σέντρα του Ζορζίνιο, ο Χάβερτσ απέφυγε τον Καρβαχάλ και εκτέλεσε για το 1-2, αναπτερώνοντας έτσι τις ελπίδες των γηπεδούχων.

Στην ανάπαυλα, παρά τις διορθώσεις του Τούχελ, ένα παιδαριώδες λάθος του Μεντί έδωσε το δικαίωμα στον εξαιρετικό Μπενζεμα να φτάσει στο χατ τρικ, δίνοντας τη χαριστική βολή στη Τσέλσι. Στη συνέχεια η είσοδος του Λουκάκου στο παιχνίδι, βοήθησε τη Τσέλσι να πατήσει αρκετές φορές περιοχή, ωστόσο οι εξαιρετικές αποκρούσεις του Κουρτουά αλλά και η αστοχία των παικτών του Τούχελ δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να μειώσουν το σκορ εν όψη και της ρεβάνς της Μαδρίτης.

Από τη στιγμή που η Τσέλσι δεν έπαιζε στη κόντρα, και είχε τη κατοχή της μπάλας, έπρεπε θεωρώ ο Λουκάκου να ξεκινήσει βασικός. Για μεγάλο διάστημα η Τσέλσι έπαιζε χωρίς επιθετικό, κόντρα σε μια πολύ καλά οργανωμένη άμυνα. Από το 64ο λεπτό που μπήκε ο Βέλγος στο παιχνίδι και έπειτα, η Τσέλσι έγινε πιο απειλητική είτε μέσω προσωπικών ενεργειών του Λουκάκου, είτε με την αρωγή του καθώς συνεχώς τραβούσε παίκτες της Ρεάλ ανοίγοντας χώρους στην αντίπαλη άμυνα.

Το 1-3 δυσκολεύει αρκετά το έργο της Τσέλσι και με τη ποιότητα που διαθέτει η Ρεάλ θεωρώ πως δύσκολα μπορεί να αλλάξει κάτι στη ρεβάνς. Τέλος, δε μπορώ να μην αναφερθώ στη ποιότητα του Μπενζεμά. Ο συγκεκριμένος παίκτης για καιρό αγωνιζόταν στη “σκιά” του επίσης εξαιρετικού Κριστιάνο Ρονάλντο, ωστόσο πλέον δείχνει πως και μόνος του μπορεί να οδηγήσει τη βασίλισσα στο θρόνο της.