Με πέναλτι του Μανέ, η Σενεγάλη νίκησε στην πρεμιέρα!

Ένα πέναλτι του Sadio Mane επτά λεπτά μετά τις καθυστερήσεις επέτρεψε στην Σενεγάλη να νικήσει τη Ζιμπάμπουε με 1-0 στην πρεμιέρα του Β’ ομίλου του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Kelvin Madzongwe κρίθηκε ότι έκανε χέρι, το πέναλτυ δόθηκε και ο επιθετικός της Λίβερπουλ, Μανέ, με πλασέ έδωσε στη Σενεγάλη το τέλειο ξεκίνημα.

Με μια ομάδα που στερήθηκε αρκετών παικτών, συμπεριλαμβανομένων των αρχηγών Kalidou Koulibaly και Edouard Mendy, λόγω του Covid, οι Σενεγαλέζοι είχαν χάσει νωρίτερα πολλές ευκαιρίες.

Η καλύτερη ήταν αυτή του μέσου Gana Gueye λίγο πριν από το ημίχρονο, αλλά ο αστέρας της Paris St-Germain δεν μπόρεσε να ελέγξει μια εύκολη πάσα του Mane με το γκολ να χάνεται εύκολα.

Ο ίδιος ο Mane είχε μείνει άσφαιρος νωρίτερα στο ημίχρονο, όταν σούταρε απευθείας πάνω στον εντυπωσιακό τερματοφύλακα της Ζιμπάμπουε Petros Mhari, μέσα απο την περιοχή.

Η Σενεγάλη δεν εντυπωσιάζει

Η Σενεγάλη ήρθε σε αυτό το τουρνουά αναζητώντας το πρώτο της στέμμα στο Κύπελλο Εθνών μετά την ήττα στον τελικό του 2019 από την Αλγερία, αλλά ήταν μακριά από τον καλύτερό της εαυτό, αφού λόγω Κόβιντ μόνο 17 παίκτες, από τους 28 ήταν στην αποστολή.

Ο αμυντικός της Μπάγερν Μονάχου Bouna Sarr έπιασε ένα χαμηλό σουτ εκατοστά μακριά για την πρώτη ευκαιρία, προτού ο Keita Balde επίσης αποτύχει να πετύχει τον στόχο.

Στο άλλο άκρο, ο αρχηγός της Ζιμπάμπουε, Knowledge Musona, έφυγε από τα 20 μέτρα για να δει το ωραίο του χτύπημα να φλύφει ξυστά το δοκάρι!

Λίγο μετά το ημίχρονο, ο Pape Cisse έχασε μια λαμπρή ευκαιρία για να σκοράρει, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να στείλει την μπάλα με κεφαλιά δίπλα από το δοκάρ.

Τελικά, η Σενεγάλη – η κορυφαία ομάδα της Αφρικής τα τελευταία τρία χρόνια – δεν κατάφερε να εντυπωσιάσει απέναντι σε μια καλά οργανωμένη ομάδα της Ζιμπάμπουε.