Με την ματιά του ΛΙΒΕΡΠΟΎΛΙΑΝ …..

Τι κι’ αν βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο ημίχρονο; Τι αν και έβλεπε πως οι ευκαιρίες που δημιουργούσε πήγαιναν στράφι; Η Ολλανδία δεν παράτησε το ματς ούτε στιγμή και πραγματοποιώντας (ακόμα μία) εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε της Αγγλίας με 3-1 στην παράταση και προκρίθηκε στον τελικό του Nations League.

Το παιχνίδι «σημαδεύτηκε» από τα τραγικά λάθη των αμυντικών εκατέρωθεν, καθώς από τέτοια προήλθαν τα τρία από τα τέσσερα γκολ που σημειώθηκαν. Όπως το πρώτο για παράδειγμα.

Έπειτα από ένα άκρως ισορροπημένο πρώτο μισάωρο, όπου παρόλο τον καλό ρυθμό οι δύο ομάδες δεν απείλησαν ουσιαστικά η μία την άλλη,  ο Ματίας Ντε Λιχτ έκανε… δώρο το πέναλτι στην Αγγλία ανατρέποντας τον Ράσφορντ και εκείνος δεν είχε κανένα πρόβλημα να το μετουσιώσει σε γκολ.

Τα «3 Λιοντάρια» πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο μετά το τέρμα που πέτυχαν και το ημίχρονο έκλεισε με το 1-0 υπέρ τους, δίχως να απειληθούν ιδιαίτερα. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως το σκηνικό θα άλλαζε άρδην…

Η Ολλανδία μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο «αγριεμένη» πήρε την κατοχή της μπάλας και ανέλαβε ολοκληρωτικά τα ηνία του αγώνα. Και μπορεί να αδυνατούσε να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες, ωστόσο το γκολ φαινόταν ότι… έρχεται. Και ήρθε.

Στο 72′ ο Ντε Λιχτ από μοιραίος έγινε ωραίος και με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ισοφάρισε για την Ολλανδία, γράφοντας Αγγλία σε εκείνο το σημείο «ξύπνησε» και βγήκε μπροστά, ψάχνοντας το γκολ που θα της δώσει εκ νέου το προβάδισμα. Στο 83′ φάνηκε να το βρίσκει με τον Λίνγκαρντ να σκοράρει, ωστόσο έπειτα από χρήση του VAR το τέρμα του Άγγλου φορ ακυρώθηκε. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί οι παίκτες Ρόναλτ Κούμαν δεν είχα διάθεση για αστεία.

Κυριαρχώντας από το πρώτο λεπτό του έξτρα 30λεπτου, οι «οράνιε» πήραν προβάδισμα στο σκορ, όταν στο 95′ ο Στόουνς έκανε τραγικό λάθος χαρίζοντας την μπάλα στον Ντεπάι, εκείνος σούταρε και μπορεί ο Πίκφορντ να απέκρουσε, ωστόσο το αυτογκόλ του Γουόκερ έκανε το 2-1 υπέρ της Ολλανδίας. Η Αγγλία έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει, έχοντας ξεμείνει από ιδέες στην επίθεση και όχι μόνο δεν κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δέχτηκε άλλο ένα.

Στο 102′, ο Μπάρκλεϊ έκανε τεράστιο λάθος στην άμυνα, έστρωσε την μπάλα στον Ντεπάι που γύρισε στον Πρόμες και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να διαμορφώσει το τελικό 3-1.

Ολλανδία (Κούμαν): Σίλεσεν, Ντάμφρις, Ντε Λιχτ, Φαν Ντάικ, Μπλιντ, Ντε Ρουν (68′ Φαν Ντε Μπεκ), Ντε Γιονγκ, Βαϊνάλντουμ, Μπέργουιν (91′ Πρόπερ), Μπάμπελ (68′ Πρόμες), Ντεπάι

Αγγλία (Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Τσίλγουελ, Ράις, Ντελφ (77′ Χέντερσον), Σάντσο (61′ Λίνγκαρντ), Στέρλινγκ, Μπάρκλεϊ, Ράσφορντ (46′ Κ