Με το δεξί ο Γιαννίκης στην Πρεμιέρα Ι Ο Τίγρης

Με το δεξί ξεκίνησε ο Γιαννίκης στη πρώτο του αγώνα ως προπονητής της ΑΕΚ. Ξεκίνησε βέβαια τον αγώνα με εκπλήξεις, με σέντερ Μπακ τον Μήτογλου δίπλα στον Βράνιες, δεξί μπακ τον Ρότα και στη μεσαία γραμμή τον Γιέφτιτς αφήνοντας έξω τον Μάνταλο με τον Αμραμπατ.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε δυνατά πρεσάροντας τον Ατρόμητο στο πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο όμως εκτός από ένα σουτ του Αραούχο στο 7ο λεπτό που έφυγε άουτ δεν δημιούργησε κάποια κλασική ευκαιρία.
Στη συνέχεια ο Ατρόμητος ισορρόπησε το παιχνίδι και μάλιστα στο 18ο λεπτό έχασε μια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με το Μουνιόθ.

Στο 23ο λεπτό όμως ο Γκαρσία μπήκε από δεξιά και αφού πέρασε τον αντίπαλο γύρισε τη μπάλα μέσα στη περιοχή στον Αραούχο και αυτός με σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Ατρόμητου γράφοντας το 1-0.
Στο 33ο λεπτό λόγω τραυματισμού του Γιεφτις, ο Μάνταλος μπήκε  στο παιχνίδι και στο 44ο ο Μέσος της ΑΕΚ σουτάρε άουτ, με το ημίχρονο να κλείνει με 1-0 υπέρ της ΑΕΚ.

Το Β’ ημίχρονο συνεχίστηκε με χαμένες ευκαιρία του Μάνταλου στο 50ο λεπτό, στην συνέχεια όμως ο Ατρόμητος ανέβασε την απόδοσή του και έχασε ευκαιρίες στο 58ο λεπτό με τον Κλωναριδη,στο 65ο λεπτό με τον Μουνιόθ και στο 70ο λεπτό με το νεοησελθοντα Σπυριντονοβις το σουτ του οποίου εξουδετέρωσε ο Στάνκοβιτς.

Βλέποντας ο Γιαννικης ότι η απόδοση της ομάδας έπεσε έβγαλε τον Γκαρσία και τον Σιμανσκι και έβαλε στη θέση τους τον Αμραμπατ και Σακπωφ.
Με την είσοδο του Αμραμπατ η ΑΕΚ ανέβασε απόδοση και στο 77ο λεπτό ο ίδιος κέρδισε πέναλτυ όταν ανετράπη από αμυντικό ενώ είχε μπει στη περιοχή.

Το πέναλτυ ανέλαβε να το κτυπησεις ο Τσουμπερ, ο τερματοφύλακας απέκρουσε, η μπάλα όμως έφτασε σε παίκτες της ΑΕΚ και τελικά ο Βρανιες την έστειλε στα δίχτυα. Όμως ο Διαιτητής με υπόδειξη του VAR διέταξε επανάληψη και αυτή τη φορά ο Τσούμπερ ευστόχησε γράφοντας το 2-0.

Συνεχίζοντας η ΑΕΚ να επιτίθεται στο 79ο λεπτό κέρδισε κόρνερ το κτύπησε ο Μάνταλος και ο Βρανιες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ατρόμητου γράφοντας το 3-0.

Στο 89ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με το Λετα Λεκ όταν μετά από ωραία μπαλιά του Αμραμπατ βγήκε Τέτα τετ με τον τερματοφύλακα αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ μετά από σέντρα του Μωχαμεντι ο Ανσαριφα που εν το μεταξύ είχε αντικαταστήσει τον Αραούχο έχασε μεγάλη ευκαιρία να γράψει το 4-0 αφού για ελάχιστα εκατοστά δεν πρόλαβε τη σέντρα για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Γενικά η ΑΕΚ νίκησε δίκαια όμως παρουσίασε κάποιες αμυντικές αδυναμίες τις οποίες πιστεύω ότι ο Γιαννίκης θα τις διορθώσει. Οι αλλαγές που έκανε ο Γιαννίκης ήταν πετυχημένες έκτος του Γιεφτις ο οποίος δεν βοήθησε.Ο Μήτογλου είχε πολύ καλή εμφάνιση ενώ ο Αμραμπατ πρέπει να παίζει από την αρχή και όχι αλλαγή γιατί είναι μεγάλος παίχτης και βοηθάει πολύ την ομάδα επιθετικά όπως και ο Τσουμπερ.

Η Διαιτησία ήταν επιτυχημένη και δεν έκανε κάποιο σοβαρό λάθος αφού βοήθηθηκε και από το VAR.