Μεγάλη ανατροπή με ψυχή!!! ΣΩΤ ΒΑΖΕΛΟΣ

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε μια συγκλονιστική ανατροπή από 0-2 σε 3-2 μέσα σε 25 λεπτά και μετά από καιρό παίχτες και κόσμος πανηγύρισαν με την ψυχή τους μια τεράστια νίκη επί ενός μεγάλου αντιπάλου.Ο Δώνης κατέβασε την ίδια ενδεκάδα του τελευταίου μήνα ευελπιστώντας στο πρώτο εντός έδρας τρίποντο για φέτος.

Οι πράσινοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με αρκετά ζωηρό τον Χατζηγιοβάννη δημιουργούσαν συνεχώς ρήγματα από την αριστερή μεριά της ένωσης.Οι κίτρινοι προειδοποίησαν με τον Βέρντε στο 3′ και στο 17′ με ένα ξερό σουτ του Μπακάκη από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτυών του Διούδη και έγραψε το 0-1.Κόντρα στην ροή του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-2 μετά από κόρνερ με ξεκάθαρα δουλεμένη φάση στην προπόνηση και γκολ του Ολιβέΐρα από κοντά με προβολή.Αρκετά επιπόλαιος και αφελής ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο έπρεπε να βρεί τρόπο να αναστρέψει την κατάσταση.
Ο Δώνης από τα μπούθ του ΟΑΚΑ λόγο της τιμωρίας που του επιβλήθηκε για όσα συνέβησαν στην Τούμπα,ανακάτεψε την τράπουλα και πέρασε στο ημίχρονο τους Χατζηθεοδωριδή στην θέση του κακού Ινσούα και τον Περέα στην θέση του Μπουζούκη που έδειχνε κουρασμένος.Έτσι στο δεύτερο σκέλος της αναμέτρησης στα πρώτα 20 λεπτά ο Διούδης και οι επιθετικοί της Αεκ που ήταν άσφαιροι στην τελική προσπάθεια κράτησαν το 0-2.
Από το 67′ και έπειτα ξεκίνησε η πράσινη κυριαρχία στον αγωνιστικό χώρο.Ο Μακέντα μπήκε κάθετα προς την μεγάλη περιοχή και με δυνατό συρτό σουτ στην αριστερή γωνία του Μπάρκα πραγματοποίησε το 1-2.Μέχρι να συνέλθει η Ένωση ο Περέα μετά από ασίστ του Χατζηγιοβάννη μέσα σε 4 λεπτά και με την επικύρωση του VAR είχε κάνει το 2-2.
Το τριφύλλι πλέον μασούσε σίδερα,γυάλιζε το μάτι των ποδοσφαιριστών και απλά μέσα στο γήπεδο όλοι περίμεναν ποτέ θα γίνει το 3-2.Έντονο σασπένς,μεγάλη αγωνία οι γραμμές είχαν χαθεί και από τις 2 ομάδες,η μπάλα πάνω κάτω και ο Γιακουμάκης χάνει την μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-3.Ο Παναθηναϊκός πίεζε,ο κόσμος έσπρωχνε με τον τρόπο του προς την νίκη και μετά από συνεχόμενα κόρνερ με έναν πρώην παίχτη της Αεκ τον Κολοβέτσιο έγραψε στα matrix το 3-2 με κεφαλιά από την βούλα του πέναλντι και έστειλε τους φίλους του Παναθηναϊκού στα ουράνια.Ο κεντρικός αμυντικός των γηπεδούχων είχε περάσει ως αλλαγή δευτερόλεπτα πριν στη θέση του θετικότατου για ακόμα ένα ματς Χατζηγιοβάννη.
Το ντέρμπι έληξε 3-2,οι πράσινοι έδειξαν χαρακτήρα και πίστη για την ανατροπή και αυτό είναι ξεκάθαρα θέμα ολοκλήρου του προπονητικού team που δούλεψε τον αγώνα πριν και κατά την διάρκεια του.Επόμενος σταθμός το Αγρίνιο και ο Παναιτωλικός σε 15 μέρες όπου θέλουν να κολλήσουν ακόμα ένα τρίποντο που θα του βάλει για τα καλά στην μάχη της εξάδας.Στα ντέρμπι καλά πάμε σε συλλογή βαθμών με τα μικρά παιχνίδια τι κάνουμε…Μπράβο σε όλους,συνεχίζουμε….