Mια εβδομάδα ακόμα στην Ευρώπη | ΜΕΣΑ-ΕΞΩ Π.Α.Ο.Κ

Μία εβδομάδα ακόμη στην Ευρώπη. Τουλάχιστον…

Το παιχνίδι της Μασσαλίας, είχε ομοιότητα με το αμέσως προηγούμενο με τον Παναθηναϊκό στην Λεωφόρο. Και στα δύο έχασε ο ΠΑΟΚ με 2-1, με κακό πρώτο ημίχρονο και βγάζοντας αντίδραση στην επανάληψη.

Σε καμμία από τις δύο περιπτώσεις η ανατροπή δεν έγινε, ούτε καν σε ισοπαλία δεν φθάσαμε. Στον αγώνα της Κυριακής παρότι ήρθε η πρώτη ήττα μετά τον Δεκέμβριο, όλοι μας το αντιμετωπίσαμε μάλλον χαλαρά, περιμένοντας τον ευρωπαϊκό αγώνα. Και μάλλον σωστά, άλλωστε οι ελπίδες κατάκτησης του πρωταθλήματος δεν είναι ρεαλιστικές. Με την Μαρσέιγ η ομάδα δεν μπήκε άσχημα στον αγώνα, όμως η ποιότητα του αντιπάλου είναι πολύ υψηλή και αυτό έφθανε για να δημιουργήσει ιδιαίτερη πίεση στην άμυνα μας. Η μπάλα πήγαινε πιο συχνά στην αριστερή μας πλευρά όπου μάλλον ο Σανπάολι υπολόγιζε ότι ο Βιερίνια δεν θα αντέξει, αλλά και από τον άξονα με τον υπερπαίκτη Παγιέ. Έτσι έγιναν οι αρκετές ευκαιρίες και τα δύο γκολ πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο. Είναι πολύ σημαντικό για την πνευματική συγκέντρωση των παικτών ότι και για τα δύο γκολ της Μαρσέιγ δεν αντέδρασε ο πάγκος μας, παρότι είναι σίγουρο ότι θα είχαν ενημερωθεί, ότι με πιθανή χρήση VAR, θα μπορούσαν να έχουν ακυρωθεί και τα δύο. Στις λεπτομέρειες μεν, αλλά τίποτα δεν πρέπει να αποκλείσετε.Το ίδιο έγινε και με τον ΠΑΟΚ «ευνοημένο», στο τετ α τετ του Άκπομ, που δεν κατέληξε στα δίχτυα μεν, ήταν φανερό οφσάιντ δε.
Στο δεύτερο ημίχρονο λοιπόν είδαμε το αποτέλεσμα της δουλειάς του Λουτσέσκου. Δηλαδή, η ομάδα όταν βρίσκεται πίσω στο σκορ, επιβάλλεται στον αγωνιστικό χώρο, πιέζει και με αίσθημα ανωτερότητας προσπαθεί για το αποτέλεσμα που επιθυμεί. Το είδαμε και στην Λεωφόρο, το είδαμε και στο Βελοντρόμ. Το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε αλλά η πίεση προς τους γηπεδούχους ήταν έντονη και μάλλον δεν το περίμεναν. Ας συνεχίσουμε λοιπόν από εκεί που σταμάτησαμε, για να γίνει το θαύμα. Δεν είμαστε το φαβορί, μετά τον πρώτο αγώνα παραμένουμε αουτσάιντερ, αλλά αυτό δεν λέει ότι δεν θα προκριθούμε! Η Τούμπα θα είναι η έδρα που αξίζει στους παίκτες μας και πρέπει επιτέλους να έρθει μια πρόκριση και στην έδρα μας.