ΜΙΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΚΑΤΩ…| DRAZEN

ΕΦΕΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  85-65

Σε μια αφιλόξενη έδρα όπου έχει να γευτεί τη νίκη από τον Νοέμβριο του 2017 , ο Παναθηναϊκός έχασε και πάλι. Σε ένα παιχνίδι με μεγάλο βαθμό δυσκολίας ηττήθηκε όπως ήταν φυσιολογικό.

Δεν πήγε ως όφειλε σε χαμηλό ρυθμό το ματς ενώ η επιλογή του Κάτας να παίξει άμυνα με αλλαγές στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού απέναντι στην καλύτερη περιφέρεια της Ευρώπης δεν ήταν σωστή.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Micic έκανε ότι ήθελε με 11 από τους 24 πόντους της ομάδας του. Ο Μποχωρίδης μετά το πεντάλεπτο έφερε ηρεμία και καλύτερο κουμάντο στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού .

Δεν εκμεταλλεύτηκε τα γρήγορα φάουλ της Εφές με το να πάει στις βολές ο Παναθηναϊκός . Δέχτηκε -συνολικά στο πρώτο ημίχρονο- πολλά καλάθια μέσα από τη ρακέτα από τους γηπεδούχους.

Τη σκυτάλη πήρε ο Larkin και ο Beaubois στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα 10-0 σερί έφτασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό η Εφές στη λήξη του ημιχρόνου (43-33).

Σε ένα ισορροπημένο τρίτο δεκάλεπτο και με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν και πάλι αρκετά καλάθια μέσα από τη ρακέτα , η διαφορά έκλεισε περίπου στα ίδια επίπεδα (60-49). Βοήθησε επιθετικά στο τρίτο δεκάλεπτο o Όγκαστ τους πράσινους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το γήπεδο κατηφόρισε για τον Παναθηναϊκό , η Εφές έκανε απλά το παιχνίδι της και η διαφορά έφτασε μέχρι το +20.

Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους ο Χεζόνια με 14 πόντους σε 18 λεπτά συμμετοχής ενώ ο Όγκαστ πρόσθεσε 10 σε 13 λεπτά συμμετοχής.

Έχασε τη μάχη των ριμπάουντ σε ματς μετά από καιρό ο Παναθηναϊκός (31-28) ενώ ήταν για ακόμη μια φορά κάκιστος από το τρίποντο με 6/24 (25%).

Η αλήθεια είναι ότι απέφυγε τα πολλά λάθη (7) σήμερα αλλά οι γηπεδούχοι είναι μια ομάδα που όταν βρίσκει ρυθμό είναι ασταμάτητη.

Θέλει και μπορεί να πάρει – όπως ισχυρίζεται και ο coach Αταμάν- ότι της στέρησαν πέρυσι. Βελτιώθηκε αρκετά στην άμυνα φέτος ενώ οι αυτοματισμοί στο παιχνίδι της είναι πλέον στο μέγιστο επίπεδο.

Ταχύτητα σε δημιουργία και εκτέλεση σε ανοιχτό γήπεδο αλλά και στο set παιχνίδι με ένα roster που πλέον έχει βρει την χημεία του.

Πολύς καλός σήμερα ο Micic με 21 πόντους αλλά και ο Dunston που πρόσθεσε 15 πόντους.

Στο 10-19 το ρεκόρ του Παναθηναϊκού που δεν μπορέσει να κοιτάξει στα μάτια έναν διεκδικητή της φετινής Euroleague.

Ο αρχικός ενθουσιασμός από τον ερχομό του Χεζόνια δείχνει να φθίνει και οι μέτριες εμφανίσεις έχουν κάνει και πάλι την εμφάνιση τους.