Μία τελευταία στροφή πρίν το “Σεντόνι” SERPICO

Μία τελευταία στροφή έμεινε πρίν τόν μεγάλο στόχο τού Ολυμπιακού πού φυσικά δεν είναι άλλος από τό σεντόνι τού Τσάμπιονς Λιγκ. Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν καί στον επαναληπτικό την Μπασακσεχίρ με 2-0 καί πάνε σε ματς όλα τά λεφτά για την πρόκριση στους ομίλους.
Αντίπαλος η Κράσνονταρ, μία ομάδα πού προσωπικά μου είναι άγνωστη.

Σε ένα ματς λοιπόν με αντίπαλο την Μπασακσεχίρ πού για εμένα ήταν πολύ καλύτερη από τόν πρώτο αγώνα ο Ολυμπιακός δεν έκανε την μεγάλη εμφάνιση καί οφείλει το ότι δεν μπήκε σε περιπέτειες στον Τεράστιο γκολκίπερ Σα. Έφαγε πολλές φάσεις ο θρύλος, χάθηκαν πολλά μαρκαρίσματα καί γενικά έφαγε φάσεις πού ήταν μισά γκολ για τούς Τούρκους .

Καί όμως την μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο την έχει ο Ολυμπιακός σε βολίδα τού Γκιγιέρμε στο οριζόντιο δοκάρι. Μοιάζει να κάνει περισσότερο προσεγμένο παιχνίδι ο Ολυμπιακός στον επαναληπτικό, γιατί μπορεί λόγω σκορ νά έχει το πρώτο λόγο , αλλά ένα γκολ τών Τούρκων αλλάζει τόν αγώνα. Οι Τούρκοι πίεσαν μη έχοντας νά χάσουν καί πολλά καί ο Σα ειδικά σε δύο φάσεις ήταν όλα τα λεφτά.

Πανάξια η ανανέωση του συμβολαίου του. Κουλουράκια στο πρώτο ημίχρονο καί το δεύτερο ημίχρονο όπου οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν τά ρέστα τους, αυξάνοντας την πίεση στην άμυνα του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος βρίσκει χώρους αλλά δεν απειλεί ουσιαστικά. Ο Ποτένσε χθές δεν βοήθησε πολύ, ο Ομάρ κοίταζε περισσότερο την άμυνα, με εξαίρεση τούς Μασούρα , Βαλμπουενά καί Τσιμίκα να κάνουν τα πάντα.

Πανταχού παρών βέβαια καί ο γίγαντας Σεμέδο πού με παληκαρίσιο γκολ βάζει μπροστά τούς ερυθρόλευκους καί τά πράγματα γίνονται περισσότερο εύκολα. Οι Τούρκοι δεν αφήνουν τόν αγώνα καί ρισκάρουν σε όλες τίς γραμμές τους. Όλα για όλα πού λένε. Σε μια ψιλοκόντρα επίθεση τού Ολυμπιακού η μπάλα περνάει στον πιτσιρικά Ρατζέλοβιτς πού πανέξυπνα μέσα στην μικρή περιοχή κόβει την μπάλα καί ο αμυντικός τής Μπασακσεχιρ τόν ρίχνει κάτω.

Πέναλτι με εκτελεστή τόν επίσης διακριθέντα Βαλμπουενά καί 2-0. Με αυτό το Σκορ το ματς πάει στο τέλος του. Άλλη μια ευρωπαϊκή νίκη για τούς ερυθρόλευκους, με μηδέν παθητικό, καί πρόκριση. Ένας Ολυμπιακός όμως πού θά πρέπει νά διορθώσει κάποια πράγματα στο παιχνίδι του εάν θέλει να πάει ακόμα καλύτερα. Τά ξαναλέμε με περισσότερες λεπτομέρειες.