Μίλαν Νάπολι 0-1 με παράπονα για το VAR I SerieA

Η Νάπολι ανέβηκε στη δεύτερη θέση του πίνακα της Serie A με την εντυπωσιακή εκτός έδρας νίκη της με 1-0 επί της Μίλαν στο Σαν Σίρο. Σε ένα παιχνίδι με λίγες ευκαιρίες, το πρώιμο χτύπημα του Ελίφ Ελμάς αποδείχθηκε η διαφορά. Ο Σκοπιανός σηκώθηκε ψηλότερα στο μπροστινό δοκάρι για να νικήσει σε κόρνερ του Πιοτρ Ζιελίνσκι, κάνοντας ονειρικό ξεκίνημα στην ομάδα του μετά από μόλις πέντε λεπτά.

Η Μίλαν πίστεψε ότι είχε πάρει έναν πολύτιμο βαθμό στο τέλος, μόνο που ο Franck Kessie είδε την προσπάθειά του να ακυρώνεται ως οφσάιντ μετά από επανεξέταση του VAR.

Η Νάπολι, η οποία δεν είχε στη διάθεσή της τους τραυματίες Kalidou Koulibaly, Lorenzo Insigne και Victor Osimhen, στήθηκε για να αντιμετωπίσει τη Μίλαν αφού πήρε το προβάδισμα και το έκανε αποτελεσματικά σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Οι Rossoneri είχαν όμως συνολικά τις καλύτερες ευκαιρίες, με τον Zlatan Ibrahimovic να περνάει με κεφαλιά λίγο δίπλα από το δοκάρι και τον Alessandro Florenzi να πλησιάζει επίσης πριν από την ανάπαυλα με ένα επικίνδυνο, χαμηλό σουτ.

Η Μίλαν είχε αρκετές ευκαιρίες και μετά την ανάπαυλα. Πρώτα, ο Ibrahimovic έτρεξε στην πάσα του Rade Krunic, για να δει την προσπάθειά του να περνάει πάνω από το δοκάρι από τον πρώην τερματοφύλακα της Άρσεναλ David Ospina.

20 λεπτά πριν από τη λήξη ήταν η σειρά του Τζούνιορ Μέσσια να πλησιάσει, αλλά η προσπάθεια του με την καμπύλη δεν βρήκε στόχο. Οι γηπεδούχοι πίστεψαν στη συνέχεια ότι έσωσαν την ισοπαλία στο 90ό λεπτό, όταν ο Κέσι έβαλε το χέρι του μέσα από την περιοχή. Αλλά σε μια στιγμή πραγματικής αμφισβήτησης, ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ, καθώς ο Olivier Giroud βρισκόταν πεσμένος σε θέση οφσάιντ και επηρέαζε την οπτική επαφή του Ospina.

Το αφεντικό του Μιλάνου, Stefano Pioli, έμεινε έξαλλος με την απόφαση, αλλά η αντίπαλος της πόλης τους, η Ίντερ, πιθανότατα θα έχει μια διαφορετική εκδοχή των γεγονότων. Η νίκη της Νάπολι σημαίνει ότι παραμένει τέσσερις βαθμούς μακριά από την κορυφή της Serie A, μια διαφορά που κέρδισε με το επιβλητικό 5-0 επί της Σαλερνιτάνα το Σάββατο.

Milan 0-1 Napoli | A massive win for Napoli at San Siro | Serie A 2021/22