Μνμ σε Παναιτωλικό και καλή εμφάνιση για τον Ολυμπιακό Ι SERPICO

Ίσως το καλύτερο ξεκίνημα σέ παιχνίδι για τόν Ολυμπιακό σήμερα με αντίπαλο τον Παναιτωλικό πού με το καλημέρα μπήκε μπροστά στο σκορ από το 1′ λεπτό καί πρωτού προλάβει να συνέλθει η ομάδα του Αναστασίου στο 4’δεχεται και δεύτερο τέρμα. 2-0.
Βαλμπουενα το πρώτο γκολ, Ροντρίγκεζ το δεύτερο. Τά πράγματα γίνονται ακόμα πιο απλά για τόν Ολυμπιακό πού έφερε πλέον όλο το βάρος στους φιλοξενούμενους. Σέ ένα παιχνίδι πού όταν ο Ολυμπιακός έχει τόν Έμβιλα τόν καλύτερο παίκτη του τότε έχει τίς λύσει νά αντιμετωπίζει όποια προβλήματα δημιουργούνται. Άρχοντας στην μεσαία γραμμή, άμυνα όποτε χρειάζεται, καί προώθηση της μπάλας για καλή ανάπτυξη. Λύσεις και ό ορεξατος Ροντρίγκες πού άνοιξε πολλούς διαδρόμους καί έβαλε δύσκολα στην πλευρά του στην άμυνα του Παναιτωλικού.
Ο Παναιτωλικός πού διανύει πολύ καλή περίοδο σιγά σιγά θά προσπαθήσει να μπει στον αγώνα μετά την ψυχρολουσια . Ο νεαρός Καμαρά δίνει ταχύτητα στην ανάπτυξη του Ολυμπιακού δείχνει ορεξατος καί συμμετέχει σε κάποιες καλές στιγμές τού Ολυμπιακού εκτός από το δεύτερο γκολ πού έχει πρώτη συμμετοχή. Ο Ρεαμπτσιουκ σταθερός καί επίσης ο Λαλα πού δείχνει καί αυτός σιγά σιγά νά επανέρχεται.

Ο Παναιτωλικός θά δώσει άλλο χρώμα στο ματς όταν από σέντρα καί άσχημο διωξιμο τού Ρεαμπτσιουκ ο Μορσει άψογα το σουτ καί 2-1στο 28′. Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να έχει την πρωτοβουλία νά φτιάχνει φάσεις πού Ελ Αραμπι καί Βαλμπουενα σέ δύο καλές στιγμές δεν τίς κάνει γκολ. Δεύτερο ημίχρονο με τόν Ολυμπιακό νά έχει τήν κυρίαρχια και τόν Παναιτωλικό πού όσο περνάει η ώρα ανεβαίνει καί πιέζει περισσότερο ψάχνοντας καί με αλλαγές νά φέρει τόν αγώνα στα ίσα.
Ο τραυματισμός του Λαλα χαλάει από τήν πλευρά του, τά ανεβάσματα καί τά όποια προβλήματα δημιουργούσε από εκεί.Ο Βέργος για το Αγρίνιο είναι μέχρι στιγμής ο παίκτης πού έχει απασχολήσει σέ δύο καλές φάσεις τήν άμυνα του Ολυμπιακού καί ιδιαίτερα τόν Βαλτσικ. Πιστώνεται καί τήν κεφαλιά στο δοκάρι στο πρώτο μέρος και ακόμα μία καλή στιγμή. Ο Βαλτσικ σταθερός όπου χρειάστηκε έδειξε τήν αξία καί εμπειρία του. Δεν ήταν πολλές οι στιγμές αλλά τουλάχιστον δύο φορές ήταν εκεί.
Αλλαγές για τόν Ολυμπιακό πού όσο περνάει η ώρα πέφτει και ο Μαρτίνς θά φρεσκαρει τήν ομάδα με Μασούρα, Τικινιο, Κιτσιο. Πέφτει ο ρυθμος για τόν Ολυμπιακό καί ο Παναιτωλικός γίνεται πιεστικός καί προσπαθεί νά βρει τήν φάση πού θά κτυπησει τήν άμυνα του Ολυμπιακού.
Τήν φάση όμως θά τήν βρει ο Ροντρίγκεζ πού από λάθος κοντρόλ τού αμυντικού θά τσιμπήσει τήν μπάλα καί με σωστό τρόπο θά στείλει την μπάλα στα δίχτυα καί τόν δίκτυ τού σκορ στο 3-1. Κάπου εδώ ουσιαστικά το ματς τελειώνει με τόν Ολυμπιακό νά σπαταλά μία δύο καλές ευκαιρίες χωρίς αποτέλεσμα. Πήρε τόν αγώνα ό Ολυμπιακός συνεχίζει κρατώντας την διαφορά αλλά και το αήττητο!