Μόνο εσύ όλα τα παιχνίδια ντέρμπι….ΑΕΚ λέω και κλαίω

Χαριτολογώντας θέλω να σχολιάσω ότι η νίκη του Παναθηναϊκού χθες μόνο κακό μπορεί να κάνει στην ΑΕΚ.  Γιατί;;; Βλέποντας ο κ. Μελισσανίδης ότι ο Παο, με την μισή χρηματική αξία από την Ένωση έχει καταφέρει να είναι στα ίδια επίπεδα και να καταφέρνει να κερδίζει και τον Ολυμπιακό, μην μας φανεί περίεργο αντί να κάνει ποιοτικές προσθήκες στη νέα σεζόν, να ανεβάζει 5-6 από την ομάδα των νέων.

Εννοείται πλάκα κάνω, βλέποντας σήμερα διάφορα χιουμοριστικά σχόλια μεταξύ Αλαφούζου- Μελισσανίδη για τα πριμ που ζήταγαν οι παίκτες του Παο μετά την μεγάλη νίκη που έκαναν.

Πάμε στα δικά μας τώρα….

Εξ αναβολής αγώνας που δεν έγινε χθες λόγω χιονόπτωση, η ΑΕΚ φιλοξενήθηκε από την ΑΕΛ, με τις δύο ομάδες να θέλουν οπωσδήποτε την νίκη για εντελώς διαφορετικούς λόγους βέβαια. Οι βύσσινοι βρίσκονται στον πάτο της βαθμολογίας και κάθε παιχνίδι τους είναι τελικός για την επιβίωση τους. Αντίθετα η Ένωση με νίκη θα ξανανέβει στην 2η θέση και θα συνεχίσει την προσπάθεια να είναι όσο πιο ψηλά μπορεί για τους αγώνες των play off.

Αρκετά δυναμικά ξεκίνησε η Ένωση και κατάφερε γρήγορα να προηγηθεί γρήγορα με πέναλτι του Ολιβέιρα που το κέρδισε ο ίδιος στο 13ο λεπτό όπου έκανε το 0-1. Η ομάδα του Χιμένεθ είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, με σωστή κυκλοφορία και πίεση όπου χρειαζόταν ώστε να μην μπορούν οι γηπεδούχοι να κρατήσουν λίγο την μπάλα. Χωρίς να μπορεί να απειλήσει η ΑΕΛ, η Ένωση βρήκε την ευκαιρία και στο 43ο λεπτό σε σέντρα του Γκαρσία και ωραία κεφαλιά του Ολιβέιρα να γίνεται το 0-2 και να παίρνει ένα καλό προβάδισμα με την λήξη του ημιχρόνου.

Παρά το 0-2 του 1ου ημιχρόνου η ΑΕΚ βγήκε με όρεξη και στο 48′ μετά από ωραία συνεργασία Τάνκοβιτς- Καρίμ- Ολιβέιρα ο Γκαρσία έκανε ένα ωραίο πλασέ που πέρασε λίγο άουτ. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και αυτό οφείλεται και στον τραυματισμό του Μπακάκη (ελπίζω να μην έπαθε ζημιά). Ο αγώνας έχει φτάσει στο 65ο λεπτό και φαίνεται λες και έχει χαθεί η διάθεση για μπάλα και από τις δυο ομάδες. Η μπάλα είναι γύρω-γύρω από το κέντρο χωρίς καμία ουσία και ξαφνικά από το πουθενά και  αδράνεια της άμυνας της ΑΕΚ, ο Νικολιάς στο 70’με πολύ ωραίο πλάσε μειώνει σε 1-2 και δίνει πάλι νόημα στον αγώνα. Η Ένωση για άλλη μία φορά δείχνει πόσο κακή είναι η αμυντική της λειτουργία. Πολύ ωραία ενέργεια από τον Ολιβέιρα αλλά σουτάρει πολύ ψηλά ενώ θα μπορούσε να κάνει το 1-3 και να “τελειώσει¨το ματς. Εννοείται ο κορυφαίος του σημερινού αγώνα ο Ολιβέιρα εκτός των 2 γκολ, έδειξε μεγάλη διάθεση και έκανε μία πολύ καλή εμφάνιση.

Το γκολ αφύπνισε τους φιλοξενούμενους που έχουν ανεβάσει ρυθμό και προσπαθούν για το 1-3. Πάλι από τραγικό λάθος ο Ακούνια με ένα φοβερό σουτ κάνει στο 80′ το 2-2 και βάζει φωτιά στον αγώνα. Στο 86′ σε αντεπίθεση 3 με 1 αμυντικό η ΑΕΛ έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει την ολική ανατροπή σε 3-2. ΄Και μετά από αυτό επικρατεί μία τρέλα…Στο 90′ ο Αλμπάνης κάνει το 2-3 , στο 96′ ο Μουκαντζό χάνει πέναλτι με τον Αθανασιάδη να αποκρούει με τα πόδια και στην αντεπίθεση ο Γκαρσία να πασάρει στον Σιμάνσκι κάνοντας το 2-4.

Υ.Γ ΑΡΡΩΣΤΙΑ!!!! Θα μας πεθάνετε;;; Είμαι σίγουρος ότι όλοι οι φίλαθλοι της ομάδας μας έχουν ανεβάσει πίεση….. σε άλλο έναν αγώνα! Είναι δυνατόν να κάνουμε ντέρμπι κάθε παιχνίδι;;;

Ωωωωωωωωχχχχχχ Παναγία μου!!!

Επόμενο παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης στο ΟΑΚΑ το Σάββατο, δύσκολο ματς που πρέπει να καταφέρει να το πάρει! Συνεχίζουμε….