ΜΠΑΓΕΡΝ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-0. Παράδοση χωρίς αγώνα. SERPICO

Εμένα προσωπικά αυτή ή εμφάνιση τού Ολυμπιακού, σήμερα με την Μπάγερν με πήγε κάτι χρόνια πίσω. Τότε πού έχανε σχεδόν από την κλήρωση . Γιατί είναι άλλο νά σέβεσαι έναν αντίπαλο στο μέγεθος τής Μπάγερν, καί άλλο νά βγάζεις ένα τέτοιο ματς ” κρυμμένος” . Πουθενά μέσα στο γήπεδο σήμερα ή ομάδα τού Μαρτίνς. Από το πρώτο λεπτό ταμπουρωμένος καί είχε αφήσει τόν εκπληκτικό ΣΑ νά βγάλει τα κάστανα από την φωτιά. Έτσι όμως δεν πάς πουθενά.

Παθητικός καί σέ ρόλο χειρότερο από κομπάρσου ό Ολυμπιακός ούτε πάλεψε , ούτε έβγαλε πάθος και μαχητικότητα. Απέναντι σε μία Μπάγερ πού ήταν μέτρια και τόν τελευταίο καιρό να παραπαίει. Βαρεθηκαμε νά βλέπουμε Μπάγερν εναντίον ΣΑ. Μία τελική από τόν Ρατζελοβιτς σε διαγώνιο σουτ καί τίποτα άλλο. Με τόν Κομαν κορυφαίο νά κάνει πάρτι στην πλευρά του αγωνιστή Τσιμικας πού πάλευε μόνος του, γιατί ό Ποντενσε ήταν εκτός αγώνα.

Μπαλα νά μήν κρατάει κανείς και λάθος πάσες, καί δικαίωμα στην Μπάγερν νά είναι μόνιμα στην επίθεση. Με ΣΑ καί μπόλικη τύχη έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.
Καί εάν περίμενε κανείς νά αλλάξει πρόσωπο ό Ολυμπιακός, γελάστηκε. Μία από τά ίδια, έξω ό Ρατζελοβιτς , μέσα ό Μασούρας, αλλά στο 69″ σε μία καλή ευκαιρία πού βρήκε ό Λεβαντοβσκι έκανε έξυπνα το 1-0. Αλλαγή καί μέσα ό Βαλμπουενα μήπως καί οργανώσει κάπως καλύτερα τόν Ολυμπιακό, αλλά είπαμε σήμερα οι Πειραιώτες μπορεί νά ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν.

Έμειναν Καμαρά καί Γκιγιερμε νά κάνουν ότι μπορούν, σέ μία Μπάγερν πού μετά το γκολ πήρε ψυχολογία καί σιγουριά. Είχε νά κάνει βέβαια καί με έναν Ολυμπιακό πού έκανε σήμερα τόν Νοιερ νά απλώσει κρεβάτι , καί νά απολαμβάνει τόν καφέ του. Καμιά φορά σκέπτεσαι στο ποδόσφαιρο τόν νόμο πού λέει ότι ή μπάλα τιμωρεί. Με τόσες τελικές οι Γερμανοί , δοκάρι , λές πού θα πάει μήπως με μία φάση ό Ολυμπιακός την τιμωρήσει.

Τρίχες! για να γίνει αυτό πρέπει νά συμμετέχεις έστω και λίγο σέ έναν αγώνα. Ο Ολυμπιακός σήμερα απουσίαζε. Φάνηκαν νά βολεύονται με αυτό πού λέμε ” αξιοπρεπείς” ήττα. Μέγα λάθος, κακή νοοτροπία. Τό κερασάκι στην τούρτα ό Περισιτς στο 88″ λεπτό πού μόλις μπήκε στον αγώνα. Ο Ολυμπιακός σήμερα χάλασε οποία εικόνα είχε κτίσει σέ άλλα Ευρωπαϊκά ματσ. Μας πήγε πολύ πίσω. Τώρα πού θά ψάξει άλλους βαθμούς ή βαθμό καί σέ ποιο ματς μένει να το δούμε. Καί είς άλλα με υγεία.