Μπαρτσελόνα-ΠΑΟ 97-89 Θα φανεί στο χειροκρότημα… DRAZEN

Ήττα για τον Παναθηναϊκό στην παράταση (75-75 σκορ κανονικής διάρκειας) , με τους πράσινους να παρουσιάζουν πολύ καλό πρόσωπο σε όλη την διάρκεια του αγώνα και να χάνουν μια τεράστια ευκαιρία για νίκη.

Στο αμυντικό κομμάτι ο Βόβορας έστησε υπέροχα την ομάδα και κατάφερε να μπλοκάρει σε αρκετά σημεία του αγώνα την Μπαρτσελόνα. Θέληση και δίψα για το μεγάλο διπλό υπήρχε αλλά η ποιότητα των γηπεδούχων τους έδωσε την νίκη.

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε να γυρίσει 2 φορές κατά την διάρκεια του παιχνιδιού διαφορές των 11 πόντων .Στην παράταση μπήκε στο παρκέ φρέσκια και έβαλε 22 πόντους στο διάστημα αυτό, φτάνοντας στην νίκη.

Πολλά κέρδη από το σημερινό παιχνίδι για το τριφύλλι. Αρχικά όπως και στο ματς με τον Ολυμπιακό , δείχνει αμυντικά μια ομάδα που δύσκολα σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις το παιχνίδι σου. Μέσα από την σκληρή άμυνα βρήκε στο ματς ρυθμό και στην επίθεση , προσπαθώντας να πάρει πόντους και από άλλους παίχτες εκτός του εξαιρετικού Φόστερ που τελείωσε με 24 πόντους.

Σαντ Ρος και Μήτογλου πραγματοποιήσαν πολύ καλό παιχνίδι στις δυο πλευρές του παρκέ και πρόσθεσαν 17 & 16 πόντους αντίστοιχα. Ο Νέντοβιτς ξύπνησε κάπως αργά , έβαλε μεν 15 πόντους αλλά ήταν χαμένος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Ευχάριστη έκπληξη ο Κασελάκης , όπου βοήθησε αμυντικά ενώ είχε την ψυχραιμία να ευστοχήσει σε 3 βολές λίγο πριν το φινάλε και να στείλει το ματς στην παράταση. Αρνητικός ο Παπαγιάννης που δείχνει να μην έχει βρει ακόμα τα πατήματα του, έχοντας παράλληλα πολλά κρίσιμα χαμένα ριμπάουντ. Για την Μπαρτσελόνα  ξεχώρισε ο Χίγκινς με 24 και ο Ντείβις με 20 πόντους.

Εν κατακλείδι ο Παναθηναϊκός παρά την εξαιρετική του άμυνα , πληγώθηκε κυρίως από την περιφέρεια των γηπεδούχων και τα χαμένα ριμπάουντ. Με την αισιοδοξία που προκύπτει από την σημερινή εμφάνιση αλλά και τις βάσεις που μπαίνουν στο να δημιουργηθεί μια αγωνιστική ταυτότητα δείχνουν οι πράσινοι να βγάζουν υγειά ως σύνολο .Έπεται η συνέχεια για μια σκληρή-έτσι όπως χτίζεται-ομάδα.