Μπαρτσελόνα Ρεάλ Μαδρίτης 2-3 Η Ρεάλ στον τελικό του Σούπερ Καπ

Η Ρεάλ Μαδρίτης πάλεψε γενναία, καθώς εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον τελικό του Σούπερ Καπ με μια συναρπαστική νίκη με 3-2 επί της αντιπάλου της Μπαρτσελόνα.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με ψηλά την αμυντική της γραμμή πράγμα που επέτρεψε στη Ρεάλ να έχει πολύ χώρο πίσω της, και ο Vinicius προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί με την πρώτη ευκαιρεία στο ματς την οποία έστειλε πανω απο τοπ τέρμα του Marc-Andre ter Stegen.

Μια άλλη αντεπίθεση χάρισε στον Marco Asensio άλλη μια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή του, ευτυχώς για τη Ρεάλ, ο Vinicius έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα, μετά από 25 λεπτά, σε μια  αντεπίθεση πέταξε την μπαλά μπροστά και πλάσαρε προς το τέρμα με ψυχραιμία, νικώντας τον Ter Stegen.

Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε μισή ώρα για να δοκιμάσει τον Τιμπό Κουρτουά. Ο επικίνδυνος Ousmane Dembele έβγαλε μια σέντρα για τον Luuk de Jong, του οποίου η δυνατή κεφαλιά ήταν κατευθείαν στον τερματοφύλακα, αλλά χρησίμευσε ως υπενθύμιση της απειλής του.

Η Μπαρτσελόνα τελείωσε καλά το ημίχρονο και έφτασε στην ισοφάριση λίγο πριν την ανάπαυλα με τον Ντε Γιονγκ. Ο Έντερ Μιλιτάο προσπάθησε να απομακρύνει μια σέντρα, αλλά έριξε την προσπάθειά του ακριβώς πάνω στον Ολλανδό, ο οποίος δεν ήξερε απολύτως τίποτα καθώς η μπάλα πέρασε πάνω από τη γραμμή.

Ο αναπληρωματικός Pedri παραλίγο να πετύχει ένα δεύτερο αμέσως μετά την ανάπαυλα, στέλνοντας μια μακρινή προσπάθεια αγωνιωδώς δίπλα από το αριστερό δοκάρι, πριν ο Dembele στείλει ένα βολέ να περάσει δίπλα από το άλλο δοκάρι.

Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στα πρώτα στάδια, έχοντας πολλές προσπάθειες προς το τέρμα, αλλά γενικά δυσκολευόταν να κρατήσει την μπάλα και το βραχώδες χτίσιμό της σήμαινε ότι οι καθαρές ευκαιρίες ήταν ελάχιστες.

Ωστόσο, 20 λεπτά πριν το τέλος. Ο Καρίμ Μπενζεμά ζωντάνεψε. Χτύπησε το δοκάρι, στη συνέχεια έκανε ενα εξαιρετικό σουτ το οποίο απέκρουσε θαυμάσια ο Ter Stegen, αλλά σε φάση απο σέντρα και κόντρα του αμυντικού βρέθηκε φάτσα απο την εστία γράφοντας το 2-0!

Η Ρεάλ έδειχνε να έχει τον έλεγχο στα τελευταία δέκα λεπτά, αλλά από το πουθενά εμφανίστηκε ο Ansu Fati με κεφαλιά στις καθυστερήσεις για να στείλει την μπάλα στοα δίχτυα και το ματς στην πάραταση!!

Το τελικό γκολ ήρθε όπως και το πρώτο. Στα μέσα της πρώτης περιόδου, πάλι το λάθος ανέβασμα στην γραμμή άμτυνας της Μπαρτσελόνα χάρισε στη Ρεάλ τόσο χώρο πίσω από την εστία της, με τον Φεντερίκο Βαλβέρδε να  σούταρει μέσα απο την περιοχή μετά από ωραία προσποίηση του Βινίσιους για να κάνει το 2-3 και να στείλει την Ρεάλ στον τελικό.