Μπέρνλι Μαν Γιουνάιτεντ 1-1, οι “κόκκινοι διάβολοι” έμειναν στην απογοητευτική ισοπαλία

Στο “Turf Moor” το βράδυ της Τρίτης, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και  Μπέρνλι μοιράστηκαν την ισοπαλία. Η Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ λίγο μετά το δέκατο λεπτό, αλλά η κεφαλιά του Ραφαέλ Βαράν ακυρώθηκε αφού το VAR εντόπισε έναν Χάρι Μαγκουάιρ σε θέση οφσάιντ .

Ωστόσο, η Γιουνάιτεντ πήρε τελικά το προβάδισμα στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Paul Pogba έμεινε μόνος του στην περιοχή και, όταν τον επέλεξε ο Luke Shaw, έστειλε την μπάλα στην οροφή των διχτύων χωρίς δισταγμό.!!

Η μπάλα βρέθηκε και πάλι στα δίχτυα της Μπέρνλι λίγα λεπτά αργότερα, αλλά και αυτό ακυρώθηκε για αμφιλεγόμενο φάουλ του Πογκμπά.

Ο Έντινσον Καβάνι, που ξεκίνησε μπροστά από τον Κριστιάνο Ρονάλντο, είχε μια μεγάλη ευκαιρία να πετύχει αυτό το δεύτερο στο μισάωρο, αλλά μια λαμπρή απόκρουση του Νικ Πόουπ σε απόσταση αναπνοής κράτησε το 1-0 στην ανάπαυλα.

Η Μπέρνλι χρειάστηκε μόλις δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο για να ισοφαρίσει. Ο Wout Weghorst πρόλαβε τον Harry Maguire και έστρωσε στον Jay Rodriguez, ο οποίος έδειξε την ψυχραιμία του για να περάσει τον David de Gea και να ισοφαρίσει.

Η Μπέρνλι μπήκε πραγματικά στο παιχνίδι μετά από αυτό και θα μπορούσε εύκολα να έχει ένα ή δύο ακόμα τέρματα. Ο Weghorst ήταν πραγματικό πρόβλημα και ο Rodriguez σπατάλησε μια εξαιρετική αντεπίθεση, με τη United να δυσκολεύεται να ακολουθήσει κατά διαστήματα.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο μπήκε για να προσπαθήσει να σώσει την κατάσταση, αλλά έχασε μια τέλεια ευκαιρία για να κάνει ακριβώς αυτό. Βρέθηκε μόνος του στην περιοχή δέκα λεπτά πριν το τέλος, αλλά με κάποιο τρόπο έστειλε την κεφαλιά του πάνω από το δοκάρι.

Και οι δύο πλευρές συνέχισαν να πιέζουν για τη νίκη, με τον Ρονάλντο να χάνει και πάλι τις γραμμές του. Ο Weghorst έδειχνε ιδιαίτερα επικίνδυνος και δοκίμασε τον De Gea περισσότερες από μία φορές, αλλά τελικά η ισοπαλία φάνηκε ως το δίκαιο αποτέλεσμα.