Μπήκε στοπ από… Γιαννιώτη! | Ο Τζες

ΠΑΣ Γιάννινα και Ατρόμητος κόλλησαν στο 1-1, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το πολύτιμο βαθμό και με τους Γιαννιώτες να σπαταλούν τη μεγάλη ευκαιρία να μπουν με το ένα πόδι στα Play Off και όλα αυτά… από τον Γιαννιώτη. Ειρωνεία;

Δεν εντυπωσίασαν σήμερα οι παίκτες του Ηρακλή Μεταξά και παρά τις ευκαιρίες που είχαν στο δεύτερο ημίχρονο έμειναν στον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι σε έναν ορεξάτο και ικανό αντίπαλο, παρά τη βαθμολογική του θέση. Ο ΠΑΣ έδειξε πως είναι αρκετά κουρασμένη ομάδα, μετά και τις πολλές και συνεχείς απουσίες λόγω Covid, και παράλληλα για άλλη μια φορά φώναζε από μακριά πως η ομάδα έχει ανάγκη από ενίσχυση.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς όταν από “δώρο” του Σνάιντερ ο Κουλούρης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, πλασάροντας τον Σούλη για το 0-1 μόλις στο πρώτο λεπτό. Ωστόσο η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε δύο λεπτά αργότερα, όταν από σέντρα του Σάλιακα, ο Περέα με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη. Στη συνέχεια το passing game του Ατρομήτου δυσκόλεψε τους Ηπειρώτες χωρίς ωστόσο να απειληθούν ιδιαίτερα. Επιθετικά η ομάδα του ΠΑΣ δεν έδειξε και πολλά καλά στοιχεία. Η μοναδική πηγή κινδύνου, ο Περέα, διαρκώς βρισκόταν εγκλωβισμένος από την άμυνα των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα οι μακρινές μπαλιές των αμυντικών του ΠΑΣ να μην βρίσκουν αποδέκτη. Στο δεύτερο μισό ο ΠΑΣ απείλησε κυρίως με σουτ εκτός περιοχής ωστόσο ο Γιαννιώτης  έβαλε φρένο με εξαιρετικές αποκρούσεις.

Άμεσα ο ΠΑΣ οφείλει να ενισχυθεί με παίκτες κλειδιά σε καίριες θέσεις. Οπωσδήποτε  χρειάζεται έναν ικανό παρτενέρ ο Περέα στη κορυφή της επίθεσης αλλά και στο κέντρο της ομάδας υπάρχει ανάγκη για ένα δημιουργικό χαφ. Πλέον οι αντίπαλοι γνωρίζουν το στυλ παιχνιδιού του ΠΑΣ και με μακρινές μπαλιές από τη μια άκρη του γηπέδου στην άλλη, ούτε θεαματικός γίνεσαι αλλά ούτε και αποτελεσματικός.

Οι Ηπειρώτες σπατάλησαν τη μεγάλη ευκαιρία να εκμεταλλευτούν το γκελάρισμα του Άρη, αλλά και να ανοίξουν περισσότερο τη ψαλίδα με ΠΑΟ και ΟΦΗ. Άσχημο αποτέλεσμα το “Χ”; Όχι φυσικά η βαθμολογική θέση του “Άγιαξ” του επιτρέπει να ονειρεύεται και χτυπώντας, τα θεωρητικά πάντα, βατά παιχνίδια στην έδρα του έχει πολλές πιθανότητες να μπει σφήνα στα Play Off. Επόμενη αναμέτρηση την ερχόμενη Κυριακή με τον Ολυμπιακό. Δύσκολο παιχνίδι αλλά δεν θεωρώ απίθανο, με όπλο την άμυνα του, ο ΠΑΣ να δραπετεύσει με ένα θετικό αποτέλεσμα.