Μπρα ντε φερ του Κιλιάν Εμπαπέ στο πρώτο ημίχρονοστην πρεμιέρα στο CL!

Η Παρί Σεν Ζερμέν απέκρουσε την αντεπίθεση της Γιουβέντους και πήρε την πρωτιά στον Η’ όμιλο του Champions League, επικρατώντας με 2-1 χάρη σε ένα μπρα ντε φερ του Κιλιάν Εμπαπέ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Mbappe έχει πλέον εννέα γκολ στο ενεργητικό του σε μόλις έξι εμφανίσεις μέχρι στιγμής φέτος και χρειάστηκε μόλις πέντε λεπτά για να ανοίξει τον λογαριασμό του στην Ευρώπη για τη φετινή σεζόν.

Ο σούπερ σταρ της PSG, ο οποίος παραδέχτηκε πριν από το παιχνίδι ότι έχει μια θερμή και ψυχρή σχέση με τον Νεϊμάρ, βρήκε τον Βραζιλιάνο συμπαίκτη του με μια αιχμηρή πάσα μέσα στο γήπεδο και προχώρησε σε ορμητική επίθεση στο κουτί. Ο Νεϊμάρ ανταπέδωσε τη χάρη με μια σκαφτή μπαλιά πάνω από τους αμυντικούς και ο Mbappe πήρε ευχαρίστως την πρόσκληση, πλασάροντας με βολέ δίπλα από τον Mattia Perin.

Το δεύτερο του Mbappe ήρθε στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, αυτή τη φορά με την ασίστ του Achraf Hakimi και με χαμηλό σουτ αριστερά της εστίας από το ύψος του πέναλτι.

Ο 23χρονος θα μπορούσε να έχει κάνει χατ-τρικ στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, καθώς έτρεξε ελεύθερα από τα δεξιά και έστριψε προς την εστία. Όμως το σουτ που προέκυψε βρήκε μόνο το πλαϊνό δοκάρι. Οι επικριτές του είχαν πάντως κάποιο περιθώριο, καθώς αρνήθηκε να τετραγωνίσει τον Νεϊμάρ σε καλύτερη θέση για να τελειώσει.

Αυτό συνέβη μόλις λίγα λεπτά πριν η Γιουβέντους ξαναμπεί στο παιχνίδι με τον Weston McKennie. Ο Αμερικανός ήταν αλλαγή στο ημίχρονο για τους φιλοξενούμενους και έκανε παιχνίδι όταν συνδέθηκε με την αιωρούμενη σέντρα του Filip Kostic από αριστερά για να σκοράρει με ωραία κεφαλιά.

Όμως η Γιουβέντους δεν κατάφερε να επιστρέψει. Τελικά καμία από τις δύο πλευρές δεν δημιούργησε αρκετές ξεκάθαρες ευκαιρίες για να δικαιολογήσει την επίτευξη περισσότερων τερμάτων και τελικά η αναμέτρηση κρίθηκε σε αυτά τα πρώτα 22 λεπτά.

Αλλού στον όμιλο H, η Μπενφίκα ξεκίνησε με νίκη 2-0 επί της Μακάμπι Χάιφα που την φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας στο τέλος της πρώτης αγωνιστικής. Η PSG πηγαίνει δεύτερη, με τη Γιουβέντους να είναι τρίτη.