MUNDOBASKET 2019-ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ 1η ΗΜΕΡΑ DRAZEN

1ος ΟΜΙΛΟΣ

ΠΟΛΩΝΙΑ-ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ  80-69

Πολύτιμη νίκη για τους Πολωνούς απέναντι σε ένα αντίπαλο που το πάλεψε αρκετά για ένα ημίχρονο. Πολύ καλή από την περιφέρεια η Βενεζουέλα και όσο ήταν εύστοχη ήταν και μέσα στο παιχνίδι (-8 στο ημίχρονο). Πιο έμπειρη ομάδα η Πολωνία επέβαλλε τον ρυθμό της και έφτασε κυρίως με την εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο στην νίκη.

MVP : Μίχαηλ Σοκολόβσκι . 16 πόντοι & 9 ριμπάουντ . Αρκετά εύστοχος.

Είχε βοήθεια από τον έμπειρο Πονίτκα (15 πόντοι ) και τον Βασίνσκι με 13 πόντους. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κολμενάρες (14 ποντοι) και ο Τσούριο (15 πόντοι).

ΚΙΝΑ-ΑΚΤΗ ΕΛΑΦΑΝΤΟΣΤΟΥ   70-55

Για ένα ημίχρονο (29-29) και κάτι ψηλά ήταν ντέρμπι. Ένα ξέσπασμα της Κίνας στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την οδηγήσει και στην πρώτη της νίκη. Αρκετά άστοχες και οι δυο ομάδες με την Ακτή Ελεφαντοστού να βάζει δύσκολα στην οικοδέσποινα και να την αγχώσει πάρα πολύ. Δεν είχε όμως το ανάλογο βάθος για να μπορέσει να κάνει και την έκπληξη.

MVP : Γιανλιάν Γι. 17 πόντοι ,9 ασίστ. Το περιμέναμε δεν το περιμέναμε.

Βοήθησε την Κίνα ο Γκουο με 17 πόντους , ενώ ο μοναδικός που είχε διψήφιο αριθμό πόντων από τους ηττημένους ήταν ο Λαντρί Γκουί με 10.

2ος ΟΜΙΛΟΣ

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΚΟΡΕΑ  95-69

Για περίπου ένα δεκάλεπτο πίεσε η Κορέα και μετά η Αργεντινή πάτησε γκάζι και με την ποιότητα αλλά και την όρεξη των παιχτών της έφτασε άνετα στην νίκη. Εξαιρετικά εύστοχη στο τρίποντο -55% παρακαλώ-και με 5 παίχτες με διψήφιο αριθμό πόντο έκανε μια γερή προπόνηση.

MVP : Λαπροβίτολα.17 πόντοι και 5 τρίποντα. Διάλεξε σωστά η Ρεάλ φέτος.

Βοήθησαν στο σκοράρισμα ο Σκόλα -και παίζει καλά και αντέχει ακόμα- , Καμπιάτσο , Βίλντόζα , Ντέκ. Για τους ηττημένους 31 πόντους και 15 ριμπάουντ είχε ο Γκούνα Ρα .

ΡΩΣΙΑ-ΝΙΓΗΡΙΑ  82-77

Είδαμε ματσάρα από την πρώτη μέρα του τουρνουά. Οι Ρώσοι είχαν το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν ακόμα και με διψήφια διαφορά . Το ημίχρονο έκλεισε με 40-35 υπέρ τους. Από εκεί και πέρα η Νιγηρία βρήκε ρυθμό και όχι μόνο ισοφάρισε 58-58 (το τρίτο δεκάλεπτο) αλλά πέρασε και μπροστά με προβάδισμα 6 και 8 πόντων. Εκεί η εμπειρία μίλησε και με μπροστάρη τον Βοροντσέβιτς που γύρισε την κατάσταση. Δυνατό και κλειστό ματς ήταν λογικό ότι θα πήγαινε η νίκη στους Ρώσους εάν έφτανε το παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό να παίζεται στο πόντο.

MVP : Βοροντσέβιτς 14 πόντοι. Μάζεψε την διαφορά στο τελευταίο 4λεπτο.

Από κοντά ο Κουλάγκιν με 16 πόντους και εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο. Για την Νιγηρία ξεχώρισε με 18 πόντους ο Οκότζι ενώ άλλοι 5 παίχτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

3ος ΟΜΙΛΟΣ

ΙΣΠΑΝΙΑ-ΤΥΝΗΣΙΑ  101-62

Στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου η Τυνησία βρέθηκε 9 πόντους μπροστά. Οι Ισπανοί κατάφεραν και το μάζεψαν και έκλεισαν με +3 το ημίχρονο. (42-39). Κάπου εκεί σοβαρεύτηκαν , παραπάτησαν γκάζι και ξαφνικά έφτασαν την διαφορά πολύ ψηλά. Μάλλον τσαντίστηκαν λίγο ή μπήκαν μουδιασμένοι στην αρχή.

MVP : Ρίκι Ρούμπιο .17 πόντοι & 9 ασίστ. Πατάει καλά στο γήπεδο και τρέχει ως συνήθως γρήγορα.

Από κοντά ο Γιούλ με 16 πόντους (δεν λείπει πότε-δεν σταματάει ποτέ ) και Ερνανγκόμεζ με 13 . Για τους ηττημένους που για ένα ημίχρονο το πάλεψαν, 15 πόντους είχε ο star της ομάδας Μεϊρί.

ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ-ΙΡΑΝ 83-81

Το ότι θα ήταν ντέρμπι το περιμέναμε. Την εξέλιξη όμως όχι .Πουέρτο Ρίκο από τα παλιά λοιπόν κυρίως γιατί στο τελευταίο τρίλεπτο τα έκανε όλα και τα έκανε σωστά.Βρέθηκε 11 πόντους πίσω περίπου 2.30 πριν το τέλος .Σε όλο το παιχνίδι έχανε με μεγάλες διάφορές που έφτασαν μέχρι και το -18.Τα κατάφερε όμως. Το Ιράν στον αντίποδα, δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το ματς ενώ είναι κρίμα γιατί πραγματοποίησε για 37 λεπτά μια καλή εμφάνιση. Το ματς της ημέρας λοιπόν αφού στο τελευταίο λεπτό είχε 2 τριποντάρες εκατέρωθεν και ένα buzzer beater από τον Μογίκα.

MVP : Νταβίντ Χουέρτας  (κάποτε έφερνε καλούς παίχτες το Μαρούσι νομίζω). 32 πόντοι με 8/12 δίποντα και 5/7 τρίποντα δίνοντας και το σύνθημα του επικού comeback.

Από κοντά ο Μπάουνι με 10 πόντους αλλά και ο Μογίκα  με 8 πόντους και το καλάθι της νίκης. Για το Ιράν ξεχώρισαν , οι Χαντάντι (22 πόντους) και  Γιακτσαλιντεκονρτί (22 πόντους &  6τρίποντα).

Ματσάρα.

4ος ΟΜΙΛΟΣ

ΣΕΡΒΙΑ-ΑΝΓΚΟΛΑ   105-59

Επίδειξη ισχύος από τους Σέρβους. Ενώ στο πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε η Ανγκόλα να το παλεύει και κράτησε χαμηλά την διαφορά , στα επόμενα τρία δεκάλεπτα η Σερβία δεν σταμάτησε να σκοράρει. Ο Τζόρτζεβιτς δοκίμασε στο 4 τον Γιόκιτς και στο 5 τον Μαριάνοβιτς κάποια λεπτά-ενδιαφέρον-. Παραγέμισε η ρακέτα δηλαδή. Εξαιρετικά εύστοχη η Σερβία και στα σουτ 3 πόντων –δεν μας κάνει εντύπωση μεγάλη-με 13/20 τρίποντα.

MVP : Μπογκντάνοβιτς. Είναι σε αγριεμένη κατάσταση.24 πόντοι με 5/7 τρίποντα.

Μαριάνοβιτς , Μιλουτίνοφ & Γιόκιτς με διψήφιο αριθμό πόντων. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μοράις με 15 πόντους.

ΙΤΑΛΙΑ-ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ  108-62

Την νίκη την περιμέναμε την εμφάνιση όχι. Υπερβολικά καλή η Ιταλία εντυπωσίασε ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όπου μπήκε πραγματικά με το μαχαίρι στα δόντια. Πολύ υψηλό ποσοστό στα τρίποντα -48%,το δικαιολογεί το roster της-αλλά και 30 ασίστ.

MVP : Ντέλα Βάλε.17 πόντοι .Τον Γκαλινάρι και τον Ντατόμε τους περιμέναμε 16 & 17 πόντους αντίστοιχα τον Ντελά Βάλε και με γεμάτη στατιστική όχι.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε-ποιος άλλος- ο Μπλατς με 15 πόντους.