MUNDOBASKET 2019-ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

ΕΛΛΑΔΑ-ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 85-60

Καλή αρχή για την Εθνική , σε ένα εύκολο όπως αποδείχθηκε παιχνίδι. Πίστευα ότι το Μαυροβούνιο ειδικά κάτω από την ρακέτα θα ήταν ανταγωνιστικό αλλά ο Βούτσεβιτς (12 πόντοι) ήταν αρκετά άστοχος και κυρίως δεν ήταν ορεξάτος. Πρώτο βήμα λοιπόν , για μια Εθνική όπου παρουσιάστηκε σοβαρή και πήρε μια άνετη νίκη , με συνέπεια να σκέφτεται από σήμερα κιόλας το δεύτερο παιχνίδι του ομίλου.

Από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε ότι η άμυνα θα είναι στο τουρνουά το δυνατό της σημείο. Δέχθηκε μόλις 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και συνολικά 16 στο πρώτο ημίχρονο. Επιθετικά ως συνήθως άργησε να πάρει μπρος και οι 42 πόντοι του ημιχρόνου είναι σχετικά μια καλή επίδοση. Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς κύλισε ομαλά , η διαφορά παρέμεινε πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα και περισσότερο δοκίμασε κάποιες συνεργασίες ο προπονητής μέχρι να φτάσουμε στο τελικό 85-60.

Συνολικά έδειξε πάρα πολύ καλή στο κλέψιμο και ταυτόχρονα στον αιφνιδιασμό. Στο ανοιχτό γήπεδο είναι πάρα πολύ δυνατή και πρέπει να είναι η βασική επιδίωξη σε κάθε παιχνίδι. Καλή και στα ριμπάουντ απέναντι σε μια ποιοτική γραμμή ψηλών που διέθετε ο αντίπαλος.

Στα αρνητικά που χρήζουν άμεσης βελτίωσης γιατί στα δύσκολα παιχνίδια θα στοιχίσουν , αρχικά είναι το τρίποντο. Παπανικολάου και Παπαπέτρου πρέπει να μπουν επιθετικά πιο δυνατά και να ευστοχήσουν στα σουτ που τους αναλογούν και που τους δίνουν οι αντίπαλοι (αμυντικά είναι εξαιρετικοί και δυο). Δεν γίνεται οι Μπορούσης-Πρίντεζης να αποτελούν τους πιο αξιόπιστους από την γραμμή του τρίποντου αυτή την στιγμή. Είδαμε ότι οι πρωτοκλασάτες ομάδες έχουν τουλάχιστον 5 παίχτες που απειλούν ανά πάσα στιγμή από μακριά. Ο Σλούκας έδειξε θέληση αλλά ήταν νευρικός στο σουτ όμως δεν πρέπει να ανησυχούμε καθώς στα δύσκολα ματς θα δηλώσει σίγουρα παρών.

Ευχάριστη έκπληξη ο Παπαγιάννης όπου επιτέλους έκανε ένα καλό και γεμάτο ματς (15 πόντοι). Θα χρειαστεί το μεγάλο του κορμί στα επόμενα ματς .Το θέμα δεν είναι τα παιχνίδια της πρώτης φάσης αλλά να πάμε όσο το δυνατόν έτοιμοι πνευματικά και αγωνιστικά στον επόμενο γύρο και κυρίως στο χιαστί ματς. Μπουρούσης (12 πόντοι) , Πρίντεζης (16 πόντοι) -φοβερή ποιότητα στην θέση 4-κατέθεσαν εμπειρία και παραστάσεις.

Ο Κάλαθης ήταν λίγο εκτός παιχνιδιού αλλά μάλλον θέλει λίγο παραπάνω ανταγωνισμό κάτι που δεν είχε ο σημερινός αντίπαλος. Ορεξάτοι και οι Λαρέντζάκης , Θαναάσης Αντετοκουνμπο . Για το τέλος ο Γιάννης τελείωσε τις φάσεις  είτε κάτω από το καλάθι είτε στον αιφνιδιασμό (ως συνήθως) , έδειξε ότι θέλει να πάρει παραπάνω προσπάθειες και έπαιξε σχετικά λίγο (καλύτερα ).

Εν κατακλείδι δυνατή αρχή, καλύτερη από ότι φανταζόμασταν .Πρέπει κατά την διάρκεια του πρώτου γύρου να δουλέψει η  ομάδα στις αδυναμίες και να ανοίξει και άλλο το rotation εάν είναι εφικτό . Η μεγάλη διαφορά δεν πρέπει να μας ξεγελάει , είναι νωρίς ακόμα .Είπαμε τρίποντο και παιχνίδι στο μισό γήπεδο θα κρίνουν πολλά και εκεί ακόμα θέλει δουλεία η ομάδα.