Mundobasket Εθνική Ελλάδος-Drazen

ΕΛΛΑΔΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ 103-97

Πρόκριση για την Εθνική Ελλάδος στους 16 της διοργάνωσης-αναμενόμενο πριν το τουρνουά-και τώρα μπαίνει στην β φάση σε νέο όμιλο με Η.Π.Α., Βραζιλία, Τσεχία (έριξε την βόμβα της με την νίκη-πρόκριση επι της Τουρκίας). Η ήττα από την Βραζιλία είναι εκείνη που πληγώνει την Εθνική και θα χρειαστεί 2 νίκες για να μπει στους προημιτελικούς. Πρώτος αγώνας με τις Η.Π.Α. και θα πρέπει από νωρίς στην διοργάνωση να κάνει την υπέρβαση εάν θέλει να συνεχίσει .Μπορεί λοιπόν να πραγματοποιηθεί μια νέα Σαϊτάμα ?Η απάντηση λίαν συντόμως.

Στο παιχνίδι σήμερα είχε καλή επιθετική συγκομιδή και επιθετικό πλουραλισμό. Το 40% στα τρίποντα εντυπωσιάζει όπως επίσης και οι 26 ασίστ. Αρκετοί παίχτες βοήθησαν επιθετικά όπως οι Παπαπέτρου, Θανάσης και ο Καλάθης , με τον Πρίντεζη να κάνει ακόμα ένα καλό ματς. Ο Γιάννης έδειξε γιατί είναι ο πυλώνας της ομάδας και με ένα γεμάτο σε στατιστική ματς-24 πόντοι,10 ριμπάουντ,6 ασίστ-έδειξε πιο απελευθερωμένος.

Στην διακύμανση του σκορ η Εθνική έκλεισε με 9 πόντους μπροστά το δεκάλεπτο και 7 το ημίχρονο σημειώνοντας 51 πόντους στην επίθεση. Η Νέα Ζηλανδία μείωσε στους 5 στο τρίτο δεκάλεπτο για να φτάσουμε στο τελικό 103-97 με την λήξη του ματς. Η ουσία είναι ότι καθάρισε το ματς η ομάδα όχι σχετικά εύκολα αλλά κυρίως με πείσμα.

Κακές επιστροφές , όχι καλό διάβασμα σε σημαντικούς παίχτες των αντιπάλων έδιναν το δικαίωμα στην Νέα Ζηλανδία να μένει μέσα στο ματς. ’Όμως οι πολλές χαμένες βολές που είχαν και τα σουτ των Ελλήνων διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Αρκεί η νίκη αυτή για να φέρει την ηρεμία και επιτέλους τις νίκες που χρειάζονται για την πρόκριση στους προημιτελικούς? Μάλλον όχι. Απλά κερδίζει η Εθνική λίγο χρόνο –πολύ λίγο για την ακρίβεια -να προετοιμαστεί για να κάνει ένα πάρα πολύ καλό παιχνίδι κόντρα στις Η.Π.Α. και να μπει στο ματς διαβασμένη και με το μαχαίρι στα δόντια.

Ο Γιάννης ίσως νιώσει οικεία εντός του παρκέ με τον τρόπο παιχνιδιού των αντιπάλων και ξεμπουκώσει και άλλο . Θέλουμε ακόμα 11 παίχτες ετοιμοπόλεμους. Τα ψέματα τελείωσαν , δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκτός από την νίκη. Πρέπει να το δουν ως ευκαιρία ότι θα γυρίσουν την κατάσταση εκεί που κάνεις δεν το περιμένει.

Το εάν μπορεί ή όχι έχει απαντηθεί. Μπορεί και πρέπει να το βγάλει και στο παρκέ και μέχρι στιγμής δεν το έχει κάνει. Η λογική αυτή την στιγμή λέει ότι θα μένει εκτός των 8 αλλά αισθάνομαι ότι κάτι ακόμα έχουν να πουν , κάτι ακόμα θέλουν να αποδείξουν. Μπορείτε απλά να το κάνετε. Η επιτυχία είναι επιλογή.