NBA FINALS-Η ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΤΩΝ CELTICS | DRAZEN

CELTICS-WARRIORS 120-108 – GAME 1

Οι Celtics πήραν το πρώτο ματς της σειράς των τελικών. Το καλό για τους Κέλτες είναι ότι το πραγματοποιήσαν με εξαιρετικό τρόπο. Τα comeback ειδικά σε τελικούς και κυρίως στη 4η περίοδο δίνουν ψυχολογία νικητή.

Το ματς στο πρώτο 12λεπτο ήταν μια ραψωδία του Curry. Oι Dubs ήταν μπροστά στο σκορ με 32-28 με 21 πόντους και 6 τρίποντα του Στεφανάκου. Μάλιστα αυτή η επίδοση αποτελεί την κορυφαία όλων των εποχών στους τελικούς.

Ξεπέρασε τα 5 του Kenny Smith των Rockets , στην τρίτη περίοδο των τελικών του 1995.

Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 10 πόντους αλλά εκεί μίλησε ο Brown. Ήταν ίσως κάτι σαν προειδοποιητική βολή το 10-0 σερί των Celtics όπου έφερε το ματς στην ισοπαλία.

Χωρίς πόντο ο Curry σε ολόκληρη τη δεύτερη περίοδο και οι Celtics τελείωσαν το ημίχρονο μπροστά με 56-54.

Στην τρίτη περίοδο ο Wiggins μπήκε στο κλίμα του παιχνιδιού , ο Curry το έπιασε από εκεί που το άφησε στο πρώτο 12λεπτο και οι Warriors έκλεισαν το τρίτο 12λεπτό με 12 πόντους μπροστά , 92-80.

Η μέγιστη τιμή της διαφοράς έφτασε στο +15 λίγο πριν τη λήξη της περιόδου.

Στη τελευταία περίοδο οι Celtics μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και στο πρώτο μισό είχαν ήδη φέρει το ματς στην ισοπαλία.

Ο άστοχος Tatun μοίρασε πάσες στους εξαιρετικούς White & Big Al και το εκπληκτικό επιμέρους σκορ 40-16 της τελευταίας περιόδου έγραψε τον επίλογο του Game 1.

Οι Celtics πέτυχαν τους 120 πόντους σε 93 κατοχές σε αντίθεση με τις 94 κατοχές των Dubs και τους 108 πόντους. Η ανατροπή των Celtics έδειξε ότι παραμένουν μια ομάδα που μπορεί και στην επίθεση να δαγκώνει.

Κατάφεραν και έδωσαν δυο καλά 12λεπτα στον Curry. Δεν κατάφερε ο τελευταίος να τους “σκοτώσει” την κρίσιμη στιγμή.

O Thompson έμεινε χαμηλά ενώ πήραν βοήθεια και πόντους από τον Porter οι Warriors.

Oι Celtics έχουν μια πεντάδα για φίλημα αλλά και δυο αναπληρωματικούς τους Pritchard & Williams που προσφέρουν αρκετά και στις δυο πλευρές του γηπέδου.