NBA FINALS-Ο ΡΥΘΜΟΣ ΤΩΝ WARRIORS | DRAZEN

WARRIORS-CELTICS 107-88 GAME 2

H motion επίθεση των Warriors , με τα σκρίν , τα κοψίματα και την κίνηση των παιχτών χωρίς τη μπάλα ήταν τα στοιχεία που έκριναν το Game 2.

Από την άλλη οι Celtics , για ένα ημίχρονο ήταν ανταγωνιστικοί αλλά τα πολλά λάθη (19) έδωσα συνολικά 33 πόντους στους Dubs. Εκτός των λαθών ήταν αρκετά άστοχοι στα δίποντα με 34,9%.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Big Al του 75% στο προηγούμενο παιχνίδι έπεσε στο 25%.

Παιχνίδι υψηλού ρυθμού για τους Warriors και αρκετά πιο σκληρό στην άμυνα. Ο Gary Payton II επέστρεψε μετά από ένα μήνα και έδωσε τις απαραίτητες βοήθειές στην άμυνα.

Έκλεισαν την ρακέτα με τους Looney & Wiggins οι νικητές και άφησαν τους Celtics να σουτάρουν από το τρίποντο. Η αλήθεια είναι ότι τα έβαλαν οι φιλοξενούμενοι αλλά δεν στοίχισε όσο στην τελευταία περίοδο του πρώτου ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα κοψίματα με τα lay-up από τη γωνία έγιναν η αιχμή του δόρατος για τους Warriors.Μάλιστα 24 από τα 45 σουτ ήρθαν από την συγκεκριμένη περιοχή του παρκέ.

Το 13-2 σερί των Dubs στο πρώτο πεντάλεπτο της 3η περιόδου έδωσε τον αέρα του οδηγού , αν και ο Brown θέλησε να βάλει εκ νέου τους Celtics στο ματς. Σε αυτό το σημείο ο Curry πήρε μπρος και η ψαλίδα της διαφοράς άνοιξε στο +20.

Η αλήθεια είναι ότι βοήθησε και πάλι o Porter με σημαντικά καλάθια ενώ ο Poole ήταν σε καλή μέρα. Ειδική μνεία τον Bjelica που γνωρίζοντας τα βασικά του αθλήματος εξαιρετικά βοηθάει σε όλους τους τομείς.

Εξαιρετικός με την ενέργεια του ο έμπειρος Green ενώ στη σειρά των τελικών ψάχνουμε όλοι τον Thompson.

Με το συγκεκριμένο στυλ παιχνιδιού οι Warriors δεν έχουν να φοβηθούν κάτι. Το ελπιδοφόρο για αυτούς είναι ότι όλο το supporting cast είναι ετοιμοπόλεμο.

Ο Curry έχει κάνει δυο καλά παιχνίδια και πλέον όλοι έχουν στραμμένα τα βλέμματα στον Klay.

Από τη άλλη οι Celtics σε συνολικό χρόνο στα δυο ματς δεν ήταν καλύτεροι πήραν όμως το μέγιστο τη μια νίκη. Είναι γεμάτη ομάδα , σκληρή και σουτάρoουν καλά από το τρίποντο αρκετοί παίχτες στους τελικούς.

Το ζητούμενο είναι εάν αντέξει στον ρυθμό των Dubs.